Совети околу мотоцикли

Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Прашање ....


Моторов ми губи снага ,идам 90/100 на полн гас и опп одма губи снага иако држам полн гас и одма на 50 и пониско паѓа ,кажано се гуши и губи снага што ми прави проблем на отворен пат и кога сум во гужва ,не дај боже, страв ми е да не ме удрат оти одма се гуши во возење . Му сменив филтер на уље ,сменив ново уље,нова свеќица море два пати мењав за сигурност и пак исто гомно . Однесов кај двајца мајстори, вика ништо не му е , беше штелуван за секој случај,компресија се е ок ....

Каиш и ролни имав сомнеж но супер си се .

Не разбирам оти чекирав се што може да предизвика проблем со гушењето . Не е струја,не е гориво,не е механички .... Да дадете некој совет ?

125цц е .... Имам приметено понов проблем е со при палењето мотор и кога е ладен/загреан , како држи снага се гуши и наеднаш подрипнува забегува како да држи држи и наеднаш пушта моќ и ме плашело така оти ми бега вон контрола . Знам и имам осет оти при старт не забегува наеднаш гаста порано кога беше ,сега рипа ..... Дали е можеби каиш или трето нешто .
Штом е ок со струја и пренос , вака може да прави и кога има проблем со инџекшн / карбуратор , изместено палење , нечист филтер за гориво , нечист филтер за воздух …
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
Dali nekoj znae da ima vo Skopje ili Makedonija opcija za rentanje motor?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
aj da pitam pak, da preporacate nekoe eftino skuterce za niz grad?

Ne mi se frlaat pari za aprilija/piaggio ... so ogled na toa sto ne ziveam u mkd i mi treba za malku denovi sto gi pominuvam u skopje da ne idam so taksi :D
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
948
Поени од реакции
2.224
Вреди кинесково чудо за 7к европски ? Како за прв мотор, или дајте препорака до 7-8к што (може) да се земе

 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Вреди кинесково чудо за 7к европски ? Како за прв мотор, или дајте препорака до 7-8к што (може) да се земе

Vo toj cenoven ran treba da ti e Honda NC750X ili Honda CB500X (barem vo svedska se vo toj rang)

Ako baras motor kako ovoj sto go postavi, NC toplo bi ti go preporacal. Od 2020 go vozam (isto prv moj motor) i iskreno edina pricina da go smenam bi bila za calam nisto drugo barem za sega, a za ponataka ke vidime
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
948
Поени од реакции
2.224
Vo toj cenoven ran treba da ti e Honda NC750X ili Honda CB500X (barem vo svedska se vo toj rang)

Ako baras motor kako ovoj sto go postavi, NC toplo bi ti go preporacal. Od 2020 go vozam (isto prv moj motor) i iskreno edina pricina da go smenam bi bila za calam nisto drugo barem za sega, a za ponataka ke vidime
Го гледав баш дека Хонда докажан бренд ама скоро 10к кај нас е тој модел, додека во Србија истиот 8300 огромна разлика
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Го гледав баш дека Хонда докажан бренд ама скоро 10к кај нас е тој модел, додека во Србија истиот 8300 огромна разлика
10к е малку претерано, сосе цела можна додатна опрема што може да ја ставиш на тој мотор не платив толку.

мада и малку чудно што ХА и ХД им ставиле иста цена, може вреди да идеш да прашаш
 
Член од
28 мај 2023
Мислења
129
Поени од реакции
119
NC-to ако не се лажам имаше и како багажче кој што собира кацига, многу потцената работа.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
NC-to ако не се лажам имаше и како багажче кој што собира кацига, многу потцената работа.
Точно има такво куферче, во зависност од бучукот што ти е на рамена и формата на кацигата можеш така да го користиш

пример Араи кацига поради нивната форма не ја собира (М 57-58 големина збориме) :)

Неколку модели на hjc (што сум пробал) ги собира без проблем, исто и еден МТ што го земав за гости (не е изваден од таму стално ми е у мотор)
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.334
Поени од реакции
3.276
Вреди кинесково чудо за 7к европски ? Како за прв мотор, или дајте препорака до 7-8к што (може) да се земе

Za taa tezina (~250kg wet + tri kuferi), v twin so 525 kubika se nishto.
Ke se machish na ugornici i ke se macish na avtopat. Plus kinezive ne sekoj doagja so fuel injection, mnogu od niv se karburatori.
Ako vekje tolku sakash na novo, soberi uste dve tri iljadi i zemi si nesto japonsko: vstrom, tracer, versys, nc750. Site ovie se okolu 9,10 bona, daleku podobar kvalitet.
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.214
Поени од реакции
7.272
Ako se reshi nekoj za Nc750x 2018 neka mi pishi go prodavam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom