Снукер

Член од
24 април 2008
Мислења
8.249
Поени од реакции
7.167
Голема Снукер Награда (Гран При) на светот 2020
од 3 февруари 2020 до 9 февруари 2020
во англискиот хиподром во Челтенхам

9 февруари 2020
Седми ден - Финале:

Граем Дот 8:10 Нил Робертсон;

На 2 дена пред својот 38-ми роденден на 11 февруари 2020, Австралиецот Нил Робертсон ја освои 18-та рангирачка титула во својата професионална снукер кариера, откако во финалето на турнирот за Големата Снукер Награда (Гран При) на светот 2020 извојува победа над 42 годишниот Шкотланѓанец Граем Дот со резултат 10:8 .

Нареден професионален турнир од сезоната 2019/2020 е Велшкото Отворено Првенство во Снукер 2020, рангирачки турнир во снукер, кој ќе се одржи од 10 февруари 2020 до 16 февруари 2020 во велшката Моторпоинт Арена во Кардиф.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.249
Поени од реакции
7.167
Велшко Отворено Првенство во Снукер 2020
од 13 февруари 2020 до 16 февруари 2020
во велшката Моторпоинт Арена во Кардиф

13 февруари 2020
Прв ден - 16-на финале:

Џерард Грин 4:2 Даниел Велс;
Џими Робертсон 1:4 Динг Џунхуи;
Метју Стивенс 1:4 Жао Ксинтонг;
Сохеил Вахеди 4:0 Џек Лисовски;
Лука Бресел 4:3 Тиан Пенгфеи;
Марк Ален 2:4 Доминик Дејл;
Шон Марфи 4:1 Бен Вуластон;
Роберт Милкинс 3:4 Стифен Мегваер;
Мартин О'Донел 0:4 Кајрен Вилсон;
Марк Селби 4:2 Енди Ли;
Антони Хамилтон 2:4 Рони О'Саливен;
Марк Вилијамс 1:4 Антони МекГил;
Ксиао Гуодонг 2:4 Џон Хигинс;
Нил Робертсон 4:3 Нопон Саенгкам;
Стјуарт Бингам 3:4 Јан Бингтао;
Игор Фигеиредо 1:4 Џад Трамп;

13 февруари 2020
Прв ден - Осмина финале:

Динг Џунхуи 2:4 Кајрен Вилсон;
Марк Селби 4:3 Жао Ксинтонг;
Сохеил Вахеди 0:4 Рони О'Саливен;
Лука Бресел 3:4 Џон Хигинс;
Доминик Дејл 1:4 Шон Марфи;
Нил Робертсон 4:0 Џерард Грин;
Антони МекГил 3:4 Јан Бингтао;
Стифен Мегваер 1:4 Џад Трамп;

Денес, петок, 14 февруари 2020, треба да се одиграат првите 2 меча од четвртина финалето на Велшкото Отворено Првенство во Снукер 2020, во кои силите ќе си ги измерат:

Марк Селби - Рони О'Саливен;
Шон Марфи - Џад Трамп.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
272
Поени од реакции
178
https://metro.co.uk/2020/01/30/judd-trump-aiming-1500-centuries-blast-ronnie-osullivan-record-water-12152181/?fbclid=IwAR3hYL50VYwMebQ6xLg8VJoXFtL9aDDzOEVwuBPittPocEEz3n3-i_AA9AA

Што мислите за рекордот на троцифрени брејкови?
Секако дека еден ден Џад Трамп ќе биде рекордер, но не очекувам Трамп да има 1 500 троцифрени брејкови во кариера. Мислам дека тој ќе има некаде околу 1300 - 1350 роцифрени брејкови во кариера, а Рони О" Саливен ќе биде втор на листата со некаде до 1200 троцифрени брејкови. Нил Робертсон ќе биде трет на листата со над 1 000 троцифрени брејкови, Џон Хигинс ќе има околу 900, 5 и 6 ќе бидат Стивен Хендри и Марк Селби.


Ќе биде одличен меч Селби - О' Саливен.
О" Саливен иако има резултатски гледано лесна победа од вчера, сепак се мачи со контрола на белата кугла. Не прави големи брејкови и стотки на турнирот, едноставно се мачи на масата.
А Селби е извонреден тактички играч и ако против него играчите немаат страшни големи брејкови тогаш шансите на Селби се и поголеми за победа.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.249
Поени од реакции
7.167
Велшко Отворено Првенство во Снукер 2020
од 13 февруари 2020 до 16 февруари 2020
во велшката Моторпоинт Арена во Кардиф

14 февруари 2020
Втор ден - Четвртина финале:

Марк Селби 1:5 Рони О'Саливен;
Нил Робертсон 0:5 Кајрен Вилсон;
Јан Бингтао 5:2 Џон Хигинс;
Шон Марфи 5:3 Џад Трамп;

Утре, сабота, 15 февруари 2020, во полуфиналето на Велшкото Отворено Првенство во Снукер 2020 силите ќе си ги измерат:

Кајрен Вилсон - Рони О'Саливен;
Јан Бингтао - Шон Марфи.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.249
Поени од реакции
7.167
Велшко Отворено Првенство во Снукер 2020
од 13 февруари 2020 до 16 февруари 2020
во велшката Моторпоинт Арена во Кардиф

15 февруари 2020
Трет ден - Полуфинале:

Кајрен Вилсон 6:5 Рони О'Саливен;
Јан Бингтао 5:6 Шон Марфи;

Уживам да го гледам Шон Марфи како прави грешки - понекогаш дури и почетнички грешки - за потоа да се врати во топ форма и на крајот да победи. Неговата победа во полуфиналето на Велшкото Отворено Првенство во Снукер 2020 против Јан Бингтао со резултат 6:5 ме потсети на неговата победа во финалето на Британскиот Шампионат во Снукер 2008 против Марко Фу, каде што исто така извојува победа играјќи до последен одлучувачки 19-ти фрејм, првично губејќи, па израмнувајќи го резултатот, за на крајот да победи со резултат 10:9 .

Ептен знае да ме изнасмее Марфи, го гледам како губи поради понекогаш смешни грешки, па потоа израмнува и на крајот победува во последен одлучувачки фрејм. Останува да се надеваме дека и во финалето на Велшкото Отворено Првенство во Снукер 2020 Марфи ќе одигра одлично, ако не победи, барем да успее да го однесе финалниот меч до последен одлучувачки фрејм.

Денес, недела, 16 февруари 2020, во финалето на Велшкото Отворено Првенство во Снукер 2020 силите ќе си ги измерат:

Кајрен Вилсон - Шон Марфи.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
272
Поени од реакции
178
Рони О' Саливен се надевам нема да се претвори во она што е Џими Вајт, да биде стручен консултант на Еуроспорт, и повремено да се појавува на одредени турнири на кои би добивал вајлд карта, како што е случајот со Џими Вајт. Иако постојат индиции за такво нешто со оглед дека знае да се појавува на Еуроспорт и да дава стручни анализи.

Ова му беше шанса за 37 рангирачка титула која пропадна.
Ја нема онаа глад и жед за титули и резултати од порано, нема мотивираност и доволно фокус кога ќе се појави на масата. За него работите отидоа надолу од светското првенство во Шефилд 2019 кога се појави во мечот со Џејмс Кејхил во очајна состојба, постојано се прозеваше, дојде ненаспиен во меч од најпрестижниот турнир. Следниот ден во продолжение на истиот меч со Кејхил, О' Саливен дојде потстрижен како демек да му тоа беше пречка за резултатска негатива после првиот ден, но сепак испадна од Кејхил.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.249
Поени од реакции
7.167
Велшко Отворено Првенство во Снукер 2020
од 13 февруари 2020 до 16 февруари 2020
во велшката Моторпоинт Арена во Кардиф

16 февруари 2020
Четврт ден - Финале:

Кајрен Вилсон 1:9 Шон Марфи;

На 37 годишна возраст, Англичанецот Шон Марфи ја освои 9-та рангирачка титула во својата професионална снукер кариера, откако во финалето на Велшкото Отворено Првенство во Снукер 2020 извојува победа над својот 28 годишен сонародник Кајрен Вилсон со резултат 9:1 , со што за прв пат го освои Реј Рирдон трофејот.

Нареден професионален турнир во снукер од сезоната 2019/2020 е Снукер Престрелката 2020, рангирачки турнир во снукер, кој ќе се одржи од 20 февруари 2020 до 23 февруари 2020 во англискиот Колосеум во Вотфорд.

Рони О' Саливен се надевам нема да се претвори во она што е Џими Вајт, да биде стручен консултант на Еуроспорт, и повремено да се појавува на одредени турнири на кои би добивал вајлд карта, како што е случајот со Џими Вајт. Иако постојат индиции за такво нешто со оглед дека знае да се појавува на Еуроспорт и да дава стручни анализи.

Ова му беше шанса за 37 рангирачка титула која пропадна.
Ја нема онаа глад и жед за титули и резултати од порано, нема мотивираност и доволно фокус кога ќе се појави на масата. За него работите отидоа надолу од светското првенство во Шефилд 2019 кога се појави во мечот со Џејмс Кејхил во очајна состојба, постојано се прозеваше, дојде ненаспиен во меч од најпрестижниот турнир. Следниот ден во продолжение на истиот меч со Кејхил, О' Саливен дојде потстрижен како демек да му тоа беше пречка за резултатска негатива после првиот ден, но сепак испадна од Кејхил.
За твое лично разочарување, Рони О'Саливен токму таму и ја гледа својата иднина - во коментаторската кабина.

Во повеќе наврати има спомнато дека коментирањето снукер му делува многу привлечно. Но О'Саливен не би бил О'Саливен без такви коментари, секогаш кога му здосадува ќе тропне по некоја глупост, па ќе се оддалечи од играта, за потоа да се врати во уште подобра форма. (y)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.249
Поени од реакции
7.167
Снукер Престрелка 2020
на 23 февруари 2020
во англискиот Колосеум во Вотфорд

23 февруари 2020
16-на финале:

Жоу Јуелонг 1:0 Џек Лисовски;
Лианг Венбо 0:1 Антони МекГил;
Ешли Карти 0:1 Мајк Дан;
Антони Хамилтон 1:0 Рос Булман;
Брендон Сарџент 0:1 Шон Марфи;
Лиу Хаотиан 1:0 Сохеил Вахеди;
Арон Хил 0:1 Креиг Стедман;
Џек Џоунс 0:1 Питер Лајнс;
Бери Хокинс 0:1 Бен Вуластон;
Џејми Кларк 1:0 Ли Ханг;
Жанг Анда 1:0 Ксиао Гуодонг;
Јан Бингтао 1:0 Дин Јанг;
Ијан Барнс 0:1 Мајкл Холт;
Луо Хонгхао 0:1 Били Џо Касл;
Леи Пеифан 0:1 Меи Кси Вен;
Акани Сонгсермсавад 0:1 Џо Пери;

23 февруари 2020
Осмина финале:

Шон Марфи 0:1 Антони МекГил;
Лиу Хаотиан 1:0 Жанг Анда;
Креиг Стедман 0:1 Јан Бингтао;
Били Џо Касл 0:1 Жоу Јуелонг;
Бен Вуластон 1:0 Џејми Кларк;
Меи Кси Вен 1:0 Мајк Дан;
Питер Лајнс 0:1 Антони Хамилтон;
Џо Пери 0:1 Мајкл Холт;

23 февруари 2020
Четвртина финале:

Меи Кси Вен 0:1 Жоу Јуелонг;
Бен Вуластон 0:1 Мајкл Холт;
Лиу Хаотиан 1:0 Антони МекГил;
Антони Хамилтон 0:1 Јан Бингтао;

23 февруари 2020
Полуфинале:

Мајкл Холт 1:0 Јан Бингтао;
Жоу Јуелонг 1:0 Лиу Хаотиан;

23 февруари 2020
Финале:

Мајкл Холт 1:0 Жоу Јуелонг;

На 41 годишна возраст, Англичанецот Мајкл Холт ја освои првата рангирачка титула во својата професионална снукер кариера, откако во финалето на Снукер Престрелката 2020 извојува победа над 22 годишниот Кинез Жоу Јуелонг со резултат 1:0 .

Нареден професионален турнир во снукер од сезоната 2019/2020 е Турнирот на професионални снукер играчи 2020, рангирачки турнир во снукер, кој ќе се одржи од 24 февруари 2020 до 1 март 2020 во англискиот хотел Вотерфронт во Саутпорт.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.249
Поени од реакции
7.167
Турнир на професионални снукер играчи 2020
од 24 февруари 2020 до 1 март 2020
во англискиот хотел Вотерфронт во Саутпорт

24 февруари 2020
Прв ден - Осмина финале:

Марк Селби 6:0 Марк Вилијамс;
Динг Џунхуи 5:6 Стифен Мегваер;

Утре, вторник, 25 февруари 2020, треба да се одиграат уште 4 меча од осмина финалето на Турнирот на професионални снукер играчи 2020, во кои силите ќе си ги измерат:

Џон Хигинс - Граем Дот;
Нил Робертсон - Џо Пери;
Џад Трамп - Мајкл Холт;
Јан Бингтао - Кајрен Вилсон.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.249
Поени од реакции
7.167
Турнир на професионални снукер играчи 2020
од 24 февруари 2020 до 1 март 2020
во англискиот хотел Вотерфронт во Саутпорт

25 февруари 2020
Втор ден - Осмина финале:

Џон Хигинс 6:2 Граем Дот;
Нил Робертсон 4:6 Џо Пери;
Џад Трамп 6:3 Мајкл Холт;
Јан Бингтао 6:2 Кајрен Вилсон;

Утре, среда, 26 февруари 2020, треба да се одиграат останатите 2 меча од осмина финалето на Турнирот на професионални снукер играчи 2020, во кои силите ќе си ги измерат:

Марк Ален - Тепчаја Ан-Нух;
Шон Марфи - Дејвид Гилберт;

Исто така утре, среда, 26 февруари 2020, треба да се одигра и првиот меч од четвртина финалето на Турнирот на професионални снукер играчи 2020, каде што силите ќе си ги измерат:

Џон Хигинс - Џад Трамп.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
272
Поени од реакции
178
Трамп е во серија од 5 победи против Хигинс ,серија која почна од финалето на Светското првенство лани на 5 Мај.
Плус во меѓувреме Трамп има и една победа во егзибиција против Хигинс во Будимпешта.

Претходно Хигинс имаше серија од 9 победи за ред против Трамп пред финалето на Светското првенство.

Ќе биде одличен меч вечерва, вистинско дерби.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.249
Поени од реакции
7.167
Турнир на професионални снукер играчи 2020
од 24 февруари 2020 до 1 март 2020
во англискиот хотел Вотерфронт во Саутпорт

26 февруари 2020
Трет ден - Осмина финале:

Марк Ален 6:3 Тепчаја Ан-Нух;
Шон Марфи 6:5 Дејвид Гилберт;

26 февруари 2020
Трет ден - Четвртина финале:

Џон Хигинс 3:6 Џад Трамп;

Утре, четврток, 27 февруари 2020, треба да се одиграат уште 2 меча од четвртина финалето на Турнирот на професионални снукер играчи 2020, во кои силите ќе си ги измерат:

Стифен Мегваер - Марк Селби;
Џо Пери - Јан Бингтао.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.249
Поени од реакции
7.167
Турнир на професионални снукер играчи 2020
од 24 февруари 2020 до 1 март 2020
во англискиот хотел Вотерфронт во Саутпорт

27 февруари 2020
Четврт ден - Четвртина финале:

Стифен Мегваер 6:5 Марк Селби;
Џо Пери 5:6 Јан Бингтао;

Денес, петок, 28 февруари 2020, треба да се одигра последниот меч од четвртина финалето на Турнирот на професионални снукер играчи 2020, каде што силите ќе си ги измерат:

Марк Ален - Шон Марфи;

Исто така денес, петок, 28 февруари 2020, треба да се одигра и првиот меч од полуфиналето на Турнирот на професионални снукер играчи 2020, каде што силите ќе си ги измерат:

Џад Трамп - Стифен Мегваер.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.249
Поени од реакции
7.167
Турнир на професионални снукер играчи 2020
од 24 февруари 2020 до 1 март 2020
во англискиот хотел Вотерфронт во Саутпорт

28 февруари 2020
Петти ден - Четвртина финале:

Марк Ален 2:6 Шон Марфи;

28 февруари 2020
Петти ден - Полуфинале:

Џад Трамп 6:5 Стифен Мегваер;

Денес, сабота, 29 февруари 2020, во вториот меч од полуфиналето на Турнирот на професионални снукер играчи 2020 силите ќе си ги измерат:

Јан Бингтао - Шон Марфи.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.249
Поени од реакции
7.167
Турнир на професионални снукер играчи 2020
од 24 февруари 2020 до 1 март 2020
во англискиот хотел Вотерфронт во Саутпорт

29 февруари 2020
Шести ден - Полуфинале:

Јан Бингтао 6:1 Шон Марфи;

Утре, недела, 1 март 2020, во финалето на Турнирот на професионални снукер играчи 2020 силите ќе си ги измерат:

Џад Трамп - Јан Бингтао.
 
На врв Bottom