Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Струмикс, 14 мај 2006.

 1. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.320
  Допаѓања:
  1.173
  За Фиат го знам тој во Радишани,Ацо се вика човекот..
  075-217-203,јави се и прашај си,чисто информативно..Немој да се залетуваш да купуваш,прво добро информирај се колку е нова шајбна,колку е половна.Овој е поскап,може и на лице место да ти ги монтира деловите..
  Ако овој нема,рачунај многу потешко ќе најдеш..

  Има и едни во Ѓорче Петров,Автосервис Илија,број најди на интернет..Овие се водат како овластен сервис за Фиат,слично како Аутомобиле СК..

  И во Момин Поток има сервис Тале,за Италијански возила,и тој е скап..
   
  На Riki_staff му/ѝ се допаѓа ова.
 2. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  4.312
  Допаѓања:
  2.157
  Ne gi rabotam ic alfite, poodamna imav doneseno ponekoja 147ka i 156ka ne drzat cena i tesko se prodava. Ne mozes ni parite da si gi izvadis ne pa da zarabotis. 159kite ne se losi, verojatno izmisleni za sve so e drugo od alfa, so da ti kazam, glej po oglasi ne e nekoja filozofija. Alfa koj vozi samo gluv da e, inaku zivcen slom ke dobies od so tropkat plastiki srafofi i gospod znae sto ne od sekoe kjose :V
  Naprimer fiat stilo e izmislen za alfa 147, iako e onaka kako grdo pajce. Moe licno mislenje.
  --- Споено дупло мислење, 12 јануари 2018 ---
  Toa mozda samo od onie starine fiesti do 95-6g. Ovie od 2000 natamu sekoja serija se poslaba i poslaba, pola skopje place so kupija od tie ponovite kanti. Aj da ne pametuvam, vie sigurno znaete povece od mene. :D
   
  Последно уредено: 12 јануари 2018
 3. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.320
  Допаѓања:
  1.173
  Меракот е голем..
  Изгледот ми е многу убав,моторот е ТОП,не држат цена,ефтини се,сакам да начекам некоја поефтина..
  Во Италија веројатно ќе најдам некоја 159-ка за 2000-2500 евра,немора да биде без грепка,нека биде со излижан волан,јас ќе си го средам тоа,несакам да биде ТОП и да биде возена од "баба"
  Италијаните и општо сите Европејци ги одржуваат возилата..
  Алфите страдаат од лоши патишта највеќе,а на Запад се е писта..Така да таму би заштедил некое евро..Мене ме плаши менувачот,друго ништо.
   
 4. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  4.312
  Допаѓања:
  2.157
  Ispod 3 bona tesko da najdes neso asalno od 06-07, na zapad zboram. pa duri i 4 bona.
   
 5. devilko

  devilko ♆ wicked one ♆

  Член од:
  28 август 2014
  Мислења:
  813
  Допаѓања:
  2.268
  Не бе. Напротив, 2007/8 е некаде. Фокусите дека не се покажаа од 2000-2010, да. И мондеата не се нешто погодени. Ама Фиестите им се топ. Посебно 1.4 TDCI моторот се има покажано како доста издржлив и економичен. Ако не се лажам тие години беше и прогласена за кола на годината во Европа.
  Обично ретко кој верува во ова додека не се качи во кола и не погледне километражник. Е тек тогаш, шок! Па како? што? нема шанси, голфов мој не може оволку.. :D
   
 6. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  4.312
  Допаѓања:
  2.157
  http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=2723671
  Ova ti e top cena , ako e ko so treba. Sam da ja dovleckas poskapo ke te fati.
  --- Споено дупло мислење, 12 јануари 2018 ---
  Dobro, tie 1.4tdci(hdi) se so pezo motor, samo toj ne crknuva na kolata, drugoto oflele majko. A i kaj tie e lotarija, ke zakacis nekoja so simens ili delfi dizni pa da se slikas.
   
 7. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.320
  Допаѓања:
  1.173
  Километражата ми е солидна..
  11 години старо возило..
  Иначе изгледа прекрасно.
   
 8. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  4.312
  Допаѓања:
  2.157
  Od 2007 ne veruvam i vo italija ispod 4 bona da najdes ovakva asalna. fakticki po nabavna cena ja dava, prevozot gratis. E sega ako ne ti smeta karavan da zemes takvi imas upola poeftini, limuzinite drzat cena.
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.320
  Допаѓања:
  1.173
  И караван сакам,ама проблемот е што ми е гаражата мала,незнам дали ќе го собере караванот,т.е а и седанот незнам дали ќе го собере..Гаражата ми е некој си 4 и пол метра,4 и 60,така некако..
  А ако не се лажам,мислам дека караванот е иста димензија со седанот.
  Ептен е кнап..Ќе треба вратата да ја извадам,да биде отворена.
   
 10. Helex

  Helex

  Член од:
  14 август 2008
  Мислења:
  2.359
  Допаѓања:
  969
  13, имаше 160 илјади км кога го купив, сега има околу 187, така нешто
   
 11. Kadaif

  Kadaif M.D.

  Член од:
  21 јануари 2008
  Мислења:
  3.424
  Допаѓања:
  2.330
  И да биде голем сервис отприлика 500-600 евра е во секој случај поефтино отколку да даде поново 10 000 за половна или пак 24 000 евра за нова кола.

  Слабо ти стои математиката.
  300 евра за отварање клип? Ма не зезај бре... ако тоа се мења, веќе ти е прав ремонт , остави го ти делот, клипот штом се отвара тури и пепел на таа кола.
   
 12. devilko

  devilko ♆ wicked one ♆

  Член од:
  28 август 2014
  Мислења:
  813
  Допаѓања:
  2.268
  Подобар мотор во таа класа од тој пежовиот нема. Попрво ќе се распадне каросериски, него да се прави ремонт. :LOL:
  Се зависи каква ќе начекаш. Оние пред 2005/6 (пред редизајнот) имаат осетно послаб квалитет на изработка од овие поновиве. Кај нив страдаат подлошките на дизните, сервото е далеку полошо, задните амортизери. Малку се и тврди на вожња и назад седиштата им се лоши, филтерот си е скапичок. Ама колку пари, толку музика. :D
  Што би препорачал ти од конкурентите (може и Б) за тие пари до 3-3.5к? 206ка, Клио, Корса, Гранде Пунто...?
   
  Последно уредено: 12 јануари 2018
 13. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  4.312
  Допаѓања:
  2.157
  Zosto da se menuva zdravi hilzni i lageri, so proveren fabricki kvalitet. Ova so zapecuvanje na uljnite kariki i trosenje na ulje e cesta pojava kaj mnogu vozila, banalen i prost kvar samo zaradi nerealnite promeni na ulje na prodolzen period to est kilometri. Kojznae kolku koli jas sam gi imam popraveno so istata maka, obicno dosta e da se izvadat samo uljnite kariki da se iscistat isto i kanalot, gi stavas povtorno nazad zatvaras motorot i teras dalje, problemot so uljeto resen. Kompresiskite ne gi cepkas, nema potreba.
  Na zapad golem servis kosta vo iljadi evra, ako treba da se buricka i prednicata, amortizacijata i elektronikata otide edna vreka pari.
   
 14. Kadaif

  Kadaif M.D.

  Член од:
  21 јануари 2008
  Мислења:
  3.424
  Допаѓања:
  2.330
  Сакаш да кажеш дека овластените сервиси ќе се брукаат низ Германија и за таков ситен дефект ќе дозволи Волксваген бламажа низ медиумите во Германија?
   
 15. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  4.312
  Допаѓања:
  2.157
  307, korsa ovie se top izbor
  --- Споено дупло мислење, 12 јануари 2018 ---
  Dodeka e pod garacija normalno go pravat so kompletna promena ili nov motor, i poveketo so bea so ovaa maka im gi smenija motorite bez ili so nekoja sitna doplata. Sakam da kazam problemot e trivijalen i se dolzi samo na prodolzenite intervali za promena na ulje. Ako se menuva na 10kkm nikogas ne bi se zapekle karikite.
   
  На devilko му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: