Совети за дебелеење

Член од
14 април 2014
Мислења
16
Поени од реакции
3
znaci sum probala se picski kcasec b kompleks protein i nema fajde od nisto stoam vo mesto...me interesira dali zenskite mozat da koristat gejner dali e steten i koj bi mi go preporacale
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Девојче како гејнер какви бакрачи. Оди 3 пати неделно во кафана, јади шарски, лесковачки, стекови и брза храна. Не вежбај, и дојди за две - три недели да го кажеш резултатот. Не ти треба квасец, ти треба сланина да мафкаш.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Прво кажи колку си висока и колку килограми имаш на таа висина плус колку сакаш да имаш.
Друго каква маса сакаш да фатиш дали мускул или чист холестерол да не речам сало :D
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Тежински тренинг комбиниран со многу храна, особено протеин и јаглехидрати.
Кажи колку си висока, колку тежиш, и напиши ШТО ТОЧНО јадеш во текот на еден просечен ден.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Често јадење и пиење густи сокови
Јади што почесто, а меѓу оброци јади колачи, чоколади и слично
Пиј густи сокови наместо вода што повеќе сокови тие имаат 10% шеќер
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Девојче како гејнер какви бакрачи. Оди 3 пати неделно во кафана, јади шарски, лесковачки, стекови и брза храна. Не вежбај, и дојди за две - три недели да го кажеш резултатот. Не ти треба квасец, ти треба сланина да мафкаш.
:facepalm:
А ти знаеш дека има луѓе кои и да изедат еден тон сланина пак ќе бидат слаби, а со тоа ќе им се поправи крвната слика на полошо? Сите луѓе се со различен метаболизам.


znaci sum probala se picski kcasec b kompleks protein i nema fajde od nisto stoam vo mesto...me interesira dali zenskite mozat da koristat gejner dali e steten i koj bi mi go preporacale
Најпрво кажи колку си висока и колку си тешка, затоа што тоа е многу важно за да се види правилен однос висина - тежина. Второ дали во твоето семејство има луѓе кои колку и да јадат пак се слаби? ....., затоа што може тоа и да е генетски.

Како за почеток почни да вежбаш во теретана и еве ти неколку совети околу исхраната:)


 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Burek mu e majkata
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Путер од кикирики и кафеав ориз, заедно со тежински тренинг.
 
G

garthok

Гостин
Мене ми помогнаа гејнерите. Качив зимово неколку кила. И одма ги стопив :)
 
Член од
14 април 2014
Мислења
16
Поени од реакции
3
:facepalm:
А ти знаеш дека има луѓе кои и да изедат еден тон сланина пак ќе бидат слаби, а со тоа ќе им се поправи крвната слика на полошо? Сите луѓе се со различен метаболизам.



Најпрво кажи колку си висока и колку си тешка, затоа што тоа е многу важно за да се види правилен однос висина - тежина. Второ дали во твоето семејство има луѓе кои колку и да јадат пак се слаби? ....., затоа што може тоа и да е генетски.

Како за почеток почни да вежбаш во теретана и еве ти неколку совети околу исхраната:)





visoka sum 165 a imaam samo 44kg[DOUBLEPOST=1431394942][/DOUBLEPOST]
Мене ми помогнаа гејнерите. Качив зимово неколку кила. И одма ги стопив :)
kolku kg pokaci[DOUBLEPOST=1431395056][/DOUBLEPOST]
Прво кажи колку си висока и колку килограми имаш на таа висина плус колку сакаш да имаш.
Друго каква маса сакаш да фатиш дали мускул или чист холестерол да не речам сало :D
visoka sum 165 a ima 44kg mi trebaat plus 10 kg
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
visoka sum 165 a ima 44kg mi trebaat plus 10 kg
A години? Ако си помалку од 16 ич не пишувај... јади повеќе пати на ден по малку, спортувај рекреативно нешто и живеј го животот. Ако си повеќе од 16 и преку 18 тогаш да ти треба помош но никако хемија. Посети некој фитнес клуб-теретена и прашај за програма за маса. Тоа во основа е поголеми тежини на помали серии што е спротивно од слабење каде се оди на помала тежина и серии и потење до крај на сили.
 
Член од
14 април 2014
Мислења
16
Поени од реакции
3
A години? Ако си помалку од 16 ич не пишувај... јади повеќе пати на ден по малку, спортувај рекреативно нешто и живеј го животот. Ако си повеќе од 16 и преку 18 тогаш да ти треба помош но никако хемија. Посети некој фитнес клуб-теретена и прашај за програма за маса. Тоа во основа е поголеми тежини на помали серии што е спротивно од слабење каде се оди на помала тежина и серии и потење до крај на сили.

imam 21 god
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
хммм тогаш ова не е зафрканција... генетски како се женските во фамилијата, висина од 165 за девојка е да речам нормална во овие простори на балканот и општо јужна европа е сега со тежината навистина треба да си сериозна за твое добро. 44 е премалку ти треба бар 50 или нешто малку повеќе за нормален организам. Сепак 44 на 21 не е исто со 44 на 14 години. на твојот организам му треба повеќе маса и сила.
Пробај појачана (по обилна) и малку почеста исхрана. Немој да си скарана многу со лебот и општо производи. Батали цигари ако пушиш исто и газирани и друго пијалоци кои содржат шеќери. Не препорачувам да пробуваш со хемија зошто твојот организам е преслаб да ја издржи може да добиеш контра ефект и си направиш други проблеми, ти треба мискулна маса но со тоа паралелно и целиот организам да зајакне затоа што едноставно тело од 44 килограми нема да може да издржи ако наеднаш внесуваш храна доволна за девојка од 60+ килограми. Само постепено и паралелно со физички/рекреативни вежби. Треба да го подготвиш телото за да издржи во иднина 54+ калку што сакаш да имаш еве да речеме.

Прост пример земи нешто тешко 10 кила во раце и ќе видиш колку тешки ќе ти биде, е тоа ќе се случи ако наеднаш со хемија или прејадување/препивање ставиш на себе 10 кила. нема да можеш од кревет да станеш. Само постепено и со стручни совети. Можеш и кај матичниот да појдеш да ти пише нешто зголемување на апетит или совети за како да внесеш зголемен број на потребни материи без значително зголемување на храната во количество, желудникот нема да издржи ако се прејадуваш ќе те тера на повраќање...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom