Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Струмикс, 14 мај 2006.

 1. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  4.142
  Допаѓања:
  1.709
  Батали блекхорс , земај Монбат од макпетрол со две години гаранција постои класичен и магнезиумски


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 2. galaxys

  galaxys

  Член од:
  25 ноември 2013
  Мислења:
  645
  Допаѓања:
  368
  Dodeka vozam imam greenje taka nisto ne e zapuseno.Problemot e vo temperaturata na vodata (g12 coolant u slucajov). Ode na 90 stepeni samo koa stiskam troa povekje. Ako ja vozam normalno temperatura na vodata ode do 80 stepeni, u soobrakaj ali ako parkiram i sedam so zapalen motor ke padne na 70 stepeni. Taka da ne e problemot u kazance za parno tuku nesto ja pusta vodata u radijator konstantno.
   
 3. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.217
  Допаѓања:
  1.096
  Блек Хорс акумулаторите веќе 2 години а може и повеќе не ги произведуваат па ти обавезно провери на акумулаторот година на производство.Иначе јас лично 5 години го користев презадоволен сум.Само двапати дестилирана вода дотурив и друго ништо.
  --- Споено дупло мислење, 10 октомври 2017 ---
  Термостатот.
   
 4. galaxys

  galaxys

  Член од:
  25 ноември 2013
  Мислења:
  645
  Допаѓања:
  368
  Go smenija termostat i pak e isto. Kolata ustvari ima uste eden termostat, i toj go smenija i pak e isto. I mehanicarot vekje ne znae sto moze da bide. Na kompjuter ne pokazuva nisto.
   
 5. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.217
  Допаѓања:
  1.096
  Сигурно ли термостатите се скроз исправни и скроз нови и лично пред тебе сменети?Копчето за топло или ладно да дува исправно ли е?Да не го вртиш у место.
   
 6. Bonnie and Clyde

  Bonnie and Clyde

  Член од:
  12 декември 2010
  Мислења:
  4.229
  Допаѓања:
  3.197
  смени го мајсторот


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 7. galaxys

  galaxys

  Член од:
  25 ноември 2013
  Мислења:
  645
  Допаѓања:
  368
  Dugminjata rabotat ne e do niv. Delovite Ne se pred mene smeneti, neam vreme da cekam da menjaat. Tuka ostavas kola ti davaat kola za cel den i si brkas rabota. Delovite se original audi so dve godini garancija, taka da ne mi se veruva da stavaat star del. Bas deneska im rekov deka termostatot sto go smenija moze ne e ispraven. Najverojatno ke go smenat utre pak. Pojma neam sto drugo moze da bide.
  --- Споено дупло мислење, 10 октомври 2017 ---
  Zaebano e za majstori tuka, ima pakistanci i indijci trci lazi, ovlasten servis e mnogu skap(audi ovlasten servis zimaat 176 funti/saat rabotna raka).Demek dobri bile momcive plus audi /vw specijalisti ali me razocaraa.
   
  Последно уредено: 10 октомври 2017
 8. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  4.070
  Допаѓања:
  2.005
  E toa e, zato na zapad ne vozat stari koli, ne deka nejkat nego ednostavno ne se isplaka premnogu skapi se servisite i odrzuvanjeto vo konecnata matematika poeftino im se faka nova kola da kupat nego da popravaat stara.
   
  На bobipp и Pane-G им се допаѓа ова.
 9. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.217
  Допаѓања:
  1.096
  Uste vozduh da ispustat od sistemot za ladenje,na postarite koli ima slavini na hladnjakot,se odvrtuvaat na zapalena kola,potekuva voda/antifriz i se zatvora slavinata koga ke potece vodata I toa e toa. Mada tvojata kola e ponova,pa bi trebalo sama da go pravi toa.
   
  На galaxys му/ѝ се допаѓа ова.
 10. vektra

  vektra

  Член од:
  12 октомври 2017
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  imam opel vekrta 2.2 b imam problem so palenjeto prvio pat zapale kako 10s i posle ne pale samo vergla dajte nekoj sivet ako nekoj znae nesto
   
 11. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.217
  Допаѓања:
  1.096
  Или ти влече воздух од некое црево,лабава стега или филтерот за нафта ти е за менување,може и електронската бош пумпа да е прикрај..Сензор на радилица така знае да заебава,па мора да чекаш да излади па пак да палиш.Чим е Опел па и DTI проблемот е околу нафтата.Приклучи ја на компјутер.
   
  На vektra му/ѝ се допаѓа ова.
 12. IBIZA SOUND

  IBIZA SOUND

  Член од:
  6 февруари 2009
  Мислења:
  10.292
  Допаѓања:
  2.690
  povike mi lice deka prima vazduh od nekoe crevo za nafta , obicno tie crevcata tanki se kinat sto pominuva nafta preku niv
   
 13. IgorYNWA

  IgorYNWA

  Член од:
  20 ноември 2014
  Мислења:
  90
  Допаѓања:
  1
  Здраво имам Форд Мондео 2.0 TDDI 2001 година имам проблем прима ваздух преку цревата каде што тече нафтата и ја носев на мајстор , мајсторот ги смени сите црева па и филтерот го смени стави обичен од голф 1 и пак истото беше отворивме и позади седиште таму имаше сечено значи и претходниот газда имал мака со тоа сменивме и таму на тоа цревно гумички и повторни си влечи воздух , моментално ја возам така има непорватен вентил ставено за да не а вракја назад нафтата ако може помош совет што може да биде и дали штети пошто а возам векје 1000км така. фала
   
 14. galaxys

  galaxys

  Член од:
  25 ноември 2013
  Мислења:
  645
  Допаѓања:
  368
  Prasanje do poupatenite. Koga vo ovlasten servis pravat softverska nadogradba na AC ,kade ustvari se zacuvuva nadogradbata, dali e vo nekoj cip vo samiot panel so dugminja od klimata ili nekade na drugo mesto ? Mislam deka problemot sto go imam so pagjanje na temperatura na vodata mi e softverski problem(audi napravi softverska nadogradba na mojata kola vo avgust).bez greenje ode i stoe na 90 stepeni,so greenje pocnuva da pagja. ako pustam klima na ladno temperaturata na vodata si stoe na 90. Od servis ne najdoa nikakov mehanicki problem,osven sto najverojatno softver i kazuva na heater core valve(ne znam kako se vika na mk) da stoe skroz otvorena koga greenjeto e ukluceno i radi toa temperaturata na vodata pagja. Usput mi rekoa ako sakam da probam da kupam control panel za klimata od ibej i da probam bidejki demek nadogradbata stoela vo samiot panel so dugminja. Fala odnapred za pomosta.
   
 15. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  4.070
  Допаѓања:
  2.005
  bos pumpata e kaput.
   

Сподели преку: