Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

F

freebird

Гостин
Здраво... сакам да обновам VW Т4 па дали знаете каде низ Македонија може да се најдат делови од лимарија и механика до пластика и ентериер и сл?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Последните десетина години не случајно газат,имаат платено познати германски инжињери.Последниот мислам дека го земаа од Audi а се приметува и по изгледот на колите.
[DOUBLEPOST=1489623696][/DOUBLEPOST]
Швабите се практични а Kia за да се пробие на тој пазар а е огромен има понудено да речеме подобри услови за купување,пониски цени,лизинг,сервис,гаранција и слично.Инаку сите тие коли Opeli VWni си се добри.
Opel propadna go kupi pezo & citroen ili psa grupacija
megu kia i lada ladata bi ja odbral.
blob.jpg [DOUBLEPOST=1489678216][/DOUBLEPOST]
Дали е нормално кога ќе се уклучи вентилаторот за ладење на ладњак да се уклучи и вентилаторот за климата и обратно?
ne
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
437
Поени од реакции
96
Decki aj edno prasanje. Se raboti za Audi A4/b6 1.9 tdi. Imeno vo voznja gasi odednaska i posle treba da verglam nekoe vreme za da zapali pak. Na komp. ne pokazuva greska. Najcudno e sto pri gasenje celata kola se ukocuva kako da receme kako nekoj da te povlekol od nazad, dodeka pak ako namerno ja izgasam na kluc go nema toa. E sega nekoj mi spomna deka moze da e pumpata vo rezervar ili pak nekoe rele sto upravuvalo so nea, pa zatoa da prasam vase mislenje i iskustva. Bev na majstor i nemozese da najde sto mu e konkretno i eve pak sega se slucuva, dodeka on rece sto i da bilo kje znaeme koga kje rikne skroz.
јас кога ја носев колата на сервис мајсторот ми кажа сензор на радалица да сменам, бидејки ке ми гаснела во возење.


Sent from my iPad Pro 9.7 using Tapatalk
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
јас кога ја носев колата на сервис мајсторот ми кажа сензор на радалица да сменам, бидејки ке ми гаснела во возење.


Sent from my iPad Pro 9.7 using Tapatalk
ako ne cini senzorot na radilica tesko pali,a ako zapali ne raboti ubavo motorot[DOUBLEPOST=1489682908][/DOUBLEPOST]
Decki aj edno prasanje. Se raboti za Audi A4/b6 1.9 tdi. Imeno vo voznja gasi odednaska i posle treba da verglam nekoe vreme za da zapali pak. Na komp. ne pokazuva greska. Najcudno e sto pri gasenje celata kola se ukocuva kako da receme kako nekoj da te povlekol od nazad, dodeka pak ako namerno ja izgasam na kluc go nema toa. E sega nekoj mi spomna deka moze da e pumpata vo rezervar ili pak nekoe rele sto upravuvalo so nea, pa zatoa da prasam vase mislenje i iskustva. Bev na majstor i nemozese da najde sto mu e konkretno i eve pak sega se slucuva, dodeka on rece sto i da bilo kje znaeme koga kje rikne skroz.
koga vozis brzo obrtomerot odi poveke od 3-3500 vrtezi
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.010
Поени од реакции
1.122
MonBat е подобар од Topla кое не е како што беше. Предлагам МонБат постои класичниот 75 и магнезиумски 70 и одбирај кое сакаш


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
UNIBAT е исто со МонБАт? има 70 и 80ah.. 80 се околу 4500
AFA ми ги предложи продавачот... околу 4000 ден. Околу 4000 беше и Искра.
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво дечки,
кој знае да ми препорача добар мајстор/сервис за КИА во Скопје (ако не ги рачунаме КИА Моторс).

Поздрав.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
ako ne cini senzorot na radilica tesko pali,a ako zapali ne raboti ubavo motorot[DOUBLEPOST=1489682908][/DOUBLEPOST]
koga vozis brzo obrtomerot odi poveke od 3-3500 vrtezi
Znaci kolata si pali i si vozi ludnica. Nemam problem ni so obrtometar niti nisto. Samo na momenti kje i tekne i kje izgasne odednaska. Potoa ja verglam nekoi 30 sekundi i kje zapali i posle pak se si e normalno.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Znaci kolata si pali i si vozi ludnica. Nemam problem ni so obrtometar niti nisto. Samo na momenti kje i tekne i kje izgasne odednaska. Potoa ja verglam nekoi 30 sekundi i kje zapali i posle pak se si e normalno.
moze mnogu raboti da go predizvikuvaat ova. moze otkazuva imobilajzerot ili cipot na klucot (probaj vozi so rezerven ako imas dali ke ae oprai), moze da popusta tandem pumpata (cest kvar kaj ovie), moze edna ili poveke dizni da se vo slaba sostojba i sistemot da gubi pritisok, moze nekoe rele da dupi, kaj postarite tdi toa e obicno releto 109 so go napojuva kompjuterot, pogledni kaj relinjata ako ima nekoe so br 109 prvo tamu baraj ja greskata i smeni go.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Има ли разлика у квалитет на вожња со 245/45 18' гума или 245/40 18' (летни гуми) ?
 
Член од
29 август 2009
Мислења
131
Поени од реакции
22
Seat leon 1.9 tdi 90 konja 2001 god, znaci koga vozim vo 1,2,3 brzina kolava si ide bez problem a koga ja stavam vo 4 I 5 pojke od 120 ne ide I ne se kacuva nad 3000 obrtai. Dali nekomu ova se desilo ili znae sto moze da bide ? A osecam na momenti kako gasot da mi kasni znaci davam gas I odposle se zaletuva...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Seat leon 1.9 tdi 90 konja 2001 god, znaci koga vozim vo 1,2,3 brzina kolava si ide bez problem a koga ja stavam vo 4 I 5 pojke od 120 ne ide I ne se kacuva nad 3000 obrtai. Dali nekomu ova se desilo ili znae sto moze da bide ? A osecam na momenti kako gasot da mi kasni znaci davam gas I odposle se zaletuva...
Ako e 90ks skoro 100% em ventilceto so ja regulira turbinata. Ako e dobro i ispravno vo ler treba se slusa kako straka-pecka. Mnogu retko moze da se desi i avtomatceto za stop da e rasipano (iako rabotat stopovite), i zaradi nego go frla u rezerven program
Eve ova e toa, moze i malce poinaku da izgleda. Mislam n75 mu bese nazivot:
http://www.ebay.ie/itm/Pierburg-boost-pressure-control-valve-VW-Passat-Variant-1-9TDI-1Z-AHU-66kw-90hp-/171691091556?hash=item27f9962664:g:vF8AAOSwPhdU6Kn8
 
Член од
29 август 2009
Мислења
131
Поени од реакции
22
Ako e 90ks skoro 100% em ventilceto so ja regulira turbinata. Ako e dobro i ispravno vo ler treba se slusa kako straka-pecka. Mnogu retko moze da se desi i avtomatceto za stop da e rasipano (iako rabotat stopovite), i zaradi nego go frla u rezerven program
Eve ova e toa, moze i malce poinaku da izgleda. Mislam n75 mu bese nazivot:
http://www.ebay.ie/itm/Pierburg-boost-pressure-control-valve-VW-Passat-Variant-1-9TDI-1Z-AHU-66kw-90hp-/171691091556?hash=item27f9962664:g:vF8AAOSwPhdU6Kn8
A dali ako go stavam na kompjuter ke mi pokaze dali e toa problemot ili ? A ja se si mislev deka e turboto veke pri kraj...
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Се осеќа у пракса разлика некоја од 40/45 или ?
Брзиномерот нема да ти покажува точно бидејќи гумите се со различен дијаметар (45ката со поголем)... најарно земи си димензија што е препорачана за твојата кола... евентуално да не ја собира пошироката гума, но не верувам да е толкава разлика... веројатно и помека вожња со пошироките гуми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom