Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Smeneto e se druze plativ preku 500€ vo ovlasten servis. 2005 e, ova prv pat mi se slucuva, mislam deka e do parnoto bidejki go pustav na najjako i plus nadvor toplo, pa sega primetiv oti treba da go smenam vo klima, pa nesto do toa ke da e, se nadevam ne e nesto seriozno.
Де бре друже што толку 500 евра си мењавал и јас правев редовен сервис на опел плус филтер за гориво во овластен сервис па не ме фати толку.

Дали тресеше моторот? Бензинец?
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.020
Поени од реакции
2.059
Де бре друже што толку 500 евра си мењавал и јас правев редовен сервис на опел плус филтер за гориво во овластен сервис па не ме фати толку.

Дали тресеше моторот? Бензинец?
Ako ne veruvas ke ti pratam slika od faktura ili kako se vika toa po PP, iNace dizel e i ne tresese motorot.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Ako ne veruvas ke ti pratam slika od faktura ili kako se vika toa po PP, iNace dizel e i ne tresese motorot.
Хмм, нека ја проверат AGR клапата, можеби е запушена, друга варијанта е да е турбото, али тоа е малку веројатно пошо не е слаб моторот цело време.

Абе големи манги овоа прилепчани :icon_mrgr:
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
При промена на гуми ми се скина штраф како да го извадам остатокот од добашот ?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.973
Поени од реакции
14.723
При промена на гуми ми се скина штраф како да го извадам остатокот од добашот ?
Извади го добошот преку шрафот на средината-или 30 или 32 цевасто/окасто ти треба и лост од околу метар. Прво исправи го осигурачот со шрафцигер, и снажно одврти го шрафот. Кога ќе го извадиш добошот, од внатрешна страна треба да има доволна должина за да можиш да го извадиш шрафот. Најдобро е со мал камен на брусалица да му направиш ``четворка` и со клуч одврти го
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
sto ulje obicno se stava na toyota avensis 2004 god benzinec
Еве оди во сајтот
http://www.wolfoil.com/en_com/Default.aspx?home

Одбирај модел,година на прозводство,типот на моторот и се така натака и ќе ви покажува какво асло ќе ставаш ,.

Според мене 5/40 или 10/40 односно синтетичко и полусинтетичко штом е за бензинец.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
При промена на гуми ми се скина штраф како да го извадам остатокот од добашот ?
Ili vikni si drear ili ako sakas sam kje si kupis od onie burgiite sto pravat dupki so gvint, samo pazi ti treba lev navoj. Posle e lesno, stavas straf vnatre i so toj odvrtuvas. Prethodno kje go zagrees i cukas ako ne ti se vrti posto vekje radi toa se skinal, pretpostavuvam.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
При промена на гуми ми се скина штраф како да го извадам остатокот од добашот ?
Пак вади гуми со пиштол...Тоа им е најголема мана на пиштолите,што ќе го ебе штрафот,и ни напред,ни назад..Златен клуч,па малку мускули да набиеш...
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Кои поквалитетни свеќици да земам за голф 6, 1.4 бензинец, атмосферец?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom