Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
698
Си купив кола од кај нас, и си ја преведов на нотар.
Меѓутоа, сообраќајната сеуште ми е на име на претходниот газда.
Нели законски, треба во рок од 15 дена да ја сменам на мое име. Е сега 1 недела не помина од кога ја земав колава, а јас сеуште ја немам сменето да гласи на мое име.
Во меѓувреме, ми излегува друга кола (од мој пријател) која ептен ми се свиѓа и решавам да ја сменам мојава (да ја продадам) и да ја земам таа.

Си најдов купец одма за мојава....
Е сега прашањето е.....
Дали ако оваа мојава кола му ја преведам на друг, истата може да му ја дадам со старата сообраќајна од претходниот газда или мора прво да ја сменам сообраќајната да биде на мое име па тек потоа да ја продадам?

Благодарам.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Си купив кола од кај нас, и си ја преведов на нотар.
Меѓутоа, сообраќајната сеуште ми е на име на претходниот газда.
Нели законски, треба во рок од 15 дена да ја сменам на мое име. Е сега 1 недела не помина од кога ја земав колава, а јас сеуште ја немам сменето да гласи на мое име.
Во меѓувреме, ми излегува друга кола (од мој пријател) која ептен ми се свиѓа и решавам да ја сменам мојава (да ја продадам) и да ја земам таа.

Си најдов купец одма за мојава....
Е сега прашањето е.....
Дали ако оваа мојава кола му ја преведам на друг, истата може да му ја дадам со старата сообраќајна од претходниот газда или мора прво да ја сменам сообраќајната да биде на мое име па тек потоа да ја продадам?

Благодарам.
Moze so istata sobrakajna, toleriraat mislam do tri pati dogovor na dogovor, lani nesto smenija mozebi sega e samo so dva dogovori, kako i da e ti nema da imas problem.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
698
Moze so istata sobrakajna, toleriraat mislam do tri pati dogovor na dogovor, lani nesto smenija mozebi sega e samo so dva dogovori, kako i da e ti nema da imas problem.
Еве и јас нешто се распрашав, ми кажаа дека можело да ја преведам колата на друго лице на нотар со сообраќајната на стариот сопственик.
Само тој што ќе ја купува колата, ќе треба со двата купопродажни договори да оди и да вади сообраќајна. Едноставно и супер за да не фрлам пари и да трошам време по тоа.

Инаку фала ти на информацијата и потврдувањето другар! ;)(y)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.894
Поени од реакции
10.517
Еве и јас нешто се распрашав, ми кажаа дека можело да ја преведам колата на друго лице на нотар со сообраќајната на стариот сопственик.
Само тој што ќе ја купува колата, ќе треба со двата купопродажни договори да оди и да вади сообраќајна. Едноставно и супер за да не фрлам пари и да трошам време по тоа.

Инаку фала ти на информацијата и потврдувањето другар! ;)(y)
10мин работа и 300 ден
не е премногу за да се заебаваш


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
Имам некој проблем колата почнува да свирне кога зголемувам брзина 4-брзина и +, дали можат да бидат гумите или нешто друго е во прашање:
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Имам некој проблем колата почнува да свирне кога зголемувам брзина 4-брзина и +, дали можат да бидат гумите или нешто друго е во прашање:
Moze.
Turbinata ako e TD
Lager nekoj na alternator
Drugo bas I ne bi mozelo.
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Каде можам да купам ваков сет и по која цена?


Sent from my LG-K420 using Tapatalk
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.654
Поени од реакции
4.142
На повеќе страни пишува како Алфа Ромео премногу се расипувале и биле " ѓубре " од автомобили . Некој да сподели искуство за Алфа Ромео 147 (1,9JTD) / Алфа Ромео 159 (1.9 JTDM) ?
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
Размислувам за Mercedes Benz C220 или C270. Сакам да прашам кој е подобар од овие две серии C270ката или C220ката. Слушам аи како шо читав по форуми на нетов, автоматски менувач брзо се расипувал и дали во Македонијава ги има појче C270 со рачен менувач или со автоматски или пак C220 ги има со рачен појче или автоматик. Појчето мие страв како шо читав се расипувале овие автоматцкиве, па размислувам за рачен мејџу овие две серии (C220 или C270).
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Размислувам за Mercedes Benz C220 или C270. Сакам да прашам кој е подобар од овие две серии C270ката или C220ката. Слушам аи како шо читав по форуми на нетов, автоматски менувач брзо се расипувал и дали во Македонијава ги има појче C270 со рачен менувач или со автоматски или пак C220 ги има со рачен појче или автоматик. Појчето мие страв како шо читав се расипувале овие автоматцкиве, па размислувам за рачен мејџу овие две серии (C220 или C270).
Возам ц220 редизајн и сум презадоволен од колата, тоа што ти кажале дека автоматски меувач се расипувал на мерцедес е чиста глупост, мерцедеси има по 30-40 години коли што се возат уште со автоматски менуввачи, мерцедес имале автоматски менувач коа другите производители не знаеле што е тоа, јас возам мануелен но ти препорачувам автоматски за до го осетиш луксузот во возењето и коа веке ги даваш парите земиси ц320 мотор што нема смрт.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Размислувам за Mercedes Benz C220 или C270. Сакам да прашам кој е подобар од овие две серии C270ката или C220ката. Слушам аи како шо читав по форуми на нетов, автоматски менувач брзо се расипувал и дали во Македонијава ги има појче C270 со рачен менувач или со автоматски или пак C220 ги има со рачен појче или автоматик. Појчето мие страв како шо читав се расипувале овие автоматцкиве, па размислувам за рачен мејџу овие две серии (C220 или C270).
Skapanici. Se so se donese e sminkano i farbano, strasno im skapuva plehot kako golf trojka da imas a ne mercedes, posebno pod vratite. Najkrs kola vo istorijata na mercedes ako prajme muabet za kvalitet na pleh, za modelite od 2000-2005g, sramota za znackata. Motor ko motor e dobar bez razlika 220cdi ili 270cdi, ama ako pocnat da otkazuvaat diznite edna e 800e polovni tesko se naogjaat. Pa taka pamet vo glavata, ako mene me prasas bilo koe audi ili pasat od slicno godiste e izmislen za ovie kanti.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.944
Поени од реакции
6.117
Размислувам за Mercedes Benz C220 или C270. Сакам да прашам кој е подобар од овие две серии C270ката или C220ката. Слушам аи како шо читав по форуми на нетов, автоматски менувач брзо се расипувал и дали во Македонијава ги има појче C270 со рачен менувач или со автоматски или пак C220 ги има со рачен појче или автоматик. Појчето мие страв како шо читав се расипувале овие автоматцкиве, па размислувам за рачен мејџу овие две серии (C220 или C270).
https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-продава/Струмица/Струмица/ВОЗИЛА/Автомобили/Mercedes-Benz/CLK-класа/CLK-240/MERCEDES-CLK-240-FULL-OPREMA-MNOGU-ZACUVAN-------/2791028

vakvo nesto, vredi za tie pari sto gi bara ?
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Skapanici. Se so se donese e sminkano i farbano, strasno im skapuva plehot kako golf trojka da imas a ne mercedes, posebno pod vratite. Najkrs kola vo istorijata na mercedes ako prajme muabet za kvalitet na pleh, za modelite od 2000-2005g, sramota za znackata. Motor ko motor e dobar bez razlika 220cdi ili 270cdi, ama ako pocnat da otkazuvaat diznite edna e 800e polovni tesko se naogjaat. Pa taka pamet vo glavata, ako mene me prasas bilo koe audi ili pasat od slicno godiste e izmislen za ovie kanti.
Како прво мерцедес од 2004 па нагоре е со поцинкована каросерија и нема шанси да фаќа рѓа, како второ дизните на дизел може да откажат како и кај секое друго возило и не коштат 800 евра една туку 120 евра една нова дизна (дизните за дизел кај сите мотори се движат приближно таа цена) а ако збориме за половни дизни а и за половни делови очигледно не си бил по отпадите во Тетово, А како трето ако мерцедес споредуваш со пасат сигурно не си возел мерцедес.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Бензинец, треба да е Ве6 моторот ме мрзи да барам, голем потрошувач
и не ми е практична толку долго возило со две врати, дизајнот и се тоа е супер нема муабет

и јас би ти кажал дизел по можност 270ка со аутоматик мењач и Е класа, заеби це
 

Kajgana Shop

На врв Bottom