Совети за купување половен автомобил

Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Автомобили ќе се возат и да скокнат цените до 200 ден./литар :)
А цените на автомобилите се движат обратно пропорционално од цената на горивото :)
Кај некој паѓа кај некој расне цената ,замисли пред некој ден сузуки марути 94 годиште регистрирано 850 евра :)
Ама троши 4 литри
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Автомобили ќе се возат и да скокнат цените до 200 ден./литар :)
А цените на автомобилите се движат обратно пропорционално од цената на горивото :)
Ќе паѓаат цените на автомобилите со голема потрошувачка и скапо одржување, не на сите..
А ако цената достигне 200 ден/литар - тогаш ќе заигра плинот, хибридите, струјата....
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.121
Поени од реакции
28.870
Нема врска дека автомобил на старо не се купува од Македонија.
Мој другар купи на старо од еден човек од Скопје, јас кога се возев во колата не се слушаше како работи, супер зачувана, како од надвор така и од внатре, а за моторот да не правиме муабет.
Се зависи од газдата кој ја возел.
Човекот редвно ја носел на сервис во салон и се грижел за неа.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Ќе паѓаат цените на автомобилите со голема потрошувачка и скапо одржување, не на сите..
А ако цената достигне 200 ден/литар - тогаш ќе заигра плинот, хибридите, струјата....
Така така.....ти надевај се дека ако стигне горивото 200ден/литар дека на сцена ќе настапат,плинот,хибридите и струјата.

Тогаш братче,ќе настапи,глад,хаос,и безредие!;)
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Нема врска дека автомобил на старо не се купува од Македонија.
Мој другар купи на старо од еден човек од Скопје, јас кога се возев во колата не се слушаше како работи, супер зачувана, како од надвор така и од внатре, а за моторот да не правиме муабет.
Се зависи од газдата кој ја возел.
Човекот редвно ја носел на сервис во салон и се грижел за неа.
Исто.....Таткоми зеде Вектра Б од Скопје.....да не речам, алал нека му е на газдата, чувана беше Топ, ја провервме се тогаш, неколку сервисери прошета колата дури да се утврди дека е се во ред со проверката и стварно зачувана на највисоко ниво..
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.862
Acid, следната кола ќе ја купувам со тебе. :icon_mrgr: Пошто овој пат се сјебав малце.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Автомобили ќе се возат и да скокнат цените до 200 ден./литар :)
А цените на автомобилите се движат обратно пропорционално од цената на горивото :)
ne znam dali ako ti grgori stomakot taka ce mislis i ponatamu :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
ne znam dali ako ti grgori stomakot taka ce mislis i ponatamu :)
Ми „гргори“ стомакот во моментов и понатаму исто мислам. Доста со оф-топик муабети, назад на темата - совети за купување половен автомобил.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Ми „гргори“ стомакот во моментов и понатаму исто мислам. Доста со оф-топик муабети, назад на темата - совети за купување половен автомобил.
vo odnos na temava samo poloven avtomobil star edno 4 godini
od prv gazda se drguo da ne se lazeme ee gola voda. A sum videl edno 100 polovni koli razni marki razni lumuzini stari edno 10 godini ali ni edna ne moze da se nosi so kola stara 4 ili 5 godini.
de servis de vo kakva kondicija ne moze baba nasminkana da ima kondicija na devojka.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Автомобили ќе се возат и да скокнат цените до 200 ден./литар :)
А цените на автомобилите се движат обратно пропорционално од цената на горивото :)
ете гледам кај нас почнаа џабе да ги даваат коливе. абе уште малце мислиш ке дојде некој дома да те моли за да купиш кола.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Ај жити се какви совети ... ако нема сервисна книшка НЕ ГО КУПУВАЈ или ако не отидете на мајстор НЕ ГО КУПУВАЈ (ај ова до некаде е ок) ... безвезе

и МИЛИОН пати е подобро да купиш од мк купена кола отколку од странство, се повеќе има коли на огласи со по 15000, 30000, 50000, 80000 км поминато купени од мк и со документи итн, можеш да ја провериш многу лесно кај што е одржувана итн
незнам од кај идеа дека е подобро од бугарија кога таму ги шминкаат ги перат моторите да изгледаат стакло а после тоа уље блика по цел мотор, не е така

се напнав со муабетиве, ај вечер утре ќе пишам некој совет, јас лично го поминав се тоа со купување сопствена кола, од увоз итн
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
И мене не ми е јасно како не ви здосади со овие глупи 10 tips how to.

За купување на половна кола има само едно правило....а тоа е да носиш со тебе многу добар познавач на автомобили(по можност механичар).

Оти се друго е гола вода,и може да биде нашминкано до најситен детаљ,но искусен човек,доволно му е само да ја отвори хаубата....за понатаму он што ќе ви каже тоа е....ентериерот е последна работа кај возилата,бидејќи за 100 евра се средува тоа....но фалинките во моторот не.


Значи заклучокот е....ако немаш искусен човек со тебе....воопшто нема ни потреба да се глупираш да купуваш половен автомобил!!!
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
И мене не ми е јасно како не ви здосади со овие глупи 10 tips how to.

За купување на половна кола има само едно правило....а тоа е да носиш со тебе многу добар познавач на автомобили(по можност механичар).

Оти се друго е гола вода,и може да биде нашминкано до најситен детаљ,но искусен човек,доволно му е само да ја отвори хаубата....за понатаму он што ќе ви каже тоа е....ентериерот е последна работа кај возилата,бидејќи за 100 евра се средува тоа....но фалинките во моторот не.


Значи заклучокот е....ако немаш искусен човек со тебе....воопшто нема ни потреба да се глупираш да купуваш половен автомобил!!!
Тоа да ... или па ако ти си познавачот на коли :)
јас пример ја прегледав целосно со моето познавање, ама си ја однесов на сервис за опел, кај мојот што го знам и ми ја прегледа ми кажа се што како, рече земи ја ама ќе треба да и смениш тоа и тоа па ти одлучи си :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Последно и најбитно правило баба да ја возела колата или пак газдата да починал само што ја купил :)
Жената ја заборави
--- надополнето: 10 април 2012 во 21:26 ---
многу важно е да се знае дека ако километражата на возлиото електронски е променета во овластен сервис ја проверуваат само на компјутер и дури и ако имаат сервисна историја (од централа) каде пишува друга километража НЕМА да ви ја кажат бидејки НЕ СМЕАТ. Ова го кажувам од лично искуство
Во странство НЕ СМЕЕ НИКОЈ ДА ВРАЌА КИЛОМЕТРАЖА. Тоа шверцерите го прават тука.
Секој втор има ауто дијагностика и за 500-1000 денари од кола го прават тоа!
Сега се искурназија па километражата ја враќаат и на ECU- electronic control unit.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Мој совет.
Кола од македонија поволна не не...
Причини ?
-Од каде знаеш каде е возена инфраструктурата ни е катастрофа.
-Народов ни е катастрофален место да направи добар купопродажен план он ке глеа да те измами.
-50 % од колите не поседуваат сервисна книшка
-60 % од колите се шприцаат,пеглаат (излгед) се со цел подобро да се продадат и побрзо (негледаејки ја машината..со што се прават големи грешки)
-2300 денара се апаратчиња за враќање на километражникот (или со бурмашина налево)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom