Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Zavisi dali go menuvaš uljeniot filter...i toj sobira odredena količina...
Možebi graničnikot na šipkata e pomesten...ili ti stavile šipka od druga kola....
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Здраво,
Имам три прашања, ако може некој да ми објасни, Ве замолувам:

1.Дали Golf 5, 2.0, GTD, 170ps, е добар избор, во однос на одржување, потрошувачка, квалитет, предности и мани..?

2. Кој е поисплатлив 2.0 со 170ps или 2.0 со 140ks?

3. И каков е во однос на 1.9 дизел со 105ks?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Јас не знам дали и на шипката да и верувам. :confused:

ПОследните два сервиса при менување на масло, со помалку од нормалната количина на масло што се става при сервис на шипката покажува дека има над максимум:eek:. На пример ако треба да собере 4,3 - 4,5 литри масло за да биде нормално, сега со нецели 4 литри покажува повеќе од максимум. Првиот пат кога се случи ај си викам погрешиле мајсторите, сега пак исто....што може да биде.
А што кола е ??


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.922
Поени од реакции
4.370
Момци ај ако има некој што имал искуство со Форд ц-макс 1.6 ТДЦИ 80кв 2004-2005 година некаде да сподели, какви се за одржување, какви се на издржливост итн. Знам дека се со Пежо мотор, друго не знам ништо.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
641
Поени од реакции
1.746
А што кола е ??


Sent from my iPhone using Tapatalk
Голф 4 1.9 ТДИ ...и не ми се први сервиси овие два...колата ја имам 11 години...до пред овие два сервиса СЕ си беше во ред, нормално беше да собере 4.3-3.5 литри...Останува да ја проверам шипката за мерење, да не е нешто поместена пластиката што е граничник на затворање...или да ја споредам со иста таква шипка од ист мотор.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Голф 4 1.9 ТДИ ...и не ми се први сервиси овие два...колата ја имам 11 години...до пред овие два сервиса СЕ си беше во ред, нормално беше да собере 4.3-3.5 литри...Останува да ја проверам шипката за мерење, да не е нешто поместена пластиката што е граничник на затворање...или да ја споредам со иста таква шипка од ист мотор.
А дали тоа пластичната туба што се става шипка мерач за масло е скршена ??? Види дали е скршена тоа е чест случај несакајќи мајсторот го скршил и некако модифицирал да го намести пластичната туба ?! Провери дали е скршена ?? Инаку пластичната туба чини околу 200/250 денари и сменија ама за голф да биде пошо има и за ауди,шкода ,сеат и понекој не се исти димензии мислам долж висина


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

General Centar

Се колнам... за ослободување на Македонија...АМИН
Член од
31 март 2011
Мислења
350
Поени од реакции
188
Baram mislenje za ford fokus kako vozilo kakvi se dobro li si,se drzat,imam losi kritiki za dizelite pa dokolku nekoj znae ima iskutvo neka pisi.....pozdrav
Кој фокус? Има неколку генерации. Јас имам бензинец од 2000 год 1.6, колата супер оди се е ок само троши уље тој мотор кога ќе помине 200.000. Јас редовно ја одржувам, мењам уље на 5-6000 км и ѕтоа оригинално. Генерално супер кола.[DOUBLEPOST=1506286321][/DOUBLEPOST]
Гледав алфа 147 за пазарење.Заприметив дека предните гуми се излижани внатрешно,што може да биде ?Дали не е центрирана.
Второ,на таблата пластиката над ербегот кај совозачот беше испадната,ова на трета алфа го приметувам,продавачот ми вика фабричка маана е.
Мислење?
Искршена е во судар колата, не е никаква фабричка мана.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Момци ај ако има некој што имал искуство со Форд ц-макс 1.6 ТДЦИ 80кв 2004-2005 година некаде да сподели, какви се за одржување, какви се на издржливост итн. Знам дека се со Пежо мотор, друго не знам ништо.
Познавам двајца што имаат и двајцата сменија пумпа за висок притисок, половна околу 300-400 евра, е сега дали само кај нив се погоди или и кај други си има мака не знам. За останатите дефекти не сум разговарал со нив, за ова знам дека се пожалија и двајцата како поголем дефект.
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
27
Поени од реакции
7
Vw golf 5 tdi kolku ke mi cini klapna na motor dali reparira ili treba novo

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
27
Поени од реакции
7
Момци ај ако има некој што имал искуство со Форд ц-макс 1.6 ТДЦИ 80кв 2004-2005 година некаде да сподели, какви се за одржување, какви се на издржливост итн. Знам дека се со Пежо мотор, друго не знам ништо.
Јас имаф Форд Фосус 1.8 тдци досега за мене најлоша кола што знам јас секогаш имав дефекти ТДЦИ како знам јас не се добри мотори

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Hyundai sonata да ми каже некој маните на неа?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.944
Поени од реакции
6.117

Zosto toa sto e zakoruzeno do vcera se gasnese pred da ja zapalam kolata a sega primetiv deka se gasi odkoga ke ja zapalam , dali e toa nekoj problem ?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Hyundai sonata да ми каже некој маните на неа?
Добри се и квалитетни се и горе-долу не е баш скапо и не е баш ефтино за одржување ама замерка е што троши гориво како ламја


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom