Совети за почетници (и појаснување поими)

Член од
26 декември 2009
Мислења
83
Поени од реакции
0
Се решив малце да понаучам да играм,па ке ве замолам за помош.. Прочитав некои работи на темава,па вака имам едно прашање до вас.. Еве пример како знаете кога ќе ви се падне некој херој што е агилити или стрејт кои итеми да му ги купувате? :kesa::kesa:
Dole vo UI-to (toa deka so ima slika na herojot magiite etc..) desno od dmg imas edna slika taka malenka 10x10 pix tuka nekade i imas nesto vo nea.. ke odis na nea so mausot i ke vidis pod str,agi ili int ti pisuva primmare atrribute so zolto.. a za itemi zavisi so koj heroj protiv koj heroj igras i pazlivo so orb efektite :wink:
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
288
Поени од реакции
9
Се решив малце да понаучам да играм,па ке ве замолам за помош.. Прочитав некои работи на темава,па вака имам едно прашање до вас.. Еве пример како знаете кога ќе ви се падне некој херој што е агилити или стрејт кои итеми да му ги купувате? :kesa::kesa:
Aма сепак ти е најубо прво да гледаш неколку партии во нет кафе или кај некој твој пријател па сам да сватиш шо е како е
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Најбитни и најголеми совети.

1.Никогаш, ама баш никогаш не се гасете па и да губите 30-0, секое искуство е добредојдено!

2. Никогаш не се предавајте и да губите со 30-0 една грешка на лејт гем и гг.

3. Купувајте вардс кога ќе ви останат ситни пари, пример: си напраил повер тридс и еден брејсер и после тоа идеш на итем рецимо, додека да дојдеш до тие пари можеш да потрошиш некои си 400 голд за 2 пара вардс кои ќе ти го направат тимот практично многу потежок за генг или ќе го направиш да доминира во истиот дел од играта. Доколку се одлучиш да штедиш за тие 400 голд ќе изгубише најмалце 2000 ако умреш неколку пати негледајќи како влагаш у стапица или како противничките херои те генгаат.

4.Ако тимот ти губи многу не чувај пари за голем итем, него потроши ги сите на ситни работи пример, 2/3 брејсера бендови и повер тридс така што че станеш малце посилен и поизджлив во периодот од играта додека губите, воедно и послесно ќе исфармаш и ќе убиваш практично исто време ќе ти треба да направиш скап ајтем како да си идел со празно инветори т.е уште побрзо!!

5. Никогаш не користи никакви хакови, можат само да те направат послаб играч со нагласок на тоа дека ова е најчесто класичен детски потег, никој од најголемите играчи не користел мап хак, тргните од тоа.

6. Играјте фер и никогаш не флејмајте на ол чат, алајс до негде е оправдано :pos2:
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
9.998
Поени од реакции
6.023
Најбитни и најголеми совети.

1.Никогаш, ама баш никогаш не се гасете па и да губите 30-0, секое искуство е добредојдено!

2. Никогаш не се предавајте и да губите со 30-0 една грешка на лејт гем и гг.

3. Купувајте вардс кога ќе ви останат ситни пари, пример: си напраил повер тридс и еден брејсер и после тоа идеш на итем рецимо, додека да дојдеш до тие пари можеш да потрошиш некои си 400 голд за 2 пара вардс кои ќе ти го направат тимот практично многу потежок за генг или ќе го направиш да доминира во истиот дел од играта. Доколку се одлуќиш да штедиш за тие 400 голд ќе изгубише најмалце 2000 ако умреш неколку пати негледајчи како влагаш у стапица или како противничките херои те генгаат.



4. Никогаш не користи никакви хакови, можат само да те направат послаб играч со нагласок на тоа дека ова е најчесто класичен детски потег, никој од најголемите играќи не користел мап хак, тргните од тоа.

5. Играјте фер и никогаш не флејмајте на ол чат, алајс до негде е оправдано :pos2:

5
Секој 2 користи вакви ствари, посебно у ладер собине.
Drop Hack-ови и слични глупости. Ќе почнат да губат и ајде одма ДРОП.

MH-ви исто, кај нас многу ги користат.

Орвите твои собери ми се имаат десено неколку пати.
Гасење никако. Освен нет ако падне се разбира. Па и да се губи, игра е тоа. ти не губиш ништо. Ќе дојде време може и кога тој со таков скор ќе прави противниците така да бидат.

А за all chat се користи една многу добра фраза, YOU'LL PAY ME, ако се биде изганкам. :pos2::pos2::pos2::pos2:
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
288
Поени од реакции
9
Секој 2 користи вакви ствари, посебно у ладер собине.
Drop Hack-ови и слични глупости. Ќе почнат да губат и ајде одма ДРОП.

MH-ви исто, кај нас многу ги користат.

Орвите твои собери ми се имаат десено неколку пати.
Гасење никако. Освен нет ако падне се разбира. Па и да се губи, игра е тоа. ти не губиш ништо. Ќе дојде време може и кога тој со таков скор ќе прави противниците така да бидат.

А за all chat се користи една многу добра фраза, YOU'LL PAY ME, ако се биде изганкам. :pos2::pos2::pos2::pos2:
.
Како секој 2 бе. Абе секој еден во ладер користи хакови. Ако сакаш да изиграш асолна партија без хакови, со добри играчи и сите работи шо ја прават играта добра оди ХЛР 1-5.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ок, 20тина постови избришав, да не одиме офтопик повеќе.

Ако некој не го мрзи, нека пишува за новите модови, item-и и слични почетнички совети, а јас ќе ги апдејтувам во првите постови.
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
83
Поени од реакции
0
Најбитни и најголеми совети.

1.Никогаш, ама баш никогаш не се гасете па и да губите 30-0, секое искуство е добредојдено!

2. Никогаш не се предавајте и да губите со 30-0 една грешка на лејт гем и гг.

3. Купувајте вардс кога ќе ви останат ситни пари, пример: си напраил повер тридс и еден брејсер и после тоа идеш на итем рецимо, додека да дојдеш до тие пари можеш да потрошиш некои си 400 голд за 2 пара вардс кои ќе ти го направат тимот практично многу потежок за генг или ќе го направиш да доминира во истиот дел од играта. Доколку се одлучиш да штедиш за тие 400 голд ќе изгубише најмалце 2000 ако умреш неколку пати негледајќи како влагаш у стапица или како противничките херои те генгаат.

4.Ако тимот ти губи многу не чувај пари за голем итем, него потроши ги сите на ситни работи пример, 2/3 брејсера бендови и повер тридс така што че станеш малце посилен и поизджлив во периодот од играта додека губите, воедно и послесно ќе исфармаш и ќе убиваш практично исто време ќе ти треба да направиш скап ајтем како да си идел со празно инветори т.е уште побрзо!!

5. Никогаш не користи никакви хакови, можат само да те направат послаб играч со нагласок на тоа дека ова е најчесто класичен детски потег, никој од најголемите играчи не користел мап хак, тргните од тоа.

6. Играјте фер и никогаш не флејмајте на ол чат, алајс до негде е оправдано :pos2:
ЅВЕР!!! :vozbud:

п.с да се надоврзам: И веќе ако сте у кризна ситуација да ве извадат не излегувајте.. можеби од една мала грешка на противникот ке ги убиете сите и ке бутнете:helou:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Апдејт

7. Никогаш не правете исти ајтеми на херојот што го играте! Ајтемите се прават според партијата/противничките херои! немојте да идете на шаблон тактики.

8. Некогаш не се форсирајте да наравите раш мид за да ги бутнете противниците во случај да имаат послини херои на лејт гејм! Ако не сте 100% сигурни дека ќе успеее тоа да го направите! Многу подобар избор е да се чека некој од нив да излезе сам, да се убие и после 5x4 многу полесно завршена работа. Се разбира клучно за ова е да се постават обзервер вардс у шума кај противникот (место каде што се кријат/фармаат) убиците од противничкиот тим, убивате 1 или 2-ца и после имате слободно срушени бараки.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
189
Поени од реакции
17
Како почетник би замолил некој да ми објасни како да го играм Mogul Kahn и што се да купувам на почеток и сл.
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
288
Поени од реакции
9
Како почетник би замолил некој да ми објасни како да го играм Mogul Kahn и што се да купувам на почеток и сл.
епа можиш да почниш со stout shield + 2x tango, после ринг оф хелт па после зависи од противниците хоод или вангард(кастер=хоод, некој со те мава=вангард). Можиш да земиш и брацер и после блинк, травел, shiva, blade mail, hot itn. blink ти е обавезно оти ќе можиш поефективно да играш со берсеркер калл.
 

MackO

Away with you .. !
Член од
21 февруари 2007
Мислења
257
Поени од реакции
204
Апдејт

7. Никогаш не правете исти ајтеми на херојот што го играте! Ајтемите се прават според партијата/противничките херои! немојте да идете на шаблон тактики.

8. Некогаш не се форсирајте да наравите раш мид за да ги бутнете противниците во случај да имаат послини херои на лејт гејм! Ако не сте 100% сигурни дека ќе успеее тоа да го направите! Многу подобар избор е да се чека некој од нив да излезе сам, да се убие и после 5x4 многу полесно завршена работа. Се разбира клучно за ова е да се постават обзервер вардс у шума кај противникот (место каде што се кријат/фармаат) убиците од противничкиот тим, убивате 1 или 2-ца и после имате слободно срушени бараки.
Da ne zaboravime i Kokoska e mnogu biten moment u igrata :) Flying Corier ili kako se pishe xD ako si solo mid i ako imas nekoj gnasa hero pr SF ... kokofceto moze mnogu pati da ti donese Heal i da ti napuni Bottle :P
 

-G-

Успешен
Член од
15 јуни 2009
Мислења
636
Поени од реакции
255
Не знаев кај да пишам па ајде ке напишам овде. Не можам да креирам мапа со компјутерот односно АИ мапа кога идам криејт и у даунлоадс ја најдам мапата кога ја креирам ме враќа на почетокот нејќе да креира додека кај другите мапи што не се дота си е оќ. Помош ке ве молам
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Не знаев кај да пишам па ајде ке напишам овде. Не можам да креирам мапа со компјутерот односно АИ мапа кога идам криејт и у даунлоадс ја најдам мапата кога ја креирам ме враќа на почетокот нејќе да креира додека кај другите мапи што не се дота си е оќ. Помош ке ве молам
симни друга, изглеа ти е багосана

еве ти 6.67б АИ
http://www.playdota.com/forums/redirect-to/?redirect=http://www.filesonic.com/file/21959735/DotA+Allstars+v6.67b+Rev2d+AI.w3x
 

-G-

Успешен
Член од
15 јуни 2009
Мислења
636
Поени од реакции
255

Kajgana Shop

На врв Bottom