Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Здраво дечки,

ќе молам некој постручен и искусен ако може да даде мислење за следното.
Се мислам да земам Ford Mondeo 2005. Колата механички е коска. Има автоматски мењач и работи перфектно.
Може ли тоа чудо да рикне некогаш и да ми напраи куп проблеми. За мењачот викам.

Поздрав
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Здраво дечки,

ќе молам некој постручен и искусен ако може да даде мислење за следното.
Се мислам да земам Ford Mondeo 2005. Колата механички е коска. Има автоматски мењач и работи перфектно.
Може ли тоа чудо да рикне некогаш и да ми напраи куп проблеми. За мењачот викам.

Поздрав
Nisto ne e vecno i avtomatskite menjaci imaat tendencija da se rasipuvaat duplo pobrzo od mehanickiot. Samo eden gospod znae koga i dali kje se rasipe. Taka da ako e koska kako sto vikas, zemaj i ne se zamaraj.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Decki mi tropa nesto koga vrtam na levo i na desno , imam pezo 107 1.4 hdi po predpostavka e zglob ... ama kolku baram nema na lager. Ve molam za info znae li nekoj kontakt.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Decki mi tropa nesto koga vrtam na levo i na desno , imam pezo 107 1.4 hdi po predpostavka e zglob ... ama kolku baram nema na lager. Ve molam za info znae li nekoj kontakt.
Letvata[DOUBLEPOST=1477070682][/DOUBLEPOST]
Nisto ne e vecno i avtomatskite menjaci imaat tendencija da se rasipuvaat duplo pobrzo od mehanickiot. Samo eden gospod znae koga i dali kje se rasipe. Taka da ako e koska kako sto vikas, zemaj i ne se zamaraj.
Avtomatskiot menuvac bara tocna kolicina i redovno menuvanje maslo,a bidejki e isto se menuva istovremeno so motornoto
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.335
Здраво дечки,

ќе молам некој постручен и искусен ако може да даде мислење за следното.
Се мислам да земам Ford Mondeo 2005. Колата механички е коска. Има автоматски мењач и работи перфектно.
Може ли тоа чудо да рикне некогаш и да ми напраи куп проблеми. За мењачот викам.

Поздрав
ако се заебе ќе ставиш мануелен
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Здраво дечки,

ќе молам некој постручен и искусен ако може да даде мислење за следното.
Се мислам да земам Ford Mondeo 2005. Колата механички е коска. Има автоматски мењач и работи перфектно.
Може ли тоа чудо да рикне некогаш и да ми напраи куп проблеми. За мењачот викам.

Поздрав
Ќе те чини дупло за одржување како што е менување масло на моторот и исто и за автоматски менувач секој пат по 10.000км или помалку, ако ти се допаѓа земи,но јас не би земал бидејќи има заебанци и нерви дури и наједноставна работа менување резервно тркало не е баш стандардно како другите коли.


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Здраво дечки,

ќе молам некој постручен и искусен ако може да даде мислење за следното.
Се мислам да земам Ford Mondeo 2005. Колата механички е коска. Има автоматски мењач и работи перфектно.
Може ли тоа чудо да рикне некогаш и да ми напраи куп проблеми. За мењачот викам.

Поздрав
Ќе те чини дупло за одржување како што е менување масло на моторот и исто и за автоматски менувач секој пат по 10.000км или помалку, ако ти се допаѓа земи,но јас не би земал бидејќи има заебанци и нерви дури и наједноставна работа менување резервно тркало не е баш стандардно како другите коли.


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
ако се заебе ќе ставиш мануелен
Не е баш едноставно туку така бидејќи електриката на контролна табла е дизајнирано за автоматски менувач и шо праиме за проблемот на електрика?!


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.335
Не е баш едноставно туку така бидејќи електриката на контролна табла е дизајнирано за автоматски менувач и шо праиме за проблемот на електрика?!


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Се средува тоа лесно
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.017
Поени од реакции
2.050
Пред 1 недела правен комплетен голем редовен сервис + дијагностика, исто така променет и ЕГР вентил. Сето тоа е направено во овластен сервис. Приметив дека при првите неколку минути возење ми испушта некој си како гнасен чад(не е црн). Ја однесов повторно, проверија све, нема никаков проблем. Се консултирав со доста луѓе кои се разбираат, и ми рекоа дека ако немало ништо имало шанси да биде поради недоволното квалитетно гориво што го користиме. До сега ставав во Макпетрол или Лукоил, како најдобри во нашата држава.. Дали има врска тоа, ваше мислење?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Пред 1 недела правен комплетен голем редовен сервис + дијагностика, исто така променет и ЕГР вентил. Сето тоа е направено во овластен сервис. Приметив дека при првите неколку минути возење ми испушта некој си како гнасен чад(не е црн). Ја однесов повторно, проверија све, нема никаков проблем. Се консултирав со доста луѓе кои се разбираат, и ми рекоа дека ако немало ништо имало шанси да биде поради недоволното квалитетно гориво што го користиме. До сега ставав во Макпетрол или Лукоил, како најдобри во нашата држава.. Дали има врска тоа, ваше мислење?
Мислам дека е до Лукоил и мислам дека како и обично секоја сезона горивото се менува ,,текстурата,, едното за лето и другото за зима затоа Лукоил не стигнале дотаму дур не се потроши старите во резервоарот.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Пред 1 недела правен комплетен голем редовен сервис + дијагностика, исто така променет и ЕГР вентил. Сето тоа е направено во овластен сервис. Приметив дека при првите неколку минути возење ми испушта некој си како гнасен чад(не е црн). Ја однесов повторно, проверија све, нема никаков проблем. Се консултирав со доста луѓе кои се разбираат, и ми рекоа дека ако немало ништо имало шанси да биде поради недоволното квалитетно гориво што го користиме. До сега ставав во Макпетрол или Лукоил, како најдобри во нашата држава.. Дали има врска тоа, ваше мислење?
Што кола?Која година и колку КМ имаш поминато?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Opel Astra 1.9 cdti 2005/ 168000 so redovni kompletni servisi na redovno vreme :)
Каква боја има чадот?Ако е бел,може да е некојаси кондензација,или во најлош случај да губи вода..Ако е плав,може да ти троши масло..Ако е црн,тогаш е со горивото..Ниедно од овие што ги набројав не би требало да е кај тебе,бидејќи колата е нова,прв газда ли си?Може кога ќе ја нагазиш има прашина негде,и тоа ти делува како некаков чад..
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.017
Поени од реакции
2.050
Каква боја има чадот?Ако е бел,може да е некојаси кондензација,или во најлош случај да губи вода..Ако е плав,може да ти троши масло..Ако е црн,тогаш е со горивото..Ниедно од овие што ги набројав не би требало да е кај тебе,бидејќи колата е нова,прв газда ли си?Може кога ќе ја нагазиш има прашина негде,и тоа ти делува како некаков чад..
Napisav deka nalikuva na gnasen nekoja blaga boja na sivo, no mozebi e prasina kako sto velis... Inaku vtor gazda sum no kolata e zemena pred 3 godini od blizok familijaren prijatel, inaku ne napomenav se raboti za GTC verzija.. Inaku nema nikakov problem so snaga i slicno.. Najverovatno e poradi kvalitet na gorivo, ke probam od BenzOil ili Gamoil pa ke vidime
 

Kajgana Shop

На врв Bottom