Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Маслото од сервото (АТФ) има некаде друго место каде што може да го исфрли или само на двете црева што излегуваат од казанчето? Ми истече целото сега, минатиот пат почна да ми зуи кога вртев полн и кога отворив фалеше уште некои 100-150мл, денес беше цело празно, гледав на цревата и на стегите нема ништо суви се.
Голема веројатност дека ти тече кај самата летва од воланот. Тие црева на другиот крај одат до пумпата од сервото и до самата летва.

Се средува ама цената во зависност од тоа што треба да менуваш е различна. Во најлош случај цела летва треба да ја менуваш што не е евтино ни за половна, а пак за нова да не прајме муабет. Во подобра варијанта само некое од цревата ќе треба да смениш или сл.

Во меѓу време не ја вози колата кога нема атф масло во казанчето. Многу лесно може да ја е..ш и самата серво пумпа така. Носи шише со атф масло во гепек и ако почне да зуи паркирај и одма дотурај.

Инаку, btw за што кола станува збор?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Голема веројатност дека ти тече кај самата летва од воланот. Тие црева на другиот крај одат до пумпата од сервото и до самата летва.

Се средува ама цената во зависност од тоа што треба да менуваш е различна. Во најлош случај цела летва треба да ја менуваш што не е евтино ни за половна, а пак за нова да не прајме муабет. Во подобра варијанта само некое од цревата ќе треба да смениш или сл.

Во меѓу време не ја вози колата кога нема атф масло во казанчето. Многу лесно може да ја е..ш и самата серво пумпа така. Носи шише со атф масло во гепек и ако почне да зуи паркирај и одма дотурај.

Инаку, btw за што кола станува збор?
Renault Scenic 1.9dci, 75kw.
Ќе одам во Понеделник кај механичарот да провери, бев пред една недела за друго ама изгледа нема видено, а влегуваше во канал.
Купив денес 1литар, го наполнив, утре ќе проверам пред да возам, а во Понеделник правец да проверат кај летвата, фала на советот :)
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Зависи од колата кај некои коли не може лесно да се види кај тече и дали тече. Може и во самите манжетни (гумени заштити од прашина) на летвата да е појдено масло па не може лесно да се види од надвор.

Инаку мислам дека на таа кола може и да ја репарираш твојата летва. Не мора да бараш друга. Се надевам дека ќе поминеш со полесно.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Зависи од колата кај некои коли не може лесно да се види кај тече и дали тече. Може и во самите манжетни (гумени заштити од прашина) на летвата да е појдено масло па не може лесно да се види од надвор.

Инаку мислам дека на таа кола може и да ја репарираш твојата летва. Не мора да бараш друга. Се надевам дека ќе поминеш со полесно.
Ќе го кошта над 300-400 евра во секој случај..[DOUBLEPOST=1512868716][/DOUBLEPOST]
Абе ко изгубен сум,не ко него баш изгубен,кај да пишам кого да прашам...
Кај има да се полага некаква обука нешто за Багер,Кран итд некој сертификат нешто знае ли некој нешто за ова или да ме упати ако знае бар нешто...
http://www.ces.mk/

Отвори ја страната,имаш се.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Ќе го кошта над 300-400 евра во секој случај..[DOUBLEPOST=1512868716][/DOUBLEPOST]

http://www.ces.mk/

Отвори ја страната,имаш се.
Да ја продавам инстант колата тогаш, на кола од 2000 евра ако спукам 400 евра за ова не ми се исплати да ја возам.
Половна ваљда се наоѓа по отпадите за пониска цена?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Да ја продавам инстант колата тогаш, на кола од 2000 евра ако спукам 400 евра за ова не ми се исплати да ја возам.
Половна ваљда се наоѓа по отпадите за пониска цена?
Na otpadite ne si siguren kolku e ispravna.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Na otpadite ne si siguren kolku e ispravna.
Како што пиша Schurrlle, ако не ја бива ќе му ја вратам, ако ја бива ќе ја намонтирам, сум земал делови од отпад порано кои траеле подолго од она што сум го намонтирал од продавница.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
posle 20 min vozenje nema mrdnato strelkata, inaku najmnogu sto mi ima dignato e do prvata crticka, e sea problem nesto so termostatot ili pa fabricki ovie se zaebani bidejki na drugi forumi imam citano taka bile , se raboti za mondeo 2.0 tddi.


Sent from my 5051X using Tapatalk
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
posle 20 min vozenje nema mrdnato strelkata, inaku najmnogu sto mi ima dignato e do prvata crticka, e sea problem nesto so termostatot ili pa fabricki ovie se zaebani bidejki na drugi forumi imam citano taka bile , se raboti za mondeo 2.0 tddi.


Sent from my 5051X using Tapatalk
Stavi mu eden karton napred na ladnjakot, ke ti zagreva pobrzo.[DOUBLEPOST=1512923090][/DOUBLEPOST]
Haha e toa e drugo, neka i stai nekoja polovna i neka ja prodade
Problem e so polovnite se po 300-400 evra,ako ne I poveke.
Poarno neka si ja napravi I vozi.[DOUBLEPOST=1512923161][/DOUBLEPOST]
Како што пиша Schurrlle, ако не ја бива ќе му ја вратам, ако ја бива ќе ја намонтирам, сум земал делови од отпад порано кои траеле подолго од она што сум го намонтирал од продавница.
Bas me interesira tocnata cena na polovna letva za tvojata kola kolku pari e.Ako sakas pisi kolku e.
Jas vikam nad 300 evra.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.740
Поени од реакции
1.166
Stavi mu eden karton napred na ladnjakot, ke ti zagreva pobrzo.[DOUBLEPOST=1512923090][/DOUBLEPOST]

Problem e so polovnite se po 300-400 evra,ako ne I poveke.
Poarno neka si ja napravi I vozi.[DOUBLEPOST=1512923161][/DOUBLEPOST]

Bas me interesira tocnata cena na polovna letva za tvojata kola kolku pari e.Ako sakas pisi kolku e.
Jas vikam nad 300 evra.
А нова колку е?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Stavi mu eden karton napred na ladnjakot, ke ti zagreva pobrzo.[DOUBLEPOST=1512923090][/DOUBLEPOST]

Problem e so polovnite se po 300-400 evra,ako ne I poveke.
Poarno neka si ja napravi I vozi.[DOUBLEPOST=1512923161][/DOUBLEPOST]

Bas me interesira tocnata cena na polovna letva za tvojata kola kolku pari e.Ako sakas pisi kolku e.
Jas vikam nad 300 evra.
Чекај да видам дали е летвата, за утре немал термини мајсторот, најверојатно дури во Вторник ќе одам, јас уште се надевам дека нема да треба да менувам летва.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom