Собирање залихи на намирници заради страв од војна

Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Не знам народов каква војна очекува? Ако бидне нуклеарна готово е, се враќаме во АД1500, барем тие кои ќе преживеат пар години без лето. Страшни зими со контаминирани дождови и снежни врнежи на debree од местата каде детонирале боевите глави, електрониката ќе цркне заедно со комуникациите, лицата кои имаат некакви здравствени маки ќе изумрат брзо пошто нема да има лекови, нема увоз, нема ништо. Популацијата ќе се преполови за тие две години, глад, контаминирана вода, немање начин да се побара и добие помош од некаде, тоа е.

Земале вреќи со брашно бе :facepalm:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Член од
31 јануари 2022
Мислења
377
Поени од реакции
995
Примеќам некако послабо купуваат гз папир сега, изгледа уште залихите од пред 2 години не им се потрошени.
Можеби кочанки си пикаат в дуп, поекономично.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Примеќам некако послабо купуваат гз папир сега, изгледа уште залихите од пред 2 години не им се потрошени.
Можеби ќе се применува наместо гз папир туку со обична вода како кај шип...те
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Луѓето не купуваат производи во големи количини поради страв од војна, туку поради зголемувањето на цените кое ќе следува во наредниот период.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Во зур маркет на една бабичка пред мене и дадоа совет да купи зејтин затоа што утре ќе е 150 денари ако добро разбрав. Нема веќе замрзнати цени.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Во зур маркет на една бабичка пред мене и дадоа совет да купи зејтин затоа што утре ќе е 150 денари ако добро разбрав. Нема веќе замрзнати цени.
Замрзната маржа во превод значи: многу нови фирми сателити на големиве маркети, кои ќе бидат мидл мен, користејќи некоја дупка, и ќе препродаваат на маркетот по многу повисока цена (читај легално со огромна маржа), а овие повторно во маркет ќе шиткаат со иста маржа, само што направиле кеш на претходниот чекор.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Вчера имаше еден убав коментар: Сите купиле резерви брашно а помалку од 10% од тие знаат домашен леб да направат...
Затоа ќе си купиш апарат за леб и решен проблем.

Јас мислам дека не треба да се трупа залихи, али лошо и војна и поскапување и све. Не е на арно ситуацијата.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.412
Имам едно шише зејтин, ќе ме служи 10 години.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
I kolko e poskapuvanjeto vo odnos na vcerasniot den?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom