Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
2 септември 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Protece li? Nafta od kaj stavas?[DOUBLEPOST=1441214469][/DOUBLEPOST]

Gumici ke mu smenat i za 5-6 saata ke bide kako nova.[DOUBLEPOST=1441214574][/DOUBLEPOST]
Probaj so Riste, i toj e vo Kavadarci 070-597-083

Znaci ne e do kraj otiden boshot samo sprica mnogu nafta ke otide so vozenje do tamu ne e problem ! Samo prasav u eden servis tamu na vlezot na kavadarci shto e i mi rekoa posto e elektronski boshot deka ke kosta 6000 denari za da se sredi ![DOUBLEPOST=1441242140][/DOUBLEPOST]
може ли да се најде нешто у стил на ФМ трансмитер но наместо усб да мозам да го поврзам телефонот преку тоа и да слушам песни во колата од телефонот.[DOUBLEPOST=1441223744][/DOUBLEPOST]

па според стрелката пошто ја живеам на највисокото во градот се движи околу 85-90 и досега само еднаш имам забележено дека се има оклучено перката. само така ме интересираше за температурата доколку се најдам у таква ситуација да знам како да реагирам или некој совет во врска со тоа :)[/quote

имаш на али експрес такви мислам дека одеа по 5-6 евра ! си местиш фрекфенција директен влез у телефонот си оди у тоа за слушалки и си тера :)
[DOUBLEPOST=1441242474][/DOUBLEPOST]
Znaci ne e do kraj otiden boshot samo sprica mnogu nafta ke otide so vozenje do tamu ne e problem ! Samo prasav u eden servis tamu na vlezot na kavadarci shto e i mi rekoa posto e elektronski boshot deka ke kosta 6000 denari za da se sredi ![DOUBLEPOST=1441242140][/DOUBLEPOST]
иначе нафта ставам од лук оил онаа со адитиви што е ! а мислам и дека ако се сменат гумици и се тоа ке тера уште многу бошот ќе нема гајле
 
Последно уредено:

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.332
Поени од реакции
1.211
Znaci ne e do kraj otiden boshot samo sprica mnogu nafta ke otide so vozenje do tamu ne e problem ! Samo prasav u eden servis tamu na vlezot na kavadarci shto e i mi rekoa posto e elektronski boshot deka ke kosta 6000 denari za da se sredi ![DOUBLEPOST=1441242140][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1441242474][/DOUBLEPOST]

иначе нафта ставам од лук оил онаа со адитиви што е ! а мислам и дека ако се сменат гумици и се тоа ке тера уште многу бошот ќе нема гајле
Ti si cetvrtiot ili pettiot covek so go znam so stava nafta od Lukoil, t.e od Ektoto, i mu se rasipuva pumpata. Javi mu se na Riste, i toj e vo Kavadarci, prasaj go i nego, so mozes da izgubis.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
722
Поени од реакции
297
Znaci ne e do kraj otiden boshot samo sprica mnogu nafta ke otide so vozenje do tamu ne e problem ! Samo prasav u eden servis tamu na vlezot na kavadarci shto e i mi rekoa posto e elektronski boshot deka ke kosta 6000 denari za da se sredi ![DOUBLEPOST=1441242140][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1441242474][/DOUBLEPOST]

иначе нафта ставам од лук оил онаа со адитиви што е ! а мислам и дека ако се сменат гумици и се тоа ке тера уште многу бошот ќе нема гајле


Ке тера бошот многу, рото пумпите не се расипуваат така, тебе дихтоните ти се изедени, пошто се гумени, со тек на време дотрајуваат, како кај мене што беше... Инаку сметај дека мајсторот си наплаќа и демонтажа и монтажа, како и предихтување и подесување... Инаку од кој град си ??? Ако си од Скопје, можам да ти препорачам мајстор-бошист од Куманово, истиот на мене што ми ја правеше, ме кошташе 90 евра... Ако си заинтересиран, пиши да ти набавам бројче, па да си се слушнеш со него...
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.332
Поени од реакции
1.211
Znaci ne e do kraj otiden boshot samo sprica mnogu nafta ke otide so vozenje do tamu ne e problem ! Samo prasav u eden servis tamu na vlezot na kavadarci shto e i mi rekoa posto e elektronski boshot deka ke kosta 6000 denari za da se sredi ![DOUBLEPOST=1441242140][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1441242474][/DOUBLEPOST]

иначе нафта ставам од лук оил онаа со адитиви што е ! а мислам и дека ако се сменат гумици и се тоа ке тера уште многу бошот ќе нема гајле
Не е само гумиците..Има на неа и електроника,таа е скапа..Гумици како гумици не коштаат многу.Сигурно ли 100% пушта нафта од пумпата?Да не е некоја стега разлабавена,или некое црево закинато?Знам еден бошист од Скопје,Кико се вика,ако сакаш да ти пишам број,јави се чисто информативно прашај си го за цена..И гаранција дава.
 
Член од
2 септември 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Од Велес сум јас иначе и планирав да ја носам за Кавадарци на бошист ! него дали има некој слушнато за дечкото од Свети Николе и дали е добар дали имал некој некакво искуство со него ? И дај бројче ако не од тој Кико да му се јавиме да видиме што како е што ке каже :)[DOUBLEPOST=1441296924][/DOUBLEPOST]
Не е само гумиците..Има на неа и електроника,таа е скапа..Гумици како гумици не коштаат многу.Сигурно ли 100% пушта нафта од пумпата?Да не е некоја стега разлабавена,или некое црево закинато?Знам еден бошист од Скопје,Кико се вика,ако сакаш да ти пишам број,јави се чисто информативно прашај си го за цена..И гаранција дава.
100% е од пумпата проверно од механичар ! Рече дека би требало да се сетот гумици за мењање
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.332
Поени од реакции
1.211
Од Велес сум јас иначе и планирав да ја носам за Кавадарци на бошист ! него дали има некој слушнато за дечкото од Свети Николе и дали е добар дали имал некој некакво искуство со него ? И дај бројче ако не од тој Кико да му се јавиме да видиме што како е што ке каже :)[DOUBLEPOST=1441296924][/DOUBLEPOST]

100% е од пумпата проверно од механичар ! Рече дека би требало да се сетот гумици за мењање
Кај кој механичар беше?И јас сум од Велес иначе...078-293-970..Кико.[DOUBLEPOST=1441297342][/DOUBLEPOST]
Од Велес сум јас иначе и планирав да ја носам за Кавадарци на бошист ! него дали има некој слушнато за дечкото од Свети Николе и дали е добар дали имал некој некакво искуство со него ? И дај бројче ако не од тој Кико да му се јавиме да видиме што како е што ке каже :)[DOUBLEPOST=1441296924][/DOUBLEPOST]

100% е од пумпата проверно од механичар ! Рече дека би требало да се сетот гумици за мењање
Не е лош,али не е којзнае што,не е познат тој многу многу..Повеќето го фалат Ристе и Влатко од Кавадарци.
 
Член од
2 септември 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Кај кој механичар беше?И јас сум од Велес иначе...078-293-970..Кико.[DOUBLEPOST=1441297342][/DOUBLEPOST]

Не е лош,али не е којзнае што,не е познат тој многу многу..Повеќето го фалат Ристе и Влатко од Кавадарци.
Борче се вика кај Дуле гледачот седи
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
306
Не е само гумиците..Има на неа и електроника,таа е скапа..Гумици како гумици не коштаат многу.Сигурно ли 100% пушта нафта од пумпата?Да не е некоја стега разлабавена,или некое црево закинато?Знам еден бошист од Скопје,Кико се вика,ако сакаш да ти пишам број,јави се чисто информативно прашај си го за цена..И гаранција дава.
Која електроника ? Таа пумпа НЕМА електроника. Има еден асинхрон мотор кој е актуатор и еден отпорник кој ја мери температурата на горивото. Актуаторот најчесто заглавува од метални струготини кои се привлечени пд магнетното поле. Има и еден електромагнет кој овозможува на ЕЦУто да ја прочита положбата на плунжерот. Исто така има и 2 електромагнетни вентила еден за старт и стол (гаси доток на гориво) а вториот е за регулирање на аголот на палење. Тоа е механичка пумпа која е задвижена од обичен актуатор место сајла за гас. Елементарна VE пумпа. Тоа не е пумпа на Опел или БМВ. Не мешај ја таа неуништлива пумпа со скапаниците на Лукас и оние пумпи во Opel DTI/DTH во кои има електроника и се износуваат механички. таа иста пумпа од СДИ Ја има и Голф 4 ТДИ 90 и 110 коња верзијата. Аман од приучени мајстори
 
Член од
26 август 2008
Мислења
131
Поени од реакции
23
На BMW E46 во рок од една година менувам 6-7 сијалици на фаровите, денеска нова ми прегоре, до што може да биде? И додека возам ептен кратко дури неприметно ако незнаеш се случува да трепнат светлата, никој тоа не го примети од моите совозачи додека не им кажав....користам H7 , ставав и Osram ама и она не траеше долго...

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.477
Поени од реакции
8.148
Смени го реглерот на алтернаторот. Не го ограничува напонот на 14,2 волти и пушта повисок напон, обично импулсивен кој ги гори сијалиците.

Мене на Цитроенот ме кошташе 700 денари со се монтажа пред 5-6 години(мајсторот ми е малку пријател)
 
На врв Bottom