Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Imaat fabricka maana so kvalitetot na lancite. Ako e smenet lanecot motorite se top. Ne e i nekoj strasen trosok da se smeni. [DOUBLEPOST=1515743227][/DOUBLEPOST]
Zavisi koj tip na motor. Tie ponovite so lance nekoi tipovi imaat cesti kvarovi kaj kompjuterite, inaku motorot e top, vlece kako raketa i kaj tie na lance i so se so rebrast.[DOUBLEPOST=1515743375][/DOUBLEPOST]
Koga ke najdes alfa ili ford so 400.000km kako moevo a6 1.9tdi od 96g u fabricka sostojba kako nov javi se.[DOUBLEPOST=1515744317][/DOUBLEPOST]
Skapi majstorite u svabistan a? :V
Hehe, zato na zapad ne vozat stari koli, nema matematika ogin skapi servisi i odrzuvanje poeftino so nova kola ke projdes.
20180112_135850.jpg

Идеме натаму..:P:P
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Кои безвезе муабети се праат на темава тоа е страшна работа. Ајде дојди, помини накај Охрид, колега од работа има форд фиеста 560 000 км има поминато, прв газда од салон купена.
Toa mi e rabotata, bas fiestite u globala pri 200-250+ kkm barem pola se direkno za na otpad. Moze toj kolegata ti zemal nekoja blindirana, ne znam, lool.[DOUBLEPOST=1515773675][/DOUBLEPOST]
Sekoja kola ke tera ako se poprava i krpi, rabotata e kolku pari ke odat za popravki i krpenje. jas audito go zemav so 280.000km eve veke 400.000 ima vtorpat golem servis mu napraiv drugo ne e nisto cepnato. A plus i redovno vlecam slepka so nego znaci so 2 tona zakaceni otpozadi. Realno na ovakov rezim i vozenje dosega tri koli ke se raspadnea.
Enivej, postuem 3 firmi, audi, peugeot, bmw. Za mene drugo ne e kola ako ne e edno od ovie.
:D[DOUBLEPOST=1515774154][/DOUBLEPOST]
DTI мотор како е покажан? За на јапонско возило.
Sranje. Vo bilo koe vozilo.
 
Последно уредено:

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Toa mi e rabotata, bas fiestite u globala pri 200-250+ kkm barem pola se direkno za na otpad. Moze toj kolegata ti zemal nekoja blindirana, ne znam, lool.[DOUBLEPOST=1515773675][/DOUBLEPOST]
Sekoja kola ke tera ako se poprava i krpi, rabotata e kolku pari ke odat za popravki i krpenje. jas audito go zemav so 280.000km eve veke 400.000 ima vtorpat golem servis mu napraiv drugo ne e nisto cepnato. A plus i redovno vlecam slepka so nego znaci so 2 tona zakaceni otpozadi. Realno na ovakov rezim i vozenje dosega tri koli ke se raspadnea.
Enivej, postuem 3 firmi, audi, peugeot, bmw. Za mene drugo ne e kola ako ne e edno od ovie.
:D[DOUBLEPOST=1515774154][/DOUBLEPOST]
Sranje. Vo bilo koe vozilo.
Јас само Мерцедес поштувам..Другото се е гола вода..Ама тоа си е мое мислење..
Колку одат Алфите,159-ка ме интересира,1.9 JTD 120 или 150 КС небитно
Може и малку да е чукната,ќе си ја средам ја,немора да биде нашминкана..
Може и КУРаван..
Кажи една информација од прва рака..

Ти го викаш крпење и средување,јас го нарекувам ОДРЖУВАЊЕ..Ама како и да е се разбравме.
 
A

Avenger99

Гостин
Toa mi e rabotata, bas fiestite u globala pri 200-250+ kkm barem pola se direkno za na otpad. Moze toj kolegata ti zemal nekoja blindirana, ne znam, lool.[DOUBLEPOST=1515773675][/DOUBLEPOST]
Sekoja kola ke tera ako se poprava i krpi, rabotata e kolku pari ke odat za popravki i krpenje. jas audito go zemav so 280.000km eve veke 400.000 ima vtorpat golem servis mu napraiv drugo ne e nisto cepnato. A plus i redovno vlecam slepka so nego znaci so 2 tona zakaceni otpozadi. Realno na ovakov rezim i vozenje dosega tri koli ke se raspadnea.
Enivej, postuem 3 firmi, audi, peugeot, bmw. Za mene drugo ne e kola ako ne e edno od ovie.
:D[DOUBLEPOST=1515774154][/DOUBLEPOST]
Sranje. Vo bilo koe vozilo.
Може ти си мрднат малце од умот, незнам лол.[DOUBLEPOST=1515776440][/DOUBLEPOST]Јас па само лада поштуем, итоа 111. Све остало је гола вода!!!!11
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Imaat fabricka maana so kvalitetot na lancite. Ako e smenet lanecot motorite se top. Ne e i nekoj strasen trosok da se smeni.
Не се работи за ланците туку за прстењата на главата на клипот кои не дозволуваат да влезе уље во клипот, овие им се многу мали, ситни и неквалитетно направени што не додржуваат дури и ако се сменат (шо подразбира целосен ремонт) па затоа влегува уље во клипот и моторот троши уље и по неколку литра на 100 километри.

https://www.youtube.com/watch?v=52oLVXcdBBk[DOUBLEPOST=1515778479][/DOUBLEPOST]
Што делфи?Делфи е лиценцирана програма за испитување на дефекти..
Што се буниш човече..Бошот влече нафта од резервоарот до дизните..
Секој дизел,или има бош пумпа,или има комон реил систем..Нафтата што мислиш,што ја влече од резервоарот до моторот?
Кај бензинците има потопна пумпа во самиот резервоар..
Да не те бунам,кај тебе е со бош пумпа,кај старите Фордови е механичка,кај тебе изгледа е полуелектронска..
Делфи е фирма-доставувач на автоделови како Дрекселмаер, Кромберт-Шуберт и многу други.[DOUBLEPOST=1515779421][/DOUBLEPOST]
Skapi majstorite u svabistan a? :V
Hehe, zato na zapad ne vozat stari koli, nema matematika ogin skapi servisi i odrzuvanje poeftino so nova kola ke projdes.
Мајсторите не се толку скапи во швабистан колку што е скапо да купиш ново возило, туку се работи повеќе за менталитетот на швабите кои имаат пари да си дозволат и уживаат во ново возило и едноставно го прават тоа.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Skapi majstorite u svabistan a? :V
Hehe, zato na zapad ne vozat stari koli, nema matematika ogin skapi servisi i odrzuvanje poeftino so nova kola ke projdes.
Не е што се скапи мајсторите, туку колку често морам да одам на мајстор...Мислам, сајла за гас да ти се скине - среќа возев локално низ град во моментот кога се деси. Да не набројувам што се друго немам поправано, мислам едино моторот не е чепкан. А и кога ќе одиш долу кај нас, па да заштедиш пари ќе ја однесеш на мајстор и ќе ти уградат некој којзнае каков дел што на пат назад ќе се растропа/расшкрипи и сл - задоволството тогаш е комплетно.[DOUBLEPOST=1515781081][/DOUBLEPOST]
Се се поправа..Си имал ли нов Форд од салон купен,ти да си прв газда?Ако си го имал,и ти се расипувал како еден член Голф 6 што има,па ѓубре невидено,е така ќе ти верувам..
Купуваме коли со по 200.000 км неодржувани,го собираме ѓубрето од Запад и сакаме да возиме..
Епа не бива..Пак ќе речам,кога се купува половна кола,треба да имаш среќа тој претходниот газда,т.е човекот што ти ја продава да ја одржувал колку-толку,барем основата..
Не сум имал, а претходниот газда по сметките што ги добив одржувал колку што можел човекот, па на крај видол не видол ја шитнал... на мене :D
 
Последно уредено:

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Не е што се скапи мајсторите, туку колку често морам да одам на мајстор...Мислам, сајла за гас да ти се скине - среќа возев локално низ град во моментот кога се деси. Да не набројувам што се друго немам поправано, мислам едино моторот не е чепкан. А и кога ќе одиш долу кај нас, па да заштедиш пари ќе ја однесеш на мајстор и ќе ти уградат некој којзнае каков дел што на пат назад ќе се растропа/расшкрипи и сл - задоволството тогаш е комплетно.[DOUBLEPOST=1515781081][/DOUBLEPOST]Не сум имал, а претходниот газда по сметките што ги добив одржувал колку што можел човекот, па на крај видол не видол ја шитнал... на мене :D
Колку години е стар тој Форд што го имаш?
Сигурно е преку 10 години стар..
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
183
Поени од реакции
50
Колку кошта отприлика шајбна на радалицата за Фиат Браво 1.9Мултиџед 120кс,гледам како малку да има луфта.

Sent from my Lenovo K33a48 using Tapatalk
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Колку кошта отприлика шајбна на радалицата за Фиат Браво 1.9Мултиџед 120кс,гледам како малку да има луфта.

Sent from my Lenovo K33a48 using Tapatalk
Нова гланц за Опел беше 6.000 денара..За Фиат може е поскапа.
Оти не пробаш да ја престегнеш?Со пиштол од вулканизер,некој појак..
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
183
Поени од реакции
50
Баш ќе кажам на мајсторот да провери дали може да се затегне,така и така ке правам голем сервис овие денови.
Скупо ебемга

Sent from my Lenovo K33a48 using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Не се работи за ланците туку за прстењата на главата на клипот кои не дозволуваат да влезе уље во клипот, овие им се многу мали, ситни и неквалитетно направени што не додржуваат дури и ако се сменат (шо подразбира целосен ремонт) па затоа влегува уље во клипот и моторот троши уље и по неколку литра на 100 километри.

https://www.youtube.com/watch?v=52oLVXcdBBk[DOUBLEPOST=1515778479][/DOUBLEPOST]
Делфи е фирма-доставувач на автоделови како Дрекселмаер, Кромберт-Шуберт и многу други.[DOUBLEPOST=1515779421][/DOUBLEPOST]
Мајсторите не се толку скапи во швабистан колку што е скапо да купиш ново возило, туку се работи повеќе за менталитетот на швабите кои имаат пари да си дозволат и уживаат во ново возило и едноставно го прават тоа.
Toa so karikite, tocno se zapecuvaat dupkite i ne go vrakja uljeto nazad, mnogu dolg interval na menuvanje na ulje stavile po 30tina iljadi i op ete ti problem zapekle karikite i trosenje ulje. da se menja uljeto kulturno na 10 ajde i 15000km ova nikad nema da se desi. Ednas ko ke gi zatne gotovo, napraeni se so positni dupki za motorot da ima pogolema kompresija. Mislam deka samo kaj epten ranite tsi go imase ova. Skoro site gi sredija pod garancija so bea so ovakov problem. na zapad ovaa popravka to est menuvanje na kariki kosta gospod znae kolku pari, kaj nas so max 300e sose materijal (kariki i dihton) i si zavrsil rabota, nisto strasno.
Veruj pola od zapadnjacite kupuvaat novi koli poso stvarno ne se isplakja polovna zaradi skapi servisi i odrzuvanje. Kupuvat nova kola i ko ce dojde vreme za golem servis ili pocne so sitni i pokrupni kvarovi pri potecena garancija kolata obicno odma se prodava, nenormalno e kakvi ceni imaat po servisite, u nesvest da padnes.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Баш ќе кажам на мајсторот да провери дали може да се затегне,така и така ке правам голем сервис овие денови.
Скупо ебемга

Sent from my Lenovo K33a48 using Tapatalk
Прашај си прво колку е половна..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom