Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.977
Поени од реакции
14.747
Здраво до сите, нов член сум на форумов и имам едно прашање , сега полагам за возачка и за 2-3 месеци би требало веке да ја имам , па во план сум да купам автомобил веднаш по земањето на возачката , за прв автомобил сум избрал да биде Ауди А3 2003-2004 2.0TDI па ако некој имал искуство со овој модел да сподели , недостатоци, добри страни , проблеми, потрошња на гориво итн.. фала однапред :)
одредени модели(мислам од 2005-07) имаат проблеми со брегастите од моторот. Иначе тој мотор уште од фабрика си троши масло, и тоа му доаѓа како нешто нормално.

Најбитно е во каква состојба е колата, а за тоа треба искусен човек да ја провери[DOUBLEPOST=1452964975][/DOUBLEPOST]
Некој совет не ми работи вентилаторот во кола, таканаречен heater, проверив осигурувачот е во ред, последно кога бев во кола си работеше денеска не работи. Пред тоа имав проблеми на моменти знаеше да зачкрипи како некој лагер (или шо и да е) во него не штима. Што би можело да е. Некој искуство и совет? :) Инаку се работи за Опел Вектра А.
Повеќе би верувал дека на лежиштата е проблемот ако шкрипело(лагерите). Ако само си пробал да го пуштиш и за кратко време си го исклучил, можно е да го спасиш моторот. А ако си го оставил прекидачот подолго врем-моторот бил во т.н. ``куса врска`` и можно е да е прегоре.

Ова важи ако е точен податокот дека кога работел моторот-шкрипел
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Здраво до сите, нов член сум на форумов и имам едно прашање , сега полагам за возачка и за 2-3 месеци би требало веке да ја имам , па во план сум да купам автомобил веднаш по земањето на возачката , за прв автомобил сум избрал да биде Ауди А3 2003-2004 2.0TDI па ако некој имал искуство со овој модел да сподели , недостатоци, добри страни , проблеми, потрошња на гориво итн.. фала однапред :)
Како прво не смееш да возиш со толку коња ауто како возач почетник ...
избегни го тој мотор, со брегастата е скап дефект, плус и уште нешто ако те затера ... не е за возач почетник секако колата
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Me interesira vase mislenje za BMW 320d '04, i kakva kola bi kupile vie do 6000evra
Мислење за БМВ-во немам, јас би купил Астра Х 1.4 бензин 2008 година, од прв газда со поминати реални ~80ккм, би си ставил плин и би се изнавозел :)

Sent from my Note 3 [SM-N9005] using Tapatalk
 
Член од
19 септември 2015
Мислења
19
Поени од реакции
3
Како прво не смееш да возиш со толку коња ауто како возач почетник ...
избегни го тој мотор, со брегастата е скап дефект, плус и уште нешто ако те затера ... не е за возач почетник секако колата
Моделите после 2005 што се им се јавува проблем со брегастата , а во македонија законите многу многу и не се почитуваат
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Моделите после 2005 што се им се јавува проблем со брегастата , а во македонија законите многу многу и не се почитуваат
Не го учи така, знаат да ти пишат казна без око да им трепне, јас го кркав уште пред 3 години, ме зачекаа со Ауди А6 2.5 тди 132KW/180HP, а имав уште месец и пол до изминување на забраната од 2 години, законски не смее со Б категорија да вози возило со моќност поголема од 75KW или 100HP.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Дечки ми треба малку инфо, што е ова (како се вика) на сликата и зошто служи?

 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Од пред две недели некаде кога ќе ја запалам колата првпат насабајле (и чекам да се загрее, стојам во место) стои моторот на 1000 вртежи 5-6 секунди и ќе изгаси. Кога ќе ја запалам вторпат си работи после тоа без проблем. Патем и првиот пат си пали без проблем, од прва, само по 5-6 секудни гасне. После во текот на денот си работи нормално, не гаси, ова само кога првпат во денот ја палам. Пали на бензин, а ја возам на плин.

Сакам да верувам дека е нешто поврзано со студеното време, ама и претходниве 3-4 дена кога не беше толку ладно исто се дешаваше. Имате идеја што може да е?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Ммм, а дали може да игра улога за потрошување на уље по малку?
Тој неможе до толку,ама турбината и те како може да игра улога во потрошувачката на масло..Мојата трошеше литар масло на 150 км,секако,пиксните на турбината отидени,осовината луфта ненормална имаше..Не течеше од никаде,колата палеше,влечеше исто,али димеше сино како ќумбе..Колку ти троши?И што возило имаш?
 
Член од
5 август 2011
Мислења
100
Поени од реакции
2
Здраво станува збор за југо, кога го палим пали добро прима гас се е ок. но кога кренувам губи на снага и почнува јако да сецка и да гуши односно да не го прима гасот, го сменив карбураторот и исто. Ве молам за помош. Поз....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom