Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Ne vredi so nepismeni decista da se dokazuvas.Jas i salt-tabla mu prikazav so max 100 stepeni,ostatokot vo strogo crveno pole,on ti vika 107° normalno bilo. Sta reci..:facepalm:
Ај сега вака: Рено 5 Кампус нема мерач за температура, има само една ламба која се пали кога е температурата над нормала. Ставав на таа кола некој мерач на температура, и, меѓу другото, барав оригинална ампула ( давач) на температура. Оригиналниот давач дава сигнал на 123 степени, и на толку ја пали ламбата... Тука ми беше чудно, и барав податоци за разладната течност, т.е антифризот, и дојдов до некој податок дека освен што мрзне на - 40 на пр. и врие на 123...
И јас не се согласувам дека да биде колата на 107 степени како нормална температура е ок, ама во случајот на Ники со Вектрата каде температура од 95 степени отвара термостат, и термопрекидач... Мислам дека е малце претерано да се смета дека колата не му е во ред.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ај сега вака: Рено 5 Кампус нема мерач за температура, има само една ламба која се пали кога е температурата над нормала. Ставав на таа кола некој мерач на температура, и, меѓу другото, барав оригинална ампула ( давач) на температура. Оригиналниот давач дава сигнал на 123 степени, и на толку ја пали ламбата... Тука ми беше чудно, и барав податоци за разладната течност, т.е антифризот, и дојдов до некој податок дека освен што мрзне на - 40 на пр. и врие на 123...
И јас не се согласувам дека да биде колата на 107 степени како нормална температура е ок, ама во случајот на Ники со Вектрата каде температура од 95 степени отвара термостат, и термопрекидач... Мислам дека е малце претерано да се смета дека колата не му е во ред.
Не е во ред толку висока раб.темп.
Тогаш треба да го смени термостатот на 60-70 степени да отвара а термопрекидачот на 82-87 степени
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
460
Поени од реакции
130
Nesto ne e vo red[DOUBLEPOST=1476918232][/DOUBLEPOST]
Audito 1.9 tdi 77kw ti e?
Si presmetal kolku denari ti e 1km?

Mene alfata 2.0 ts16v 120kw gradska so 500 denari mi pominuva 150 km,a so 200 den koga bese 27 denari plinot odev i se vrakav od Veles
Ne vredi so nepismeni decista da se dokazuvas.Jas i salt-tabla mu prikazav so max 100 stepeni,ostatokot vo strogo crveno pole,on ti vika 107° normalno bilo. Sta reci..:facepalm:
Вие двајцата ко шо гледам најголеми стручњаци сте на форумов. Еве ви слика за вас неписмените и пак акајте со глата низ ѕид.
Screenshot_3.jpg
После 115с стрелката почнува да оди кон црвено. Ако кај вас колите се со 90с не мора да значи дека сите се такви, на сите има стрелка мора на средина биди ама секој различен модел на кола различна температура има некои 85 некои 90 100 итн.. Време вие да посетите некој поасолен механичар или сте стасале за на друго место од такви дезинформации имаме најкрш коли.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.901
Поени од реакции
10.525
Вие двајцата ко шо гледам најголеми стручњаци сте на форумов. Еве ви слика за вас неписмените и пак акајте со глата низ ѕид.
Прегледај го приврзокот 158410
После 115с стрелката почнува да оди кон црвено. Ако кај вас колите се со 90с не мора да значи дека сите се такви, на сите има стрелка мора на средина биди ама секој различен модел на кола различна температура има некои 85 некои 90 100 итн.. Време вие да посетите некој поасолен механичар или сте стасале за на друго место од такви дезинформации имаме најкрш коли.
зборат за корса од која и слика ставија од шалт табла и наеднаш ти искачаш со спецификации за бмв
контрадикторен си, викаш прво не му е ништо на колата не го лажете за сеа да пишеш абе од кола до кола варира хахах


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Едноставно: да се најде податок за Вектра А со 1.6 бензински мотор и мистеријата е решена :)
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
460
Поени од реакции
130
Screenshot_4.jpg
зборат за корса од која и слика ставија од шалт табла и наеднаш ти искачаш со спецификации за бмв
контрадикторен си, викаш прво не му е ништо на колата не го лажете за сеа да пишеш абе од кола до кола варира хахах


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не реков јас за корсата ништо туку тие одма почнаја да ја споредуваат спрема нивните коли и спрема то му кажаја дека не му чинела. На примерот од дани фринге одма почна 100степени прегрејана кола дувнат дихтон итн...[DOUBLEPOST=1476990453][/DOUBLEPOST]
Едноставно: да се најде податок за Вектра А со 1.6 бензински мотор и мистеријата е решена :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Хмммм... отвара термостатот на 91 степен... Ники вика дека перката му се уклучува на 95 степени... јас сеуште тврдам дека колата му е ОК, џабе паника...
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
460
Поени од реакции
130
Хмммм... отвара термостатот на 91 степен... Ники вика дека перката му се уклучува на 95 степени... јас сеуште тврдам дека колата му е ОК, џабе паника...
Епа докажиму на стручњациве.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
А јас па за BMW на германски форум најдов податок дека раб.темп.е 85-90 степени
И bmw E60 530d M pack кое го имав раб.темп. му беше 87 степени и на толку вклучуваа перките.
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
460
Поени од реакции
130
BMW Heat management parameters.JPG
А јас па за BMW на германски форум најдов податок дека раб.темп.е 85-90 степени
И bmw E60 530d M pack кое го имав раб.темп. му беше 87 степени и на толку вклучуваа перките.
Точно за дизело. Јас дадов бензинец и потврдив со аутодата а не од рекла казала.
А за моделите после е46ките еве нешто прочитај дека нема една температура туку зависи од начино на возењето. Поголема температура помала потрошувачка зато бмвто со 140кс троши колку опел со 90кс
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2014
Мислења
53
Поени од реакции
6
Koga vrtam dokraj levo ili desno nebitno na volanon nesto mi skripit pistit servoto...sto moze da e ?? I dali se pravi? Dajte mi sovet spodelete iskustvo.
Se raboti za Audi A4
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Koga vrtam dokraj levo ili desno nebitno na volanon nesto mi skripit pistit servoto...sto moze da e ?? I dali se pravi? Dajte mi sovet spodelete iskustvo.
Se raboti za Audi A4
Ти снемало уље во сервото. Имаш едно капаче на Ауди лево напред мислам, АТФ уље треба да досипеш најверојатно.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom