Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.989
Здраво. Ај да прашам за мислење. Сакам да купам кола па се двоумам помегу пасат 1.9 тди од 97 до 99 година или астра G 1.7 дти исузу од 2001 до 2003. Цената му е отприлика иста на двата модели. Па ако имате искуство или мислење, кажете можеби ке ми помогне во изборот.
Поновото
 

0C0FFEEBABE

Bsc. Sc.
Член од
6 јули 2008
Мислења
4.975
Поени од реакции
1.564
Pa dobro de NIKOJ li neznae asalen majstor za AUDI vo celo SKOPJE ???
Кај Митревски во Кисела Вода ќе ја однесеш. Јас имам Ауди и најзодоволен сум од него, не ги пробира колите туку сите ги работи. Ако сакаш ќе ти пишам број во ПП.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.188
Поени од реакции
2.380
Кај Митревски во Кисела Вода ќе ја однесеш. Јас имам Ауди и најзодоволен сум од него, не ги пробира колите туку сите ги работи. Ако сакаш ќе ти пишам број во ПП.
Пиши и за мене бројот пошо и јас имам Ауди .


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.989
A само затоа што е поново или мислиш дека астрата е подобра?
Според мене и од лично искуство колку поново толку подобро
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.006
Здраво. Ај да прашам за мислење. Сакам да купам кола па се двоумам помегу пасат 1.9 тди од 97 до 99 година или астра G 1.7 дти исузу од 2001 до 2003. Цената му е отприлика иста на двата модели. Па ако имате искуство или мислење, кажете можеби ке ми помогне во изборот.
Пасатот е многу подобар.
 
K

kicodarker

Гостин
Здраво. Ај да прашам за мислење. Сакам да купам кола па се двоумам помегу пасат 1.9 тди од 97 до 99 година или астра G 1.7 дти исузу од 2001 до 2003. Цената му е отприлика иста на двата модели. Па ако имате искуство или мислење, кажете можеби ке ми помогне во изборот.
Oд Opel 1.7 DTI дa бегaш пoдaлеку. Нив бoшпумпите не им чинaт кaпи oд сите стрaни нaфтa електрoникaтa им рикнувa a скaп е сервисoт зa бoшпумпa кoј кaкo ќе те дере a бoшисти oвде зa тoј мoдел пoслaбo.
Бaш aмa БАШ тoј мoдел е кaтaстрoфa. Акo веќе мoрaш дизел земи aстрa 2.0 di или 2.2 пoнемa прoблем тoј мoдел.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.244
Поени од реакции
2.316
Здраво. Ај да прашам за мислење. Сакам да купам кола па се двоумам помегу пасат 1.9 тди од 97 до 99 година или астра G 1.7 дти исузу од 2001 до 2003. Цената му е отприлика иста на двата модели. Па ако имате искуство или мислење, кажете можеби ке ми помогне во изборот.
Имам пасат точно тој модел 97 година, 90ks, 66kw
Сега треба да го регистрирам за месец дена, почни регистрацијата прво ти е околу 9500 денари... што и не е така многу.

пред да купам, ме посоветуваа да е од ова годиште, да не е околу 2000+, зошто и како не се сеќавам, мислам дека е нешто поврзано со дизни и нивно расипување (можно е и да грешам, незз точно).

одржавање: сервис на каиши и уље, како и сите други течности во колата ќе треба да си направиш кога ќе ја купиш (без разлика кој што ти кажува)
најди добар мајстор за предница, добро да ги прегледа рамената и јабучиците пошто ако се репарирани (само за продажба стегната предница) ќе фрлиш добри 300еур за да ги замениш сите, а ги има 8.
кај пасатите, а и генерално на тој мотор 1.9tdi 90кс кај ауди и пасат, често им е проблем потрошња на антифриз/вода. кај мене тој проблем се јави на поголеми обртаи и уште го имам (засега дотурам само вода и терам), но и што имам зборувано со други кои имале и возеле коли со овој мотор... чест проблем е. решение викаат дека е рамнење декла на глава (ако не грешам) и тој зафат е минимум 50еур.
ќе си провериш гумите дали се добри, која година се, колку се трошени. гледај да земиш со стандард гуми 195/55/15, како и климата ... гледај да ја однесиш на сервис и да ти кажат дали е во ред клима, цевки, компресор за клима, перка за клима...

тие работи се онака покрупни и на кои ми текнува, а сè останато ти е среќа и ксмет да не ти се расипи тебе туку на следниот на кој ќе ја продадеш, пошто правиме муабет за коли стари по 20+ години... или тука некаде...

за вожња, тенк. добро лежи во кривини, стабилна е на пат, не е лека кола, самата кола тежи над тон и триста килограми... така да, стабилност на пат и добра вожња имаш

потрошња... во град 8 (сакам да ја стегам :P ) , на отворено 5.5

амортизацијата, нормлано е да ти амортизирана кола, дали кој и кога менувал амортизери тешко ќе знаеш али генерално очекувај стандард вожња за VW возило.

ако најдиш зачуван, купи го, претходно направи му добра проверка на овие работи, стави го и на компјутер, прашај си (ако сакаат да ти кажат) дали и што е менувано од покрупните сервиси и тоа е тоа....
сите купуваме стари коли, генерално е среќа на што ќе налеташ.

мене ми е прва кола, од секогаш сум сакал да возам пасат и ја возам, супер си е... али дека кошта сервис, кошта нормално. сепак возиш пасат, а не пунто или корса.
 
Член од
21 август 2014
Мислења
44
Поени од реакции
10
Oд Opel 1.7 DTI дa бегaш пoдaлеку. Нив бoшпумпите не им чинaт кaпи oд сите стрaни нaфтa електрoникaтa им рикнувa a скaп е сервисoт зa бoшпумпa кoј кaкo ќе те дере a бoшисти oвде зa тoј мoдел пoслaбo.
Бaш aмa БАШ тoј мoдел е кaтaстрoфa. Акo веќе мoрaш дизел земи aстрa 2.0 di или 2.2 пoнемa прoблем тoј мoдел.
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
465
Поени од реакции
26
Да прашам дали има некој искуство со царина т.е тие денови ке се вратам од швајцарија со кола на цол табли па да прашам колку време имам да ја пријавам за царина?
 
Член од
21 август 2014
Мислења
44
Поени од реакции
10
Oд Opel 1.7 DTI дa бегaш пoдaлеку. Нив бoшпумпите не им чинaт кaпи oд сите стрaни нaфтa електрoникaтa им рикнувa a скaп е сервисoт зa бoшпумпa кoј кaкo ќе те дере a бoшисти oвде зa тoј мoдел пoслaбo.
Бaш aмa БАШ тoј мoдел е кaтaстрoфa. Акo веќе мoрaш дизел земи aстрa 2.0 di или 2.2 пoнемa прoблем тoј мoдел.
Ок фала. Мене некако ми се допаѓаат тие модели ама и не мора да бидат тие. Ајде предложете вие некоја кола до 3000 евра ама дизел да е[DOUBLEPOST=1474405689][/DOUBLEPOST]
Имам пасат точно тој модел 97 година, 90ks, 66kw
Сега треба да го регистрирам за месец дена, почни регистрацијата прво ти е околу 9500 денари... што и не е така многу.

пред да купам, ме посоветуваа да е од ова годиште, да не е околу 2000+, зошто и како не се сеќавам, мислам дека е нешто поврзано со дизни и нивно расипување (можно е и да грешам, незз точно).

одржавање: сервис на каиши и уље, како и сите други течности во колата ќе треба да си направиш кога ќе ја купиш (без разлика кој што ти кажува)
најди добар мајстор за предница, добро да ги прегледа рамената и јабучиците пошто ако се репарирани (само за продажба стегната предница) ќе фрлиш добри 300еур за да ги замениш сите, а ги има 8.
кај пасатите, а и генерално на тој мотор 1.9tdi 90кс кај ауди и пасат, често им е проблем потрошња на антифриз/вода. кај мене тој проблем се јави на поголеми обртаи и уште го имам (засега дотурам само вода и терам), но и што имам зборувано со други кои имале и возеле коли со овој мотор... чест проблем е. решение викаат дека е рамнење декла на глава (ако не грешам) и тој зафат е минимум 50еур.
ќе си провериш гумите дали се добри, која година се, колку се трошени. гледај да земиш со стандард гуми 195/55/15, како и климата ... гледај да ја однесиш на сервис и да ти кажат дали е во ред клима, цевки, компресор за клима, перка за клима...

тие работи се онака покрупни и на кои ми текнува, а сè останато ти е среќа и ксмет да не ти се расипи тебе туку на следниот на кој ќе ја продадеш, пошто правиме муабет за коли стари по 20+ години... или тука некаде...

за вожња, тенк. добро лежи во кривини, стабилна е на пат, не е лека кола, самата кола тежи над тон и триста килограми... така да, стабилност на пат и добра вожња имаш

потрошња... во град 8 (сакам да ја стегам :P ) , на отворено 5.5

амортизацијата, нормлано е да ти амортизирана кола, дали кој и кога менувал амортизери тешко ќе знаеш али генерално очекувај стандард вожња за VW возило.

ако најдиш зачуван, купи го, претходно направи му добра проверка на овие работи, стави го и на компјутер, прашај си (ако сакаат да ти кажат) дали и што е менувано од покрупните сервиси и тоа е тоа....
сите купуваме стари коли, генерално е среќа на што ќе налеташ.

мене ми е прва кола, од секогаш сум сакал да возам пасат и ја возам, супер си е... али дека кошта сервис, кошта нормално. сепак возиш пасат, а не пунто или корса.
Да сум слушнал за тоа со бошот поновите имале пумпа дизна што и не биле баш погодени.
 
Последно уредено:
Член од
7 јануари 2015
Мислења
454
Поени од реакции
147
Ок фала. Мене некако ми се допаѓаат тие модели ама и не мора да бидат тие. Ајде предложете вие некоја кола до 3000 евра ама дизел да е[DOUBLEPOST=1474405689][/DOUBLEPOST]
Да сум слушнал за тоа со бошот поновите имале пумпа дизна што и не биле баш погодени.
wv se najglupi motori do 2010. namesto da ugradat comon rail, oni izmislile pumpe dose sistem. posto se pokazal kako promasaj postepeno do kraj na 2010 presle na comon rail. popravkata na pumpen dosen e 500 evra. za site onie koi sakaat wv od pred 2010 ili skoda..seat i slicno, neka otvorat haubata i neka vidat rebrata dali se KOSI ili VERTIKALNI.Ako se kosi togas e dobar comon rail, ako se vertikalni togas e glupiot pumpe dose PD motor. eve oznaciv na slikava vo prilog

Poglednete ja crvenata linija!!!
retko koj motor od wv ima comon rail pred 2010. prodavacite samo tresat zeleni...od 2006 e ok, od 2008 e ok....samo poglednete slikive i ce vi bide jasno. ne se za dzabe po 6000 evra pasative od 2007 2008 godina - obicno djubre....arno bilo samo dodeka bilo novo
 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.989
Ок фала. Мене некако ми се допаѓаат тие модели ама и не мора да бидат тие. Ајде предложете вие некоја кола до 3000 евра ама дизел да е
Пежо,рено,цитроен,алфа ромео фиат имаат дизели и кои за исти пари купуваш 3-5 години понова кола
Ауди а3 1.9 тди од 2005 му бараат 5-7к евра а за тие пари ќе купиш
Фиат браво 1.9 јтд м од 2009/10
Бмв е90 320д м пакет 2005 7-9к евра а имаш
Алфа ромео 159 јтд м 2009/10.......................

А сервисот и деловите на сите возила +/- се мала разлика во цена.

И ако треба поскапо плати ја ама од тука да е купена а не канта увезена со 300-400 % вратена километража[DOUBLEPOST=1474409079][/DOUBLEPOST]До 2500-3000к евра имаш од 2003/4 алфа 156 редизајн со 1.9 јтд м
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
454
Поени од реакции
147
Пежо,рено,цитроен,алфа ромео фиат имаат дизели и кои за исти пари купуваш 3-5 години понова кола
Ауди а3 1.9 тди од 2005 му бараат 5-7к евра а за тие пари ќе купиш
Фиат браво 1.9 јтд м од 2009/10
Бмв е90 320д м пакет 2005 7-9к евра а имаш
Алфа ромео 159 јтд м 2009/10.......................

А сервисот и деловите на сите возила +/- се мала разлика во цена.

И ако треба поскапо плати ја ама од тука да е купена а не канта увезена со 300-400 % вратена километража
glup narod jbg....audi mercedes wv.....samo toa im se vrti u glava.
 
На врв Bottom