Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
1.7цдти тој на Исузу моторот? Тој мотор нема смрт, на пикапот на работа го возиме, милион километри има поминато, буквално ништо сем редовни сервиси не е сменето.
Од која година е пикапот?
Имам јас исузу 1.7д ама 2000 год
Поновите се оние утките кога опел пробуваше да направи дизел[DOUBLEPOST=1512414183][/DOUBLEPOST]
Jas imam opel corsa 1.7 DI isuzu motor iskreno 4 god odkako ja imam kolata nemam nikakva zamerka osven servis nisto drugo a uste malce ke stigne do 200 000 km.
Не е исти со цдти[DOUBLEPOST=1512414420][/DOUBLEPOST]
@Torte Mobile Првпат читам некој да зборува лошо за 1.7 цдти. Додуша во право си за тоа дека нов сигурно бил добар, а колку е добар како стар од 200 000+ км е тоа е прашање. А пример за 1.9 тди 90кс секој ќе ти каже дека и како стар е добар, тоа е веќе потврдено, затоа и 4-ки и 5-ки со тој мотор се изнакупува народов. Е сега тука доаѓа факторот “старо“, пошто колку и да е добар моторот сепак е кола од 98-ма и како старее се зголемува ризикот и веројатноста за поголем дефект, пример замаец или турбина или па за поситни но почести дефеци.. Еве пример моментално расипани ми се амортизерите на гепекот што страшно ме нервира, пошто тежи можда 20 кг вратата и без стап од метла не можеш рајат да си завршиш работа :giggle:. 1000 ден се нови ама не ми се вложува во стара кола. Искрено помина меракот после 5 години возење, не е како првите 2 години. Тоа ако дојде до продавање можда би го решил или пак би спуштил на цената. Пак не е толку страшно како за некои други коли, за 4-ка голф се наоѓа решение и на старо, дури замаец одговарал и од 3-ка :LOL:. Сепак зошто да се малтретирам ако можам да не си земам нешто 10-ина години поново. Ако голфот од 98-ма добро ме служи и брка работа, не знам зошто тоа не би го пружило и некое градско количе од 2007-8 пример. Сепак подруго е чувството да се возиш во поудобна, поопремена кола итн...и што е менување кола на 5-6 години, некои еднаш годишно ги менуваат око не им трепнува. :LOL:
Ти што кола имаш ако не е тајна, сподели искуство еве или предложи нешто. Јас сеуште истражувам, далеку сум засега од менување кола, тоа здравје в година в лето или наесен можда.
Само една споредба дизел-бензин...имам правено пресметка на годишно ниво. Заштедата со дизелот во однос на бензинот е сума точно за да ми ја покрие регистрацијата :sneaky: Не би рекол дека дизел не е добар избор, посебно за нашиов стандард. А и со бензин не си целосно имун на дефеци. И во двете варијанти секогаш ќе “демне“ опасноста нешто да откаже, се е до тоа како е одржувана колата претходно, како ти ја одржуваш и како ја возиш и секако колку км поминуваш. Јас со 5-6000 км годишно и мојот начин на возење, секоја кола би посакала кај мене да престојува :ROFLMAO:.
Па подпбро земи 1.4 астра таква и стави плин или пак нешто такво средна класа со плин, помалце главоболки
Или мерива 1.4 или 1.6 па плин

Инаку јас возам Bmw E46 редизајн 320D 150 коња
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Mnogu i bara, jas ziveam vo Ch momentalno, za tie pari ponova plus so celosna oprema se naoga bez problem pa duri moze i poeftino da izleze od 14k
Препорака во смисол дека нема скриени мани(другар ми е),
А околу цена и опрема немам комент.
 
A

Avenger99

Гостин
Од која година е пикапот?
Имам јас исузу 1.7д ама 2000 год
Поновите се оние утките кога опел пробуваше да направи дизел[DOUBLEPOST=1512414183][/DOUBLEPOST]
Не е исти со цдти[DOUBLEPOST=1512414420][/DOUBLEPOST]
Па подпбро земи 1.4 астра таква и стави плин или пак нешто такво средна класа со плин, помалце главоболки
Или мерива 1.4 или 1.6 па плин

Инаку јас возам Bmw E46 редизајн 320D 150 коња
2002 е пикапот.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.697
Поени од реакции
6.619
Од која година е пикапот?
Имам јас исузу 1.7д ама 2000 год
Поновите се оние утките кога опел пробуваше да направи дизел[DOUBLEPOST=1512414183][/DOUBLEPOST]
Не е исти со цдти[DOUBLEPOST=1512414420][/DOUBLEPOST]
Па подпбро земи 1.4 астра таква и стави плин или пак нешто такво средна класа со плин, помалце главоболки
Или мерива 1.4 или 1.6 па плин

Инаку јас возам Bmw E46 редизајн 320D 150 коња
Па и јас мислам дека бензин 1.4 би било доволно, 90 коња е, не сум јас некој страстен, агресивен возач. 1.4 би поминал и онака мислам без плин, не е некоја голема потрошувачка. По тех. податоци троши 8.3/5.3 на 100 што е прифатливо. 1 л. повеќе од тоа што ми троши голфот, што е само 12-13 денари разлика на литар. Ако трошам околу 300 литри гориво годишно, тоа би биле 60-ина евра повеќе. Ако ја кренат цената на дизелот идниве години како што ќе биде трендот, разликата ќе биде и испод 50 евра што не менува многу на годишно ниво, ако за возврат би имал поретко одење до сервис со бензинот :LOL:. 1.6 би бил секако побрз и подинамичен ама и плус трошок :rolleyes: Е сега опција плин може, има место во гепек колку сакаш :LOL: само со мојава километража не знам колку би било исплатливо. Ако е плинот да речеме 400 еур, со ова темпо на возење би го исплатил за 4-5 години :D, така да не сум сигурен дали и тоа би било исплатливо, освен ако најдам кола со веќе наместен плин, е тоа би било идеално. Дали можда знаеш како се однесуваат 1.4 и 1.6 на плин? Некои нус-појави и сл?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.633
Поени од реакции
38.809
Па и јас мислам дека бензин 1.4 би било доволно, 90 коња е, не сум јас некој страстен, агресивен возач. 1.4 би поминал и онака мислам без плин, не е некоја голема потрошувачка. По тех. податоци троши 8.3/5.3 на 100 што е прифатливо. 1 л. повеќе од тоа што ми троши голфот, што е само 12-13 денари разлика на литар. Ако трошам околу 300 литри гориво годишно, тоа би биле 60-ина евра повеќе. Ако ја кренат цената на дизелот идниве години како што ќе биде трендот, разликата ќе биде и испод 50 евра што не менува многу на годишно ниво, ако за возврат би имал поретко одење до сервис со бензинот :LOL:. 1.6 би бил секако побрз и подинамичен ама и плус трошок :rolleyes: Е сега опција плин може, има место во гепек колку сакаш :LOL: само со мојава километража не знам колку би било исплатливо. Ако е плинот да речеме 400 еур, со ова темпо на возење би го исплатил за 4-5 години :D, така да не сум сигурен дали и тоа би било исплатливо, освен ако најдам кола со веќе наместен плин, е тоа би било идеално. Дали можда знаеш како се однесуваат 1.4 и 1.6 на плин? Некои нус-појави и сл?
Едно е технички податоци друго е реалноста, 1.4 бензин GTC ми троши 11 литри градска и тоа со најекономично возење:D
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Па и јас мислам дека бензин 1.4 би било доволно, 90 коња е, не сум јас некој страстен, агресивен возач. 1.4 би поминал и онака мислам без плин, не е некоја голема потрошувачка. По тех. податоци троши 8.3/5.3 на 100 што е прифатливо. 1 л. повеќе од тоа што ми троши голфот, што е само 12-13 денари разлика на литар. Ако трошам околу 300 литри гориво годишно, тоа би биле 60-ина евра повеќе. Ако ја кренат цената на дизелот идниве години како што ќе биде трендот, разликата ќе биде и испод 50 евра што не менува многу на годишно ниво, ако за возврат би имал поретко одење до сервис со бензинот :LOL:. 1.6 би бил секако побрз и подинамичен ама и плус трошок :rolleyes: Е сега опција плин може, има место во гепек колку сакаш :LOL: само со мојава километража не знам колку би било исплатливо. Ако е плинот да речеме 400 еур, со ова темпо на возење би го исплатил за 4-5 години :D, така да не сум сигурен дали и тоа би било исплатливо, освен ако најдам кола со веќе наместен плин, е тоа би било идеално. Дали можда знаеш како се однесуваат 1.4 и 1.6 на плин? Некои нус-појави и сл?
A da si kupis velosiped (to4ak) sto ke te boli glava so tie kalkulaci vaka mirno spij pile :P
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Па и јас мислам дека бензин 1.4 би било доволно, 90 коња е, не сум јас некој страстен, агресивен возач. 1.4 би поминал и онака мислам без плин, не е некоја голема потрошувачка. По тех. податоци троши 8.3/5.3 на 100 што е прифатливо. 1 л. повеќе од тоа што ми троши голфот, што е само 12-13 денари разлика на литар. Ако трошам околу 300 литри гориво годишно, тоа би биле 60-ина евра повеќе. Ако ја кренат цената на дизелот идниве години како што ќе биде трендот, разликата ќе биде и испод 50 евра што не менува многу на годишно ниво, ако за возврат би имал поретко одење до сервис со бензинот :LOL:. 1.6 би бил секако побрз и подинамичен ама и плус трошок :rolleyes: Е сега опција плин може, има место во гепек колку сакаш :LOL: само со мојава километража не знам колку би било исплатливо. Ако е плинот да речеме 400 еур, со ова темпо на возење би го исплатил за 4-5 години :D, така да не сум сигурен дали и тоа би било исплатливо, освен ако најдам кола со веќе наместен плин, е тоа би било идеално. Дали можда знаеш како се однесуваат 1.4 и 1.6 на плин? Некои нус-појави и сл?
Мораш плин нема да ја истрпиш
Околу 10 градска реално[DOUBLEPOST=1512464729][/DOUBLEPOST]
2002 е пикапот.
Не е истиот мотор
Генерациски одат Д па ДИ па ЦДТИ
 
A

Avenger99

Гостин
Мораш плин нема да ја истрпиш
Околу 10 градска реално[DOUBLEPOST=1512464729][/DOUBLEPOST]
Не е истиот мотор
Генерациски одат Д па ДИ па ЦДТИ
Незнам како одат буквите, кога го земавме рекоа бил тој на Исузу моторот.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Незнам како одат буквите, кога го земавме рекоа бил тој на Исузу моторот.
Да и јас имам дома од постарата генерација обичен дизел исузу и е јака машина издржлива мазга
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
па најпаметно, според фабричките податоци не троши ништо точакот, ем не загадува, само на гуми ќе трошиш за лепење:D
Ааа нее, тука троши калории ,а холестерол пак остана на исто ниво е тоа ќе стрефи инфаркт)


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Да и јас имам дома од постарата генерација обичен дизел исузу и е јака машина издржлива мазга
Исузу имаат фабрика и во Турција...
Така да не верувам да е оригинал Јапонски..[DOUBLEPOST=1512499316][/DOUBLEPOST]
Mazda 6, Дизел, 6 брзини, 2004-2005 година шо машини се? Како се покажуваат оти во последно време јапонските се по квалитетни.
Добри се околу моторот
Пази на лимарија.
 
Член од
6 декември 2017
Мислења
13
Поени од реакции
1
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=2694151
Здраво, ме интересира мислење за оваа кола, бензин е не би требало да има голема потрошувачка според јачината на моторот, плус полото ги бие добар глас,
Како и да е, ке бидам заблагодарен за секое мислење,
Фала,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom