Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
24 април 2010
Мислења
1.251
Поени од реакции
1.756
Na mojot dizelas so turbo i 20w50 mu imam stavano,vo leten period.A I vo zimen.
Дали имаш видено како изгледа тоа масло под нулата а да не збориме на -20.
За турбаш и 10 40 е многу а не 20 50.
Повели едно видео, на јутјуб имаш еден куп вакви споредби:

 
Член од
1 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
21
може ли некој да ми каже.. како може да се запале дизел кола поради запушен карбуратор и егр вентил .. биквално оган кај моторот.. што би можела да биде причината? како ке дојде до палење
 
Последно уредено:

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Дали имаш видено како изгледа тоа масло под нулата а да не збориме на -20.
За турбаш и 10 40 е многу а не 20 50.
Повели едно видео, на јутјуб имаш еден куп вакви споредби:

Vo Makedonija retko da najdes 0w30 maslo.Sigurno litar bi kostalo 8-900 denara.Inace dobro ti e videoto.
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
183
Поени од реакции
50
може ли некој да ми каже.. како може да се запале дизел кола поради запушен карбуратор и егр вентил .. биквално оган кај моторот.. што би можела да биде причината? како ке дојде до палење
Сигурно од свеќиците ако не е од карбураторот,заебан воа дизелот.

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
 
Член од
1 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
21
Нема и карбуратор :)
Да не е од исталацијата нешто.

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
незнам палеше chek engine и не идеше повише од 130 . се искучи и на брзина од 150 сезапали. ја изгаснав со вода и потоа нормално си возеше. ја однесов на мајстор немаше грешки на компјутер и мајсторот немаше објаснување. затоа пишав овде
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
незнам палеше chek engine и не идеше повише од 130 . се искучи и на брзина од 150 сезапали. ја изгаснав со вода и потоа нормално си возеше. ја однесов на мајстор немаше грешки на компјутер и мајсторот немаше објаснување. затоа пишав овде
Најчесто кај турбо моторите се ствараат наслаги од уље и тие се палат, затоа треба да се чистат од време на време и да се издува колата на високи обртаи. Еве како изгледа граната кога ке се насоберат наслаги
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
може ли некој да ми каже.. како може да се запале дизел кола поради запушен карбуратор и егр вентил .. биквално оган кај моторот.. што би можела да биде причината? како ке дојде до палење
Da ne ti prokapuva nafta od nekade,da paga na auspuhot i od temperaturata da se samozapali.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
незнам палеше chek engine и не идеше повише од 130 . се искучи и на брзина од 150 сезапали. ја изгаснав со вода и потоа нормално си возеше. ја однесов на мајстор немаше грешки на компјутер и мајсторот немаше објаснување. затоа пишав овде
A da kazese so kola e prvo. Ova ko so napisa kako da skoknal u ibertura, ako ima produvani kariki ke pocne da go sogoruva uljeto namesto nafta. Istovo moze da se desi ako od turbo kape mnogu ulje zaradi preebani piksni vo usisot. Ako e nekoe ponovo vozilo moze nekoja dizna ostanala otvorena i toa e strasna rabota pod takov pritisok nonstop da sprica nafta vo nekoj klip, ako e ova toa so se desilo sreka ke imas ako ne go probusilo klipot i totalno da zaribe motorot.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
A da kazese so kola e prvo. Ova ko so napisa kako da skoknal u ibertura, ako ima produvani kariki ke pocne da go sogoruva uljeto namesto nafta. Istovo moze da se desi ako od turbo kape mnogu ulje zaradi preebani piksni vo usisot. Ako e nekoe ponovo vozilo moze nekoja dizna ostanala otvorena i toa e strasna rabota pod takov pritisok nonstop da sprica nafta vo nekoj klip, ako e ova toa so se desilo sreka ke imas ako ne go probusilo klipot i totalno da zaribe motorot.
Garant vo interkulerot mu se nasobralo ulje,pa turbinata mu go povlekla,go ima sogoreno i sea se e delumno vo red.[DOUBLEPOST=1488797553][/DOUBLEPOST]
No ima 5 30 sto e idealno za nasa klima
Zavisi i do km na motorot.Na motor so 250.000-300.000 km ne e preporaclivo da se tura tolku retko ulje, oti na povisoki temperaturi nadvor i ako ja nagazis nad 150-160 km/h moze da go ismrka celo.Za zimen period moze,od noemvri do mart,i da go zamenis so pogusto,ama toa nikoj ne go pravi kaj nas.10w40 e all season.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom