Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Повеќе ќе ви се исплати да ја смениш само вратата и потоа малку испеглање и полирање кај прагот и на крај фарбање и тоа е тоа.
Мислиш дека се пеглат прагот?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Мислиш дека се пеглат прагот?
На прагот е најкомплициран и тешко се пегла ама после пеглање нема да биде исто како што е,но сепак мајсторот треба да види дали е можно да се изведе,а за вратата е лесно .
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Мислиш дека се пеглат прагот?
Se pravi pragot ne e strasno, loso e stolb da se mavne i iskrivi... Inaku i pragot mislam deka moze da se smeni... Mnogu ti pobarale za vrata, mislam ako e toa cenata za da ja kupis samo... Aj ke prasam ovde koja cena ke mi ja dadat pa ke ti pisam...

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
Вчера почна да ми свират колцата, како да стружи, под мала туража, ко че возам полека, и ко че стагам благо на кочница... шо можи да биди, и колку би била поправката? Пежо 206.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
21
Поени од реакции
0
Zdravo imam seat kordoba 1994 godina , 1, 9 obicen dizel sto treba za da se smeni lamela postapka koja e i mozda e i potisna , mirisase lamelata na izgorena pozdrav
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
459
Поени од реакции
99
Веќе неколку денови ја палам колата и airbag сијаличката за возачот не се гаси. Пали колата после 5-10 секунди дава краток звучен сигнал и си свети сијаличката нон-стоп. Се работи за пежо 206
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Zdravo imam seat kordoba 1994 godina , 1, 9 obicen dizel sto treba za da se smeni lamela postapka koja e i mozda e i potisna , mirisase lamelata na izgorena pozdrav
Се вади мењачот цел а за тоа треба да се откачи предното лево тркало, полуосовината, споните и рамената...и се менува ламелата, потисната и друк лагерот. И све се враќа повторно назад
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Вчера почна да ми свират колцата, како да стружи, под мала туража, ко че возам полека, и ко че стагам благо на кочница... шо можи да биди, и колку би била поправката? Пежо 206.
Најверојатно сстрошени диск плочки. Чим стружи се надевам не си ги симнал до метал инаку ќе треба да менуваш и дискови.

Ако плочките се во ред и дисковите немаат знаци на истрошеност, имаш почетни знаци на торзија на дискови (деформација - искривување на дисковите) и треба да се заменат.

Препорака моја е да одиш веднаш да ти ја проверат во сервис, кочница не е шала.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
P_20160417_161812.jpg

Шо е жолтово сијаличе и мислам дека на бордот ми напиша antipollution fault
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Check engine e sijaliceto ali stom ti napisalo antipollution znaci catalytic converter e.
Kaтализаторот?

Значит ја возев на угорница подолго време и крена температура над 90, во возејне ми светна сијаличето и ми напиша antipollution fault, после од кога ја изгаснав и ја остајв да оладит, ко ја запалив само antipollution fault ми напиша на бордот без сијаличето и стасав дома и ја одморив подолго време, сега кога ја запалив повторно ништо не се деси ни сијаличето ни известувањето на бородт? Шо мојт да е проблемот со катализаторот ако добро те разбрав, не се разбирам воопшто?
 
Член од
22 јануари 2016
Мислења
17
Поени од реакции
1
zdravo luge imam problem so passat 1.9 tdi 110hp 1999,pri vozenje na pola gas si raboti nakacuva a ke ja gazam malce poveke kako na mesto da stoi kako ne izduvan motor ja gazev ubavo ama pak nejke so gubi snaga ako znae nekoj neka pomaga pozdrav[DOUBLEPOST=1460986990][/DOUBLEPOST]zdravo luge imam problem so passat 1.9 tdi 110hp 1999,pri vozenje na pola gas si raboti nakacuva a ke ja gazam malce poveke kako na mesto da stoi kako ne izduvan motor ja gazev ubavo ama pak nejke so gubi snaga ako znae nekoj neka pomaga pozdrav
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
233
Поени од реакции
110
Застани и изгасни ја, после 30 секунди запали и гас до даска Ако оди како што треба и после пак почне да те заебава а ќе те заебава оди на мајстор и нека провери вакум црева на турбина и евентуално протокомерот за воздух.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom