Совети за фарбање велосипед

  • Креатор на темата .Lost Angel.
  • Време на започнување
L

.Lost Angel.

Гостин
Веќе видов дека има тема за точак, но оваа ја отварам стрикно за совети за делови,фарбање...
Ако мислите дека треба да се спои спојте ја :(.

Еве да прашам од искусните кои фарбале точак... Пред едно 2 недели бев на водно со точак до крст и на враќање пред средно водно паднав :pos: го изгребав премногу е сега сакам да го фарбам металик боја мислам ваква е сега барам совет од вас дали со спреј или пак некаде да го носам ... ама би сакал да биде поефтино :D. И друга работа треба да купувам нов ланец ... па ако има некој кој добро се разбира да ме упати. добар квалитетен ланец да купам и до колку пати истиот.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Спреј ако сакаш сам да го правиш, што не е некоја тешка ствар. И земи стави си нешто заштита на лице, ќе се изнадишеш отрови. И очи истотака.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Веќе видов дека има тема за точак, но оваа ја отварам стрикно за совети за делови,фарбање...
Ако мислите дека треба да се спои спојте ја :(.

Еве да прашам од искусните кои фарбале точак... Пред едно 2 недели бев на водно со точак до крст и на враќање пред средно водно паднав :pos: го изгребав премногу е сега сакам да го фарбам металик боја мислам ваква е сега барам совет од вас дали со спреј или пак некаде да го носам ... ама би сакал да биде поефтино :D. И друга работа треба да купувам нов ланец ... па ако има некој кој добро се разбира да ме упати. добар квалитетен ланец да купам и до колку пати истиот.
Најубаво е да ти го офарба некој професионалец, но ако сакаш да поминеш поефтино како што викаш тогаш купи си средство за отстранување на старата боја (демол - пази опасен е на гола кожа - стави ракавици и заштитни наочари). Откога ке ја извадиш убаво испери го рамот и со ситна шмиргла изшмирглај го. Следен чекор е прскање со прајмер т.е. основна подлога и откога ке се исуши удри му 3 слоја боја ама внимавај како ја аплицираш да не ставиш премногу па да се растече (после секој слој почекај едно 20 минути). Кога ке се исуши добро (едно 24 часа) земи најситна водена шмиргла и нежно шмирглај кај што има нерамнини на бојата и испери го. И за крај испрскај го со сјаен проѕирен лак едно два слоја за да ја заштитиш бојата и остај го да се суши. Не е лесно, но ако направиш се како што треба ке добиеш боја како од фабрика. :)
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Најубаво е да ти го офарба некој професионалец, но ако сакаш да поминеш поефтино како што викаш тогаш купи си средство за отстранување на старата боја (демол - пази опасен е на гола кожа - стави ракавици и заштитни наочари). Откога ке ја извадиш убаво испери го рамот и со ситна шмиргла изшмирглај го. Следен чекор е прскање со прајмер т.е. основна подлога и откога ке се исуши удри му 3 слоја боја ама внимавај како ја аплицираш да не ставиш премногу па да се растече (после секој слој почекај едно 20 минути). Кога ке се исуши добро (едно 24 часа) земи најситна водена шмиргла и нежно шмирглај кај што има нерамнини на бојата и испери го. И за крај испрскај го со сјаен проѕирен лак едно два слоја за да ја заштитиш бојата и остај го да се суши. Не е лесно, но ако направиш се како што треба ке добиеш боја како од фабрика. :)
Фала ти премногу и секоја чест (y) :vozbud: инаку ова ќе го направам се надевам дека добро ќе поминам само колку пари кошта тоа демол?
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Фала ти премногу и секоја чест (y) :vozbud: инаку ова ќе го направам се надевам дека добро ќе поминам само колку пари кошта тоа демол?
Околу 250-350 денари за кантичка од 300-500 ml, го имаш во секоја продавница за бои и лакови. Се нанесува со обична четка врз старата боја и после 10-15 минути набабрува целата. Пази немој да го нанесуваш на пластични/гумени делови, веднаш ги разјадува и топи. :)
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
И ајс сакам да го префарбам мојот точак, и се надевав дека ќе налетам на поедноставна постапка, ама комлицирано е.. Сепак е тоа работа за професионалец.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Фала ти премногу и секоја чест (y) :vozbud: инаку ова ќе го направам се надевам дека добро ќе поминам само колку пари кошта тоа демол?
Не се надевај дека ке го офарбаш како што треба не е така лесно:)
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Не се надевај дека ке го офарбаш како што треба не е така лесно:)
Треба пракса, не викам дека не. Од почеток правев лом ама сега се испраксирав (не на велосипеди туку нешто друго ама постапката е сосема иста) и не е толку тешко како што изгледа на прв поглед. :)
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Познавам човек кој се бави со фарбање коли ама исто така и точаци и мотори. Феноменално работи, барем тоа што го имам видено. Фарба и во нијанси, црта апликации, текст...
Ако си заинтересиран, може да ти дадам контакт.
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Денеска возев на водно и се врќав од задната страна кон Соње. Се убаво беше додека не го промашивме патот и кога дојде да се вози по стрмни козји патеки со остри камења. Сум возел off-road скоро секаде ама вакво патешествие не сум имал. Два саата се симнувавме надоле, кога ги пипнав дисковите доле во Кисела вода исто како рингла од шпорет да допрев, сигурно ке светеа во темница :LOL: , а може и нови плочки да ми требаат. Битно се помина Ок освен што го утнавме патот и добро се помачивме да се симнеме. Да не спомнувам дека од сонцето ми изгореа рацете и лицето па сега сум црвен како рак. :facepalm:
Другар ако си за на Водно другата недела пиши или на темата што е собиранки за возење велосипед на различни локации :D
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Другар ако си за на Водно другата недела пиши или на темата што е собиранки за возење велосипед на различни локации :D
Сега видов дека сум ја утнал темата т.е. сум постирал на погрешно место. Инаку ако одам на Водно следниот викенд ке пишам во Возење велосипед. Кој сака да дојде "бујрум". :)
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Сега видов дека сум ја утнал темата т.е. сум постирал на погрешно место. Инаку ако одам на Водно следниот викенд ке пишам во Возење велосипед. Кој сака да дојде "бујрум". :)
Јас сум за пиши ми кога мислиш да одиш :D. радо би дошол.
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
Немој да брзаш, ќе ја извадиш бојата ептен убао, примарна, па шмиргла онаква водена па со спреј и од далеку да не ти се растече. Не е нешто претешко, само стрплив треба да си. :)
Еве мојот како го офарбав јас. :)
Picture 048.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom