Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Bev včera da go gledam golfot 4 1.9 TDI i edinstveno sto me plaši e malku ulje sto ima pusteno kaj cevkata kaj sto e ERG ventilot i ventilot za razdeluvanje na ulje i vazduh. Dali e toa nekoj seriozen problem ili e voobicaeno za tie aura eve i slika
Тоа е сосема нормално и препорачано е да се вади и да се исчисти со спреј специјално за ЕГР вентил заедно со грана и другата страна каде што е МАП сензор долж да се исчисти за да нема посериозни проблеми во иднината , инаку во ЕГР вентил се насобрало гареж затоа нема добар проток и почнува да пушти маснотии околу ЕГР види на ЈуТуб има многу видеа и ќе знаеш.
https://youtu.be/bbUNGjY3T9s


Sent from my iPhone 6S Plus using Tapatalk
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Здраво
Да ве прашам за мислење.
Имам Опел Астра H 1.7cdti, и забележав дека потрошувачката е многу зголемена, пример кога давам туража да сменам од втора во трета на борд компјутерот ми дава потрошувачка од 20л/100km, значи многу бргу ја троши а инаку нема проблем зо ефикасноста на моторот
Некој ако има мислење за проблемов ......
Vozev sluzbeno Fiat Doblo 2015-ta godina proizvedeno 1.3 multijet koga saltav ponekogas I do 26-27 litri kazuvase.Toa e normalno.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.170
Здраво
Во план сум во наредниве месец два да земам некоја понова кола од мојава, па се двоумам помеѓу PEUGEOT 407 2.0 HDI или CHEVROLET CRUZE бензин-плин.
407 се наоѓа за 4.500 -5.000 евра,ама се постари околу 2005-6 год., а Cruz-от за 5,500 до 7.000 евра ама се од 2010-11.
Ми треба совет што да одберам од овие две коли, и нормално кои им се маните на двете.

Фала однапред.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.657
Поени од реакции
38.839
Здраво
Да ве прашам за мислење.
Имам Опел Астра H 1.7cdti, и забележав дека потрошувачката е многу зголемена, пример кога давам туража да сменам од втора во трета на борд компјутерот ми дава потрошувачка од 20л/100km, значи многу бргу ја троши а инаку нема проблем зо ефикасноста на моторот
Некој ако има мислење за проблемов ......
Моментална потрошувачка ти е тоа, а просечната ти ја вади доле на дисплејот.[DOUBLEPOST=1505673094][/DOUBLEPOST]
Здраво
Во план сум во наредниве месец два да земам некоја понова кола од мојава, па се двоумам помеѓу PEUGEOT 407 2.0 HDI или CHEVROLET CRUZE бензин-плин.
407 се наоѓа за 4.500 -5.000 евра,ама се постари околу 2005-6 год., а Cruz-от за 5,500 до 7.000 евра ама се од 2010-11.
Ми треба совет што да одберам од овие две коли, и нормално кои им се маните на двете.

Фала однапред.
Cruze без двоумење, какво Пежо. Практично нова колата е па и плин ако има топ, а и многу убави се колите на изглед. Што понова кола тоа помалце мака ќе имаш со дефеци.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.646
Поени од реакции
27.959
Некој да препорача добри места каде што влечат каросерија со каролина.
И број од босанците накај волково ако има некој?
070895438 Неркo,a зa кaрoлинер би требaлo секoј пoзвучен сервис дa имa.Сигурнa вaријaнтa ти се Сaтрa,Тoлту Скендерoвски
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
139
Поени од реакции
9
Прегледај го приврзокот 177227 Прегледај го приврзокот 177228
Ajde edno prasanje na prvata slika do tolku mi pokazva temp koga vozam niz grad ili na ugorno perkite se uklucvaat ama sepak mislam deka e mn visoka temperaturata a vtorata slika e slikana odma posle prvata samo sto ja izgasnav kolata i pustiv odma kontakt
Sto moze da bide? Inaku smenav termostat i vozam so voda vo ladnjak.
A pred nekoj den vo dvor ja zapaliv kolata i ja ostaviv da raboti vo mesto edno 15-20 min ne krena temp ni pa perki se uklucija
????
I deklata e ramneta so nov dikton
Predhodno istoto kacvase temp ete seto toa sto go spomnav e praeno i pak e isto
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.646
Поени од реакции
27.959
????
I deklata e ramneta so nov dikton
Predhodno istoto kacvase temp ete seto toa sto go spomnav e praeno i pak e isto
Другaр дa не ти е тебе прoблемoт вo сaмиoт пoкaжувaч нa теперaтурaтa,дa не е неиспрaвен истиoт?Истoвo ми се дешaвa нa Пежo Експерт испaднa дo килoтрaжaтa декa е сo инструментите кoплет нечинaт.Ми пoкaжувa нереaлнo т.е. 10 степени плус
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
Здраво
Да ве прашам за мислење.
Имам Опел Астра H 1.7cdti, и забележав дека потрошувачката е многу зголемена, пример кога давам туража да сменам од втора во трета на борд компјутерот ми дава потрошувачка од 20л/100km, значи многу бргу ја троши а инаку нема проблем зо ефикасноста на моторот
Некој ако има мислење за проблемов ......
Нека не ти биде тоа параметар за потрошувачката, сепак тоа е моментална и е во зависност од тоа како се однесуваш со педалата за гас... И јас го имам истото возило 1,7 цдти со 101 кс, потрошувачка низ град помалку од 7 л/100 км, на отворено под 6л/100 км меѓутоа секој си има различен стил на возење и потрошувачката е таа отприлика..
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
????
I deklata e ramneta so nov dikton
Predhodno istoto kacvase temp ete seto toa sto go spomnav e praeno i pak e isto
Хладњакот извади го и на перална со Арис испери го убаво и ќе немаш маки.Имав јас слично искуство.
 

hurley

observer
Член од
17 мај 2015
Мислења
166
Поени од реакции
150
Од кој македонски град е кола со букви на табличките СР ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom