Собранието се распушти, избори на 12 април

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Собранието попладнево едногласно со 108 гласа „за“ ја донесе одлуката за самораспуштање во пресрет на најавените предвремени парламентарни избори закажани за 12 април.


Одлуката за самораспуштање беше поднесена од спикерот Талат Џафери, кој во своето обраќање рече дека по направената консултација на 10 февруари со Државната изборна комисија, денешниот ден е последен рок за распуштање на Парламентот.

– Одговорот од ДИК беше дека тие можат да обезбедат соодветен тек на процесот во рок од 55 дена од моментот на самораспуштање на Собранието поради фактот што предвремените избори се поврзани со чинот на распуштање на Собранието, а не со политички одлуки. И поради таа причина, анализирајќи и пресметувајќи ги сите рокови, последниот момент на распуштање на Собранието треба да биде денес со цел да се обезбедат сите рокови и постапки навремено, појасни Џафери.
Посочи дека сите одлуки што биле донесени во Парламентот се донесени во интерес на граѓаните и на државата.

– Како луѓе човечки е нешто и да сме погрешиле. Што се однесува до мене ако сум згрешил, грешката не сум ја направил намерно и јавно се извинувам, потенцира Џафери.


Координаторот на СДСМ Јован Митревски рече дека во изминатите три години сегашниот парламентарен состав поминал низ многу премежија и пребродил многу кризи, но оти тоа не ги спречило да донесат историски значајни одлуки со кои се дефинира иднината на државата.

– На 12 април нè очекуваат предвремени избори. Граѓаните ќе имаат можност да одлучат кому ќе му ја дадат поддршката. Ќе се соочат со две дијаметрално спротивни политики – едната на СДСМ чија главна грижа е граѓанинот и другиот избор за кој нема да коментирам, рече Митревски, посочувајќи ги придобивките за граѓаните од реализацијата на проектите спроведени од СДСМ.

Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски оцени дека во изминатите три ипол години овој парламентарен состав поминал низ тешка политичка криза и обвини за непрофесионално работење и криминал и корупација во редовите на СДСМ.

– Избори мора и ќе има на 12 април. Денес ќе ставиме крај на заложништвото во кое се наоѓа државата, рече Мицевски, посочувајќи дека СДСМ ќе остане запаметена по, како што рече, катастрофалните економски политики, партиските вработувања во администрацијата, немањето странски инвестиции.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.743
17.02.2020 година, 18.00 часот собир - марш за правда :
не бе, направија грешка во слоганот, мислеа да викаат "Шутка не ти бега Никола". Правда мора да има па макар и Мијалков да биде затворен.
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Собранието попладнево едногласно со 108 гласа „за“ ја донесе одлуката за самораспуштање во пресрет на најавените предвремени парламентарни избори закажани за 12 април.


Одлуката за самораспуштање беше поднесена од спикерот Талат Џафери, кој во своето обраќање рече дека по направената консултација на 10 февруари со Државната изборна комисија, денешниот ден е последен рок за распуштање на Парламентот.

– Одговорот од ДИК беше дека тие можат да обезбедат соодветен тек на процесот во рок од 55 дена од моментот на самораспуштање на Собранието поради фактот што предвремените избори се поврзани со чинот на распуштање на Собранието, а не со политички одлуки. И поради таа причина, анализирајќи и пресметувајќи ги сите рокови, последниот момент на распуштање на Собранието треба да биде денес со цел да се обезбедат сите рокови и постапки навремено, појасни Џафери.
Посочи дека сите одлуки што биле донесени во Парламентот се донесени во интерес на граѓаните и на државата.

– Како луѓе човечки е нешто и да сме погрешиле. Што се однесува до мене ако сум згрешил, грешката не сум ја направил намерно и јавно се извинувам, потенцира Џафери.


Координаторот на СДСМ Јован Митревски рече дека во изминатите три години сегашниот парламентарен состав поминал низ многу премежија и пребродил многу кризи, но оти тоа не ги спречило да донесат историски значајни одлуки со кои се дефинира иднината на државата.

– На 12 април нè очекуваат предвремени избори. Граѓаните ќе имаат можност да одлучат кому ќе му ја дадат поддршката. Ќе се соочат со две дијаметрално спротивни политики – едната на СДСМ чија главна грижа е граѓанинот и другиот избор за кој нема да коментирам, рече Митревски, посочувајќи ги придобивките за граѓаните од реализацијата на проектите спроведени од СДСМ.

Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски оцени дека во изминатите три ипол години овој парламентарен состав поминал низ тешка политичка криза и обвини за непрофесионално работење и криминал и корупација во редовите на СДСМ.

– Избори мора и ќе има на 12 април. Денес ќе ставиме крај на заложништвото во кое се наоѓа државата, рече Мицевски, посочувајќи дека СДСМ ќе остане запаметена по, како што рече, катастрофалните економски политики, партиските вработувања во администрацијата, немањето странски инвестиции.
aj chestito ....grebi dobi a? inache vchera se samoraspushti ne denes ....
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.596
Гледам се заборава главната тема денес.....а тоа е снимката како Прасица со опел Вектра оди кај комплексот државни вили на Водно

Е сега....Пендарот вели дека во тоа време не бил вселен во претседателската вила.....останува уште премиерската:eek:


види богати...кој тоа се плаши да се сретнува во зградата на Владата?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Штета што не беше лето,па и сладолед од најубавиот ке лижеа :D вака само на седвич со посебна и растителен кашкавал останаа
Жално е што толку многу луѓе се иселија и ќе продолжат да се иселуваат, се додека не останат само вакви конфигурации во Македонија. Без разлика на тоа која партија ги товари.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Жално е што толку многу луѓе се иселија и ќе продолжат да се иселуваат, се додека не останат само вакви конфигурации во Македонија. Без разлика на тоа која партија ги товари.
Наредниве две години ми се чини дека ке биде најмасовното иселување од кога постои оваа таканаречена држава.Од 20 души останавме 10 во период од некои 7-8 години,а од тие 10 што станавме уште 7 си одиме годинава
Жално но вистинито.Како бидна,што бидна не знам ама ние ја заглавивме овде во нашата држава
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
Жално е што толку многу луѓе се иселија и ќе продолжат да се иселуваат, се додека не останат само вакви конфигурации во Македонија. Без разлика на тоа која партија ги товари.
Не да се селат, јас кога ги слушам изјавиве и со стап да ме тепаат овде не би се вратил, кога знам дека утре мојот глас и гласот на овие вреди исто, ваквите гласно го кажуваат својот став и се оперирани од срам а јас ако укажам нормална критика кон одредена партија ќе бидам наречен комуњар или вмроон.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.713
Поени од реакции
15.584
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Не да се селат, јас кога ги слушам изјавиве и со стап да ме тепаат овде не би се вратил, кога знам дека утре мојот глас и гласот на овие вреди исто, ваквите гласно го кажуваат својот став и се оперирани од срам а јас ако укажам нормална критика кон одредена партија ќе бидам наречен комуњар или вмроон.
Абе ако остане само на вербален деликт лесно е тоа. Туку двеве парти се спремни да ти направат нешто. Овде само тие меѓу себе не се задеваат, се што може да му наруши рамнотежа е под директен напад, а може и физички да го кркаш.

На овие избори најмногу ќе го јаде Левица, ќе играат гнасно и едните и другите против нив.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Абе ако остане само на вербален деликт лесно е тоа. Туку две парти се спремни да ти направат нешто. Овде само тие меѓу себе не се задеваат, се што може да му наруши рамнотежа е под директен напад, а може и физички да го кркаш.
Ич да не се секираш за ништо,се ќе биде океј
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Северна Македонија е мултиетничка држава. Во која има два конститутивни народи и два официјални јазици. Периодот од 1800 до 1945 е оспорен, и најверојатно ќе се откаже од него. И ќе остане како држава без историски континуитет. Најмлада во Европа, без никаква предходна борба за нејзино формирање. Историска случајност.

Дополнително, за 20 години од сега, луѓето што не ги знаат и двата официјални јазици, ќе се сметаат за неинтегрирани и неедуцирани. Уште дополнително над тоа, Северна Македонија е во топ 5 најмизерни држави во Европа, дури и ако теоретски реализира 100% од економски потенцијал.

Секој што би претендирал на власт, а намерите да не му се или тесен интерес или одмаздољубие е тешка будала. И треба да биде хоспитализиран.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom