Совети за почетници (и појаснување поими)

Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Сите совети за почетници ќе одат тука.

Ние ќе дискутираме,а најдобрите совети ќе одат во првите постови кои ќе бидат резервирани (од моја страна) за нив.

Исто така,сите поими како ГГ,имба итн...ќе ги објаснуваме детално :)


Прашања и одговори:

1.Што значи DotA?
DotA - Defend of the Ancients


2.Кои се најчести модови за играње,и што значат?
-ap (all pick) -секој играч бира херој
-ar (all random) -на секој играч му е доделен рандом (непознат) херој
-tp или no mode (team pick) - можете да бирате херои од Sentinel или Scourge,во зависност дали сте во тим 1 или тим 2
-sp (shuffle players) -играчите се измешани во тимови
-np (no powerups) - нема power ups,односно double damage,haste итн
-om (only middle) - крипците излегуваат само на средната лента
-ns (no swap) -не можете да менувате херои со тие од вашиот тим (swap)
-nr (no repick) - не можете да правите репик,односно повторно да смените избран херој
-em (easy mode) - побрзо се фаќа левел,кулите се послаби,повеќе голд
-sd (single draft) - од тројца понудени,секој играч бира по еден херој
-so (switch on) - Често додаван на обичните модови, овозможува играч да смени страна (Sentinel, Scourge) ако некој од противничкиот тим ја напушти играта.2+.Појаснување на кратенки во game chat :
GG - Good game
GL & HF - Good luck & have fun
b - back,значи да се повлечете назад
gj - good job
mid - middle
w8 - wait
dd - double damage
invis - invisibility
rege - regeneration
ulti - ultimate,се мисли на шестата магија
mofo- motherfucker
ffs- for fuck sake
fu - fuck u
gtfo - get the fuck out
ty - thank you
bg - bad game
pls - please
omg - oh my god
LoL - laugh out loud
brb - be right back
ffs - for fuck sake
ftw - for the win
imba - imbalanced
Се користат за скратување на времето на пишување,на GGC и B.net
3-.Што значат melee,а што range херои?
Melee херои се оние кои напаѓаат од блиску,кои мораат да се дојдат до тебе за да те удрат.Range хероите можат да маваат оддалеку,односно опремени се со пушки,стрели итн.
Предноста на melee е поголемиот демиџ.3+.Кои орб ефекти се стакуваат,а кои не?
Се за орб ефектите,можете да прочитате овдеhttp://www.eurobattle.net/showthread.php?t=36687


4.Колку голд ќе добијам ако продадам item?
За сите продадени item-и добивате 50% од нивната цена.Исклучок се рецептите,за кои добивате 75% од нивната цена.


5.Ако имам херој кој има critical strike,дали е паметно да му направам Buriza?
Не е подобро.Подобро е да земете item-и кои појачуваат демиџ и брзина на мавање (attack speed).Всушност,ако 2 критикали (criticals) се случат во исто време,секогаш работи помалиот во демиџ.


6.Која е најдобрата тактика за херои со bash?
Најдобрата тактика против такви херои е да направите hex (ги претворите во жаба,рак итн) и да ги убиете пред они да нападнат.Исто така bash имаа само мелее хероите,па комбинација од Heart of Tarrasque+ Blade mail,исто така е добра комбинација


7.Каде можам да најдам добри replay-и?
Можете да ги најдете овде и овде


8.Што е банлиста и како можам да ја користам?
Банлиста е програма наменета за Eurobattlenet,која ви помага при одбирањето на вашите противници.Ако некој напушта константно партии,Банлистата ве известува за тоа.Исто така ако некој при партијата си отиде,можете да го банирате и за тоа да ги известите сите корисници на Банлиста.
Подетални информации можете да најдете овде9.Од каде можам да го земам Aegis-от,и што е всушност тој?
Aegis-от се зема кога ќе го убиете Рошан,при што секој од вашиот тим добива 400 голд.Аегисот ве телепортира во база,кога ќе ја изгубите целата ваша енергија,односно делува како штит кој спречува да умрете.
Работи само еднаш10.Како можам да ги гледам невидливите херои?
Морате да купите gem of true sight,или да поставувате Sentry wards.Кој го носи гемот,само кога тој е во близина ќе можете да го гледате невидливиот херој,додека со Sentry wards,ќе го гледате само на местото каде тие се наоѓаат


Ете,за почеток од мене.
Потато другиве ми се гледаат малце напредни за почетници,не знам.Дај уште некои вакви ептен почетнички,колку дасе појасни суштината на играта :)
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Q: How can I play DotA?
A: First you need to set up warcraft to play on xpam. Info - here , register your account on this forum. Then download dota map from www.getdota.com


Q: Does the evade chance from butterfly and radiance stack if I make for example 2 butterflys or 2 radiances?
A: No, it doesn't stuck. Also if you make it on heroes who have evasion as spells like mortred, gondar, panda etc it will NOT stuck.
note: Evasion will work on void and spectre because they have spells whish are not the same buff (enemy doesnt get miss , attack is reflected on spectre and absorbed on void, not evaded)

Q: Does evasion stuck with rikimaru cloud?
A: Evasion is a passive skill giving a chance to avoid physical attack.
Smoke Screen gives enemies Miss Chance on physical attack, thus it stacks with Evasion.
Note that Avatared units will still miss due to Evasion, but will not be affected by Smoke Screen.

Q: Does the aura from radiance stack if I make 2 radiances or a team mtte has another one?
A: No its doesnt stack !
note: If you have radiance , your illusion will have aoe dmg also

Q: Does maim from Sange stack?
A: No it does NOT stuck

Q: Does yasha and s&y stack
A: Yes at speed, and ms bonuses DO stack, because buff from s&y is different from buff from yasha, while 2 yashas wont stuck

Q: Does teh bash from bashers, MKB and hero passive bash stack?
A:Yes it stack, but not with simply adding 15+15=30%, every next basher will bring less bonus. Like 1 basher 15%, 2 bashers 27% , 3 bashers 38% chance for stun. If you wanna know more about it, check this.

Q: Do hoods of defiance stack in magic resistance?
A: More hoods or hood+cloak do NOT stuck, but hood stacks with spells which gives magic resistance , like on pudge, magina , viper etc

Q:
Does BKB cancel buffs like Runes , god strength and similar?
A: BKB removes most active buffs such as Troll's Rampage or runes (DD, Haste, Regen). However active non-targeted abilities which give bonuses such as Sven's God's Strength will work if you use them AFTER you activate BKB.
So let's say you picked up a DD rune with Sven, you go mid where everyone is pushing, activate BKB and then activate God's Strength. You cancel out DD because you used BKB after getting the rune, but you still get God's Strength because you activated BKB before using your ultimate.
In other words, use BKB first, then everything else

Q: Does cleaving attack stack?
A: Yes cleaving (splash) attacks totaly stuck, if you make 6 furys you will have 210% splash dmg

Q: Does dmg return from blade mails , or narub assassin spell stack?
A: Yes the same as for cleaving they totaly stuck. One blade mail 20%. 2 blades 40% etc


Q: How to use DotARank and from where to get it?
A: Get DotaRank on www.dotarank.com in order to get ranked you need to register on the link.

Q: What is ss channel about and how can I join it?
A: SS channel is private dota channel for advanced dota players, who want to enjoy games without quiters, noobs, flaming under very fair and clear rules.
All info you need you can find in stickys here

Q: Does attack speed stacks? Like for example if I make Hand of Midas, Power Treads and Cuirass?
A: Yes all ats items DO stack

Q: Does the armor from Cuirass stacks if I make another one?
A: No, 2 same buffs never stuck


Q: What is courier good for, and is it worth of upgrading?
A: You will be able to stay on line much longer , because youll get all needed items by your courier. Yes it is worth, bird is very usefull because of great speed and inveruability spell. It can be used very nice for placing wards or exploring.

Q: How come that some hosts kick players from games? What program do i need for that? Or how do I do it? Is it allowed?
A: That is custom kick hack, there is not ban for it in custom games (exept in ss where you get permanent ban).

Q: Some one said that he banned. What should I do?
A: The only thing you can do is to talk with player who banned and explain him everything. Ask him to unban you.

Q: Can I know who is the best DotA player on this server? Or who are the best DotA players on this server?
A: Its allmost impossible to know that, but you can find many good players in channel ss


Diablo~~
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Excellent.
Сеа уште превод утре,и завршена работа :)

Потато,како што ќе преведувам,ќе ги бришам преведените прашања од твојот пост.
Секој што сака да помогне,нека преведе и пише на темава,а јас ќе ги пребацам неговите во првиот пост.

И ајде,уште совети има :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Советите се апдејтувани и почнато е со работа :) :helou:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.273
Поени од реакции
1.465
Ок ај и ја малку да придонесем во кратенките:

mofo- motherfucker
ffs- for fuck sake
fu - fuck u
gtfo - get the fuck out
ty - thank you (Користете го само ако некој ви помогне во битка :pos: )
bg - bad game
pls - please

ПС. Овие кратенки стварно секојдневно ќе ви требаат додека играте. Ви заштедуваат време а сите знаеме дека времето=пари (ГОЛД) :D
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Супер дојде,додадено во 2+ делот.
Gj Shorty :)
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
"Q: Does cleaving attack stack?
A: Yes cleaving (splash) attacks totaly stuck, if you make 6 furys you will have 210% splash dmg"

Како што знам, енџинот на war не пресметува точни бројки. На пример... 20% + 20% = 38.1... така нешто пресметува... Де потврдете го ова..?

Бај д веј, добар FAQ. :goodjob:

Додадете нешто,,, често се користе: stfu... shut the tiiit up.
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Имаш посебна тема за тоа. Сплешот се стакува 100%.
 

STARTER

Urbana ninja
Член од
31 август 2007
Мислења
904
Поени од реакции
40
Најдобар совет, не ни почнувајте, ќе заглавите тотално :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Допишани уште некои кратенки,ми треба точно значење на следниве:
FTW
IMBA
FFS

и ако ви текне некој ненабројан во првиот пост,допишете :)
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
for the win
imbalanced
for fuck's sake
 
На врв Bottom