Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 октомври 2016
Мислења
15
Поени од реакции
0
Здраво.Имам дизел кола и пред некое време почна на секоја брзина кога ке сменам во возење и кога ке почнам да давам гас докај 1500 вртежи се појавува од моторот некое како тропкање и после 1500 вртежи престанува.Кога е во лер го нема тој звук.Дали некој знае што би можело да е тоа?
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Здраво.Имам дизел кола и пред некое време почна на секоја брзина кога ке сменам во возење и кога ке почнам да давам гас докај 1500 вртежи се појавува од моторот некое како тропкање и после 1500 вртежи престанува.Кога е во лер го нема тој звук.Дали некој знае што би можело да е тоа?
Што кола, што мотор?

Звучи како да имаш проблем со замаец.

Стави ја во лер, пушти го кумплугот. Дали тропа тогаш?
 
Член од
25 октомври 2016
Мислења
15
Поени од реакции
0
Што кола, што мотор?

Звучи како да имаш проблем со замаец.

Стави ја во лер, пушти го кумплугот. Дали тропа тогаш?
Fiat Bravo 2007 1.9 diesel. 120ks

Па кога ке ја ставам во лер нетропа нешто ама се осека некоја разлика во звукот кога ке стиснам кумплуг и кога ќе го пуштам
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
285
Поени од реакции
5
Здраво форумџии,

Имам проблем (прегорен) BC Модул (модул кој контролира светла на колата). Се работи за Шкода Октавија А5 2010год.
Се распрашав по мајсториве, компатибилни на тој модул се модулите од Голф 6 и Сеат Леон, во продолжение на текстов има слика со код од модулот.
Не успеав да најдам некаде половен, па би сакал да Ве прашам дали некој знае каде растураат некои од горенаведениве коли или пак има идеја каде би можел да најдам?

Однапред Ви благодарам на било каква информација :D 22291033_10212413267439979_1362129543_o.jpg
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Најдобри зимски гуми за 225/55R16, задња вуча?
 
Последно уредено:

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Се мислам меѓу тие, нокиан и бриџстоун близак. Многу ги изнафалија нокиан'от.
 
Член од
1 декември 2009
Мислења
187
Поени од реакции
27
Се мислам меѓу тие, нокиан и бриџстоун близак. Многу ги изнафалија нокиан'от.
Jas lično ne sum zadovolen od nokian.
Gi vozev edna sezona i gi prodadov. Lanska godina zedov continental ts860 i sum zadovolen a isto i od Michelin sum zadovolen. Bridgestone imame na sluzbeni Subaru forester i se vozat po 45-50 000 km dobri gumi
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.731
Се мислам меѓу тие, нокиан и бриџстоун близак. Многу ги изнафалија нокиан'от.
Пред 5-6 години зедов Нокиан, и првата година беа ОК. Но псоле студените денови, гумата се стврда и така си остана.
После извозени само 3-4 000 км, ги извадив и му ги дадов на еден пријател за приколка
Ако ги оставев, ќе ми ја растуреа предницата. Многу тропаше предницата на дупки....како да немав амортизери


дали се сега подобрени...незнам
 
Член од
1 декември 2009
Мислења
187
Поени од реакции
27
Se raboti za škoda oktavia 1.9 TDI 74kw 101KM 2001god. 230 000km deneska go otvoriv kapagot od uljeto i koga ja staviv rakata nad otvorot za polnenje ulje zabelezav deka šprica po malku ulje. Ja izvadiv palicata za merjenje ulje no od tamu ne šprivase. Dali toa znaci nekoj seriozen problem ili e normalno. Motorot raboti normalno vleče normalno vodata e cista.
I koga go otvaras kapagot za sekunda izleguva bel dim kaku parea i patoa nisto nema kapagot od uljeto ne e bel izpod. Kolata e na brat mi i golem servis i mal servis se napraveno pred kratko. I uste nesto zabelezav kaj sto treba da ima kaiš kaj alternatorot i da bide povrzan so neznam kako se vikaat tie raboti nema. Toa krugceto malo kaj alternatorot vrti samo bež kais
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.731
Se raboti za škoda oktavia 1.9 TDI 74kw 101KM 2001god. 230 000km deneska go otvoriv kapagot od uljeto i koga ja staviv rakata nad otvorot za polnenje ulje zabelezav deka šprica po malku ulje. Ja izvadiv palicata za merjenje ulje no od tamu ne šprivase. Dali toa znaci nekoj seriozen problem ili e normalno. Motorot raboti normalno vleče normalno vodata e cista.
I koga go otvaras kapagot za sekunda izleguva bel dim kaku parea i patoa nisto nema kapagot od uljeto ne e bel izpod. Kolata e na brat mi i golem servis i mal servis se napraveno pred kratko. I uste nesto zabelezav kaj sto treba da ima kaiš kaj alternatorot i da bide povrzan so neznam kako se vikaat tie raboti nema. Toa krugceto malo kaj alternatorot vrti samo bež kais
Кај овој 1.9 мотор на фауве...се смета дека е добар доколку не шприца уље кога ќе ја извадиш шипката за проверка на висината на уљето..

доколку моторот работи добро....не го чепка, сервисирај го на време и не ставај лоша нафта
Патем овој мотор страда од нафта со голем процент на сулфур и нафта со малку масленост.
На овие работи неможиш да влијаеш освен да тураш на безниски со докажан квалитет
Некои мислења се дека на Макпетрол е подобар дизелот, а на ЛУК оил е бензинот
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
21
Поени од реакции
20
Zdravo, iskustvo i sovet so ulje za Audi A3 1.6 benzin plin so poveke od 150000 pominato, I eventualno info kade ima dobri filtri kompletno za istoto niz Skopje.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom