Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.019
Поени од реакции
2.059
Cd плеерот на алфата нејќе да чита цд а.Само едно две отвори другите несака,сите што ги снимив.Мислев дали е нешто до ласерот,ама логички не би го отчитало и тоа едно.Што може да е?
Vidi kakvi cedinja cita, dvd ili obicni..
Isto taka izvadi go pleerot odnesi go da go iscistat laserot, jas imav problem so prethodna kola, pesnite nekoja ja citase, nekoja do pola... koga go iscistija bese se okej
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
183
Поени од реакции
50
Планирам да купам бензинец (+плин) цена до 4.500Е, ми треба ваше мислење која кола од наведениве е подобра во секој поглед.

Оpel Astra H 1.6 116ks (2007~2009)
VW Golf 1.6 102ks (2006~2007)
VW Polo 1.4i 80ks (2007~2008)
Fiat Bravo 1.4 T-jet 120/140ks ( 2006~2008)
Audi A3 1.6 FSI 116ks (2005~2006)
Peugeot 307 1.6 109ks (2006~2008)
Зимај Опелот и не ја мисли,оваа сериозно ти велам.

Sent from my E5603 using Tapatalk
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
пробај со поквалитетни цедиња како вербатим, некои чкљ знаат да не ги читаат, а најубаво ти е да си пушташ музика преку aux од телефон
Princo се,тие ги има по продавници..
Vidi kakvi cedinja cita, dvd ili obicni..
Isto taka izvadi go pleerot odnesi go da go iscistat laserot, jas imav problem so prethodna kola, pesnite nekoja ja citase, nekoja do pola... koga go iscistija bese se okej
Нејќе ни двд ни обични..
Ќе пробам да го исчистам ласерот..
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
907
Поени од реакции
588
Princo се,тие ги има по продавници..

Нејќе ни двд ни обични..
Ќе пробам да го исчистам ласерот..
имаш комплети за чистење ласер во логинг а и во други фирми 100-200 ден коштаат (диск со четкички и течност како алкохол)
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
имаш комплети за чистење ласер во логинг а и во други фирми 100-200 ден коштаат (диск со четкички и течност како алкохол)
Ќе го ебе радиото..Тие се за ДВД плеери чистење,или за чистење ласер од аудио систем..
Тие радиа на колите се поосетливи..
Нека посети стручњак за тоа.
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.019
Поени од реакции
2.059
Ќе го ебе радиото..Тие се за ДВД плеери чистење,или за чистење ласер од аудио систем..
Тие радиа на колите се поосетливи..
Нека посети стручњак за тоа.
Jas go odnesov kaj covek sto se zanimava so ozvucenie i slicni raboti, mi go sredi za saat vreme, za fabricko radio zboruvam
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
907
Поени од реакции
588
Jas go odnesov kaj covek sto se zanimava so ozvucenie i slicni raboti, mi go sredi za saat vreme, za fabricko radio zboruvam
ласерот е ист....јас стално чистам така, една технологија е за читање цд и двд.....не го мотај човекот, треба само маснотијата и прашината да ја исчисти
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.019
Поени од реакции
2.059
ласерот е ист....јас стално чистам така, една технологија е за читање цд и двд.....не го мотај човекот, треба само маснотијата и прашината да ја исчисти
Neznam zosto mene si me citiral, @Black Hok rece deka bile poosetlivi, taka da na nego treba da se odnesuva
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Која е разликата меѓу 5w-30 и 5w-40? Моментално имам еурол 5w-40 и треба да го сменам со некое друго, ми нудат GM за Опел специјално уље 5w-30 и Арал 5w-30, кое е подобро од овие две и дали може 5w-30 да се стави место 40. За Опел бензинец се работи.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Која е разликата меѓу 5w-30 и 5w-40? Моментално имам еурол 5w-40 и треба да го сменам со некое друго, ми нудат GM за Опел специјално уље 5w-30 и Арал 5w-30, кое е подобро од овие две и дали може 5w-30 да се стави место 40. За Опел бензинец се работи.
Види вака убаво да разбираме, 5-30 и 5-40 се фул синтетичко масло е сега разликата е 5-30 е ретко масло (не до толку) и е наменето за новите мотори односно новите коли до 100.000км и помалку ,додека 5-40 е густо масло (не до толку) според стандарди е за извозени коли над 150.000км па и милион км. Е сега за кои бренд масло ќе купиш зависи кое ви одговара според твојот џеб ,но препорачано е секој до 6000/7000 км да смениш маслото и филтер за масло, бидејќи овдешните масло не е исто како во ЕУ тие се поскапи затоа се поквалитетни ,а овдешните е просечен квалитет и толку е цената . И да напоменам 5-30/5-40 е за дизел мотори ,а 10-40 полусинтетичко е за бензинци да знаеш.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
579
Поени од реакции
831
Што можам да превземам при мала сообраќајна незгода со решавање на европски записник ,бидејќи не сум задоволен од проценката на осигурителната компанија.
И друго ме интересира, бидејќи удрен ми е браникот дали имам право да барам нов или морам да прифатам да се закрпи со правење и со китирање?
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Која е разликата меѓу 5w-30 и 5w-40? Моментално имам еурол 5w-40 и треба да го сменам со некое друго, ми нудат GM за Опел специјално уље 5w-30 и Арал 5w-30, кое е подобро од овие две и дали може 5w-30 да се стави место 40. За Опел бензинец се работи.
Имаш конкретна тема за уље на Carclub.mk .
Друго терај си ја таа градација што се препорачани за Opel бензинци и тоа 0/30; 0/40; 5/30 и 5/40. Мене ми дадоа препорака за уље Liqui Moly top tec 5/40 цена околу 2300 5литри.
 
Член од
22 јануари 2016
Мислења
124
Поени од реакции
61
Сакам да прашам како и на кој начин освен глупостите со кока кола и паста за заби со што можам да исчистам корозија(рѓа)на хромиран браник....

Благодариме
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Пред неколку дена додека возев по надолнина почувствував силен мирис на изгорено на предните два диска на Корсава Ц. Застанав покрај патот за да проверам и навистина беше така - мирисот доаѓаше од предните дискови (но најмногу на десниот). Но набрзо потоа некако исчезна мирисот. Инаку плочки имам сменето пред два/три месеци, а дисковите се во одлична состојба. Проблемот се уште го забележувам, па дури сега стоп-светлата што ми се за кочење постојано ми светат (како ногата по дифолт да ми е ставена на кочница). Најмногу се сомневам дека се работи за цилиндрите кои ги притискаат на плочките на дисковите. Гледав и на Интернет во врска со ова. Знаете ли некој во Скопје кој прави „преработка“ на вакви цилиндри или колку би ме чинело да ги заменам истите со нов комплет? Да напоменам, никогаш претходно не сум имал ваков проблем. Исто така, проверив дека имам доволно количество течност за кочниците, но од друга страна сега, пак, чувствувам блага крутост на педалото за кочница. За што точно зборувам, погледнете на следните ЈуТјуб линкови:

1. Astra G front caliper BIGGRED seal replacement;

2. How to Rebuild a Brake Caliper (WITHOUT Removing it From Your Car_);

3. Replacing rear brake caliper seals.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom