Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Може некој совет да ми даде? Имам пежо 206 седан 2010. Пред две години му ставив плин ловато и се си беше ок до пред месец дена ако колата не е запалена еден ден, после мн тешко пали првиот пат. Бев до плимонт сменив филтри и ми рекоа пробај на бензин 50-60 км ако зафркава иди на мајстор. Му сменив и свеќици и филтри за секој сличај пак исто. Значи само првото палење е проблем писле како саат си работи. иначе немам и мн пројдено 71 000.[DOUBLEPOST=1474114441][/DOUBLEPOST]од нив на плин се 20 000
 
Последно уредено:
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Може некој совет да ми даде? Имам пежо 206 седан 2010. Пред две години му ставив плин ловато и се си беше ок до пред месец дена ако колата не е запалена еден ден, после мн тешко пали првиот пат. Бев до плимонт сменив филтри и ми рекоа пробај на бензин 50-60 км ако зафркава иди на мајстор. Му сменив и свеќици и филтри за секој сличај пак исто. Значи само првото палење е проблем писле како саат си работи. иначе немам и мн пројдено 71 000.[DOUBLEPOST=1474114441][/DOUBLEPOST]од нив на плин се 20 000
Најверојатно изместена бензинска мапа поради плинот, убаво ти рекле извози 100-ина километри на бензин би требало да се среди.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Што би избрале помеѓу
Ford Mustang 5.0 Ti-VCT V8


или
Porsche Cayman S Black Edition


Кога би имал можност да си дозволам спортска кола, секогаш, ама баш секогаш првиот избор би бил Porsche 911 Turbo. Аналогно на тоа помеѓу овие две го бирам Cayman-ot, како помал брат на 911-ката.

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Здраво дечки,

Сакам да прашам дали некој имал искуство со р0420 грешка-код на Опел Астра G (2003 е, 1600 кубика бензин)?

Гледам препорачуваат сондата после катализатор да ја по-извадам со шајбни и спејсери, па реков дали има некој искуство со тој пристап?

И уште повеќе битно, дали поради сондата може работата на моторот да е пореметена? Бидејќи ми се јавува(понекогаш, не константно, но присутно е) „сецкање“ на ниски обраи (1000-2000) кога е ниска туража или моторно кочење. Не трокира(ама можи да се почувстува од страна на патник), ама има флуктации на обртаите и морам да дадам туража за да се смири.

Колата има инсталиран Ловато плински систем, проблемот со сецкањето се јавува и кога возам безнин и плин. „Сецкаше“ и пред инсталацијата на плинот, имаше р0420 код. Незнам дали кодот и сецкањето на моторот се поврзани. Други кодови грешки нема.

Совети и искуство се повеќе од добродојдени.

Поздрав
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Здраво дечки,

Сакам да прашам дали некој имал искуство со р0420 грешка-код на Опел Астра G (2003 е, 1600 кубика бензин)?

Гледам препорачуваат сондата после катализатор да ја по-извадам со шајбни и спејсери, па реков дали има некој искуство со тој пристап?

И уште повеќе битно, дали поради сондата може работата на моторот да е пореметена? Бидејќи ми се јавува(понекогаш, не константно, но присутно е) „сецкање“ на ниски обраи (1000-2000) кога е ниска туража или моторно кочење. Не трокира(ама можи да се почувстува од страна на патник), ама има флуктации на обртаите и морам да дадам туража за да се смири.

Колата има инсталиран Ловато плински систем, проблемот со сецкањето се јавува и кога возам безнин и плин. „Сецкаше“ и пред инсталацијата на плинот, имаше р0420 код. Незнам дали кодот и сецкањето на моторот се поврзани. Други кодови грешки нема.

Совети и искуство се повеќе од добродојдени.

Поздрав
Svekici, kabli ili bombinata. Edno od ovie go pravi problemot.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Член од
28 април 2011
Мислења
270
Поени од реакции
95
Тој мотор е озлогласен и расиплив, за џабе не е таа цената, избегнувај го тој мотор во било која кола
Dali e istiot motor sto go upotrebuva i Peugeot 1.6 hdi[DOUBLEPOST=1474314072][/DOUBLEPOST]
Тој мотор е озлогласен и расиплив, за џабе не е таа цената, избегнувај го тој мотор во било која кола
Dali e istiot motor sto go upotrebuva i Peugeot 1.6 hdi
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Dali e istiot motor sto go upotrebuva i Peugeot 1.6 hdi[DOUBLEPOST=1474314072][/DOUBLEPOST]

Dali e istiot motor sto go upotrebuva i Peugeot 1.6 hdi
Да, имаше во некоја тема линк од странски форум кажано се што е за тој мотор ... и кај кои коли се вградува, ако го најдам ќе ти го пратам линкот
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.095
Поени од реакции
16.291
Дечки шо сијаличиња користи Mercedes W210 ? Мислам H7, H5 итн?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom