Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
27 јануари 2010
Мислења
2.430
Поени од реакции
723
За Голф 4ка сакам да го сменам кумплуг сетот па некоја идеа да ми дадете за марка и цена, еве пример јас гледам ЛУК. Фала.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=2694151
Здраво, ме интересира мислење за оваа кола, бензин е не би требало да има голема потрошувачка според јачината на моторот, плус полото ги бие добар глас,
Како и да е, ке бидам заблагодарен за секое мислење,
Фала,
Секое возило што е тука купено и возено е боље од увоз, провери ја со мајстор, ако планираш на плин да ја ставаш распрашај се дали трпи моторот плин. Одржавањето би ти било ефтино исто и регистрацијата.
 
Член од
13 октомври 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Имам Форд Фиеста и пред некој ден ми влезе вода во кабина преку вентилацијата (што дува доле кај нозете). Патосот се натопи, маку успеав да извадам во сеуште има останато вода под патосот однсно во таа изолацијата измеѓу патосот и лимот. Кажувајте решение!!!
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.168
Имам Форд Фиеста и пред некој ден ми влезе вода во кабина преку вентилацијата (што дува доле кај нозете). Патосот се натопи, маку успеав да извадам во сеуште има останато вода под патосот однсно во таа изолацијата измеѓу патосот и лимот. Кажувајте решение!!!
На лето ќе ја оставиш неколку дена со отворени врати преку ден и ќе се исуши.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
10 јули 2017
Мислења
53
Поени од реакции
9
Некој да има променето акумулатор на Mitsubishi Lancer или пак да знае, ми треба помош, сакам да сменам акумулатор, не знам колку амперски да купам. Се работи за модел 1.5 бензинец од 2008. До сега не е променет акумулаторот, а на оргиналот не пишува колку апера е...
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Некој да има променето акумулатор на Mitsubishi Lancer или пак да знае, ми треба помош, сакам да сменам акумулатор, не знам колку амперски да купам. Се работи за модел 1.5 бензинец од 2008. До сега не е променет акумулаторот, а на оргиналот не пишува колку апера е...
66- ka ako go sobira
Mozes I 55-ka
Baraj na Topla Top[DOUBLEPOST=1512750567][/DOUBLEPOST]
Имам Форд Фиеста и пред некој ден ми влезе вода во кабина преку вентилацијата (што дува доле кај нозете). Патосот се натопи, маку успеав да извадам во сеуште има останато вода под патосот однсно во таа изолацијата измеѓу патосот и лимот. Кажувајте решение!!!
Fenot zemaj.
Ili grealka, samo pazi da ne zapalis nesto ili da stopis
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.168
Fenot zemaj.
Ili grealka, samo pazi da ne zapalis nesto ili da stopis[/QUOTE]

Со фен или со греалка дефинитивно ќе направиш беља. Ако имаш гаража затвори ја и затопли ја и остај ја колата со отворени врати додека не се исуши. Ако не чекај пролет или лето.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Fenot zemaj.
Ili grealka, samo pazi da ne zapalis nesto ili da stopis
Со фен или со греалка дефинитивно ќе направиш беља. Ако имаш гаража затвори ја и затопли ја и остај ја колата со отворени врати додека не се исуши. Ако не чекај пролет или лето.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk[/QUOTE]

Do leto toa ke muvlosa I ke skape
Mora da go isusi so e mozno pobrzo.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.168
Со фен или со греалка дефинитивно ќе направиш беља. Ако имаш гаража затвори ја и затопли ја и остај ја колата со отворени врати додека не се исуши. Ако не чекај пролет или лето.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Do leto toa ke muvlosa I ke skape
Mora da go isusi so e mozno pobrzo.[/QUOTE]

Тогаш однесија на некој сервис за хемиско чистење. Тие би требало да имаат „правосмукалки“ што вшмукуваат вода па таму би требало да ја исушат.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Гледав вчера еден 55ка од топла, плав ваљда тој е топ :) само некако кутијата многу помала му е од овој оргиналниов.
Има врска тоа?
Нема никаква..Мислам дека и фабрички е 55-ка акумулатор,максимум 65-66..
1.5 cm3 не е многу за тој акумулатор,ако ставиш со поголема ампеража алтернаторот можеш да го расипеш оти ќе ти полни повеќе..
Таа 55-ка да му ја ставиш на дизелаш со 1.9 кубика би имал проблем во зимо..
За ова ти викам..Оти Топла имаат и црвени акумулатори..Стариот ќе го однесеш и имаш попуст од 3-4 стотки..

[DOUBLEPOST=1512763356][/DOUBLEPOST]
Do leto toa ke muvlosa I ke skape
Mora da go isusi so e mozno pobrzo.
Тогаш однесија на некој сервис за хемиско чистење. Тие би требало да имаат „правосмукалки“ што вшмукуваат вода па таму би требало да ја исушат.[/QUOTE]

И да го исуши кога ќе има јак дожд пак ќе го поплави..
Треба да го одзатне местото бидејќи е затнато со нешто за да може водата да тече нормално..Ако не го направи тоа пак ќе има проблем..
Греалката или фенот до вратата и нема гајле..
Јас така во гаража со греалка нафтата ја одмрзнував кога ми замрзна лани зимоска..
 
Член од
10 јули 2017
Мислења
53
Поени од реакции
9
Нема никаква..Мислам дека и фабрички е 55-ка акумулатор,максимум 65-66..
1.5 cm3 не е многу за тој акумулатор,ако ставиш со поголема ампеража алтернаторот можеш да го расипеш оти ќе ти полни повеќе..
Таа 55-ка да му ја ставиш на дизелаш со 1.9 кубика би имал проблем во зимо..
За ова ти викам..Оти Топла имаат и црвени акумулатори..Стариот ќе го однесеш и имаш попуст од 3-4 стотки..

Да, баш оваков гледав. Фала ти, ќе гледам да набавам еден утре.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Маслото од сервото (АТФ) има некаде друго место каде што може да го исфрли или само на двете црева што излегуваат од казанчето? Ми истече целото сега, минатиот пат почна да ми зуи кога вртев полн и кога отворив фалеше уште некои 100-150мл, денес беше цело празно, гледав на цревата и на стегите нема ништо суви се.
 

Spo_Dex_Coquvaporte

Психолог со извод од банка
Член од
2 декември 2015
Мислења
94
Поени од реакции
41
Абе ко изгубен сум,не ко него баш изгубен,кај да пишам кого да прашам...
Кај има да се полага некаква обука нешто за Багер,Кран итд некој сертификат нешто знае ли некој нешто за ова или да ме упати ако знае бар нешто...
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
239
Поени од реакции
699
Здраво дечки
Да не знае некој место во Скопје каде што може да се исполираат фаровите надворешно и внатрешно?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom