Собранието се распушти, избори на 12 април

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.166
Поени од реакции
17.964
Da de, zatoa vie glasajte si go zaev vo severxistan,.
Абе пола од децата ви имаат странски имиња, а внуците 90% незнаат да гугнат македонски, вие од Австралија ќе ни кажувате кој бил добар, кој бил лош за државава?
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
555
Поени од реакции
1.281
Што е повеќе?
50 пратеници на ВМРО-ДПМНЕ
или
40 пратеници на СДСМ + Албански фактор?
Највеќе е 60 пратеници ни на едната ни на другата опција. Добро де, свет је леп када сањамо...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.529
А што ни солиш памет од Австралија?
Што не дојдеш да поживееш малку тука па да бидеш достоен да коментираш.

Нит ни ја знаеш ситуацијата во која што сме. Тоа што си прочитал по порталите не значи дека се е така како што пишуваат.

Јас не знам како ти, а и сите тука на форумов што не живеат во Македонија од поодамна си земаат за право да ни кажуваат што да правиме и за кој да гласаме.

Pa koga gledame kakvi glupaci ste sto sakas da pravime? Koj e kriv sto ti i drugar ti gore ste kurtoni sto nemozete kraj so kraj da svrzite pa sega relativizirate kurto i murto ovde... Ednostavno e glasaj si za kogo mislis ne glumi ludilo. Povise ke te pocituvam ako zastapuvas nesto i ako se boris za toj stav pa makar i bil razlicen od mojot nego ako begas kako picka bez stav.

Koga trebase da se bojkotira i toj bojkot da se ispocituva @PIRATIC propovdease SDSM i severdzanstvo sega ke bojkotiral i ke baral treta opcija... Procitani ste, tie sto se podolgo na forumot i sto komentiraat na temive lesno pagaat u oci. Tie sto imaa malku lice i vidoa deka zgresija gi snema sega ostanaa samo govnata da relativiziraa poveke temi. Ova e vtor obid na @PIRATIC posle onoj vo temata za monstrum... Deckovo si ima agenda.
Автоматски споено мислење:

Абе пола од децата ви имаат странски имиња, а внуците 90% незнаат да гугнат македонски, вие од Австралија ќе ни кажувате кој бил добар, кој бил лош за државава?

Tebe bas nikot ti odgovara... Da znaevte koj bil dobar koj bil los nemase da ste lideri vo se nitu pa ke vi trebase nekoj da vi suflira. Ama realnosta e takva kakva sto e, drzavata e na pitacki stap od vas "pametnite" vo mkd so avtenticni severdzanski iminja i severdzanski jazik....

PS. Koga sme kaj iminjata, Aleksandar moze ili Murtino potpisa deka i toa e del od grckata kultura pa da ne se naluti
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.166
Поени од реакции
17.964
Tebe bas nikot ti odgovara... Da znaevte koj bil dobar koj bil los nemase da ste lideri vo se nitu pa ke vi trebase nekoj da vi suflira. Ama realnosta e takva kakva sto e, drzavata e na pitacki stap od vas "pametnite" vo mkd so avtenticni severdzanski iminja i severdzanski jazik....

PS. Koga sme kaj iminjata, Aleksandar moze ili Murtino potpisa deka i toa e del od grckata kultura pa da ne se naluti
Слушај ај бе глеј си ги тоа трасветитите од Тајланд, остај не тие што сме одлучиле да останиме во Македонија да си бркаме работата, не ни турај сол на отворена рана.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.529
Слушај ај бе глеј си ги тоа трасветитите од Тајланд, остај не тие што сме одлучиле да останиме во Македонија да си бркаме работата, не ни турај сол на отворена рана.
Sol? Hahahahaha... Ne, ne toa e predobro za kurtoni jas so benzin bi ve polil, totalno beskorisna bagra.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
И официјално СДСМ со Беса во коалиција.
Не ме плаши глупоста на политичарите, колку што ме плаши глупоста на народот.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Pa koga gledame kakvi glupaci ste sto sakas da pravime? Koj e kriv sto ti i drugar ti gore ste kurtoni sto nemozete kraj so kraj da svrzite pa sega relativizirate kurto i murto ovde... Ednostavno e glasaj si za kogo mislis ne glumi ludilo. Povise ke te pocituvam ako zastapuvas nesto i ako se boris za toj stav pa makar i bil razlicen od mojot nego ako begas kako picka bez stav.

Koga trebase da se bojkotira i toj bojkot da se ispocituva @PIRATIC propovdease SDSM i severdzanstvo sega ke bojkotiral i ke baral treta opcija... Procitani ste, tie sto se podolgo na forumot i sto komentiraat na temive lesno pagaat u oci. Tie sto imaa malku lice i vidoa deka zgresija gi snema sega ostanaa samo govnata da relativiziraa poveke temi. Ova e vtor obid na @PIRATIC posle onoj vo temata za monstrum... Deckovo si ima agenda.
Автоматски споено мислење:




Tebe bas nikot ti odgovara... Da znaevte koj bil dobar koj bil los nemase da ste lideri vo se nitu pa ke vi trebase nekoj da vi suflira. Ama realnosta e takva kakva sto e, drzavata e na pitacki stap od vas "pametnite" vo mkd so avtenticni severdzanski iminja i severdzanski jazik....

PS. Koga sme kaj iminjata, Aleksandar moze ili Murtino potpisa deka i toa e del od grckata kultura pa da ne se naluti
Па вие ако толку сте се засекирале за Македонија зошто не се вратите и да ја оправите државата?
Ете ние сме глупи, вие сте паметни. Дојдете и оправете не
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.529
Па вие ако толку сте се засекирале за Македонија зошто не се вратите и да ја оправите државата?
Ете ние сме глупи, вие сте паметни. Дојдете и оправете не
Зар треба јас да те оправувам? Толку ли си неспособен? Македонија не е ни моја ни твоја, таа припаѓа на сите нас независно каде сме. Со кое право сељакот од муртино игнорира референдум и менува име? Ај да не го тупиме, му ги знаете гревовите слободно гласајте си го ако сакате али не ми продавај пуфки дека треба да се бојкотира или што ти јас знам. Со бојкот на избори добиваат само шипците, они ќе се мобилизираат и излезат така да иди гласај за кого мислиш и остај муабетите за бојкот и дека тоа ќе испратело некаква порака некаде...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Зар треба јас да те оправувам? Толку ли си неспособен? Македонија не е ни моја ни твоја, таа припаѓа на сите нас независно каде сме. Со кое право сељакот од муртино игнорира референдум и менува име? Ај да не го тупиме, му ги знаете гревовите слободно гласајте си го ако сакате али не ми продавај пуфки дека треба да се бојкотира или што ти јас знам. Со бојкот на избори добиваат само шипците, они ќе се мобилизираат и излезат така да иди гласај за кого мислиш и остај муабетите за бојкот и дека тоа ќе испратело некаква порака некаде...
Се обидуваш со сила да натераш некого да излезе на гласање. За кого да гласа ако мисли дека ниту една опција не е добра? Повторно изборот е помеѓу змијата и магарето.
А тоа што „шипците“ ќе добијат е најмал проблем. И онака добиваат сè што ќе посакаат. Последниве три години подобро тие да имаа апсолутно мнозинство. Помалку штета ќе направеа отколку кралот на марихуаната.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Последниве три години подобро тие да имаа апсолутно мнозинство. Помалку штета ќе направеа отколку кралот на марихуаната.
Pa zatoa i si gi glasam. Ti so si ja stegas dusata?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.654
Поени од реакции
4.312
И официјално СДСМ со Беса во коалиција.
Не ме плаши глупоста на политичарите, колку што ме плаши глупоста на народот.
Не разбрав, добро ли е што има коаљиција помеѓу овие или не ќе да е на “арно“?
Колку те плаши глупоста на народот, и зошто те плаши, зарем некој нешто го прашува народот?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Зар треба јас да те оправувам? Толку ли си неспособен? Македонија не е ни моја ни твоја, таа припаѓа на сите нас независно каде сме. Со кое право сељакот од муртино игнорира референдум и менува име? Ај да не го тупиме, му ги знаете гревовите слободно гласајте си го ако сакате али не ми продавај пуфки дека треба да се бојкотира или што ти јас знам. Со бојкот на избори добиваат само шипците, они ќе се мобилизираат и излезат така да иди гласај за кого мислиш и остај муабетите за бојкот и дека тоа ќе испратело некаква порака некаде...
Шипците добиваат последниве 29 години. ;)
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.913
Поени од реакции
7.833
А што ни солиш памет од Австралија?
Што не дојдеш да поживееш малку тука па да бидеш достоен да коментираш.

Нит ни ја знаеш ситуацијата во која што сме. Тоа што си прочитал по порталите не значи дека се е така како што пишуваат.

Јас не знам како ти, а и сите тука на форумов што не живеат во Македонија од поодамна си земаат за право да ни кажуваат што да правиме и за кој да гласаме.
наместо да добацувате глупости, затворете го форумов, половината ако не и повеќе живеат во странство
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Не разбрав, добро ли е што има коаљиција помеѓу овие или не ќе да е на “арно“?
Колку те плаши глупоста на народот, и зошто те плаши, зарем некој нешто го прашува народот?
Секако дека не е добро. НЕ ни сакам да помислам кој се е влогот во оваа коалиција, ако е има предвид фактот какви се националистички ставови има БЕСА.
Нека му ја мисли Македончето сега како ќе гласа.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.044
Поени од реакции
19.640
На денот на распуштањето на Собранието, по скратена постапка и без јавна расправа, демокративе од Али Експрес донеле закон со кој се прекинува реемитување на сите домашни и странски ТВ канали. До избори буквално ќе има медиумски мрак. Освен МТВ, ништо друго.

Овие скроз забегале бе. Северна Кореја може вода да ѝ носи на севернава наша.

Од понеделник на полноќ на телевизија само МТВ
Ваквиот заклучок на членките на Здружението на ИКТ, се додава во соопштението, е последица на последните измени на Законот за аудио и аудиовизуелни и медиумски услуги (ЗААВМУ), што Собранието на РСМ ги донесе на 16.02.2020 година, на денот на распуштањето, по скратена и нетранспарентна постапка и без претходна јавна расправа.

„Имено, законските измени на операторите им наметнуваат обврска да гарантираат за авторските права на програми кои тие не ги произведуваат, туку само ги реемитуваат и за тоа да сносат материјална и кривична одговорност за туѓи дејствија. Поради тоа, ваквата законска обврска за операторите претставува состојба на виша сила и е неприменлива затоа што операторите кои реемитуваат програма не можат да имаат ниту контрола, ниту одговорност за тоа дали се регулирани авторските права за сите поединечни програми што ги создаваат и емитуваат телевизиите. Операторите се принудени да го прекинат реемитувањето на програмските содржини за да избегнат прекршување на Законот поради активности кои не се под нивно влијание“, стои во соопштението.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom