Снукер

Член од
24 април 2008
Мислења
8.245
Поени од реакции
7.164
Европски Мастерс 2020
од 22 јануари 2020 до 26 јануари 2020
во австрискиот саемски центар во Дорнбирн

26 јануари 2020
Шести ден - Финале:

Нил Робертсон 9:0 Жоу Јуелонг;

На 37 годишна возраст, Австралиецот Нил Робертсон ја освои 17-та рангирачка титула во својата професионална снукер кариера, откако во финалето на Европскиот Мастерс 2020 извојува победа над 22 годишниот Кинез Жоу Јуелонг со резултат 9:0 .

На денешен ден, недела, 26 јануари 2020, 37 годишниот Австралиец Нил Робертсон напиша снукер историја, откако стана вториот професионален играч на снукер кој извојувал победа во финале на рангирачки турнир во снукер без да изгуби ниту еден фрејм во финалниот меч, после Стив Дејвис, кој на 22 октомври 1989 извојува победа со резултат 10:0 против Дин Рејнолдс во финалето на Големата Снукер Награда (Гран При) на Англија 1989.

Нареден професионален турнир во снукер од сезоната 2019/2020 е Германскиот Мастерс 2020, рангирачки турнир во снукер, кој ќе се одржи од 29 јануари 2020 до 2 февруари 2020 во германската Темподром Арена во Берлин.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.245
Поени од реакции
7.164
Германски Мастерс 2020
од 29 јануари 2020 до 2 февруари 2020
во германската Темподром Арена во Берлин

29 јануари 2020
Прв ден - 16-на финале:

Марк Вилијамс 5:2 Јуан СиЏун;
Тиан Пенгфеи 4:5 Граем Дот;
Метју Селт 5:0 Џејми Кларк;
Кишан Хирани 2:5 Најџел Бонд;
Џерард Грин 1:5 Мајкл Џорџио;
Дејвид Грејс 0:5 Акани Сонгсермсавад;
Лука Бресел 5:0 Џо Пери;
Нопон Саенгкам 1:5 Џад Трамп;

Утре, четврток, 30 јануари 2020, треба да се одиграат останатите 8 меча од 16-на финалето на Германскиот Мастерс 2020, во кои силите ќе си ги измерат:

Скот Доналдсон - Динг Џунхуи;
Џон Хигинс - Роби Вилијамс;
Александер Урсенбахер - Мичел Ман;
Жао Ксинтонг - Антони МекГил;
Џек Џоунс - Гери Вилсон;
Том Форд - Шон Марфи;
Роберт Милкинс - Елиот Слесор;
Ијан Барнс - Нил Робертсон;

Исто така, утре, четврток, 30 јануари 2020, треба да се одиграат и првите 4 меча од осмина финалето на Германскиот Мастерс 2020, во кои силите ќе си ги измерат:

Марк Вилијамс - Граем Дот;
Најџел Бонд - Метју Селт;
Мајкл Џорџио - Акани Сонгсермсавад;
Лука Бресел - Џад Трамп.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.245
Поени од реакции
7.164
Германски Мастерс 2020
од 29 јануари 2020 до 2 февруари 2020
во германската Темподром Арена во Берлин

30 јануари 2020
Втор ден - 16-на финале:

Скот Доналдсон 5:4 Динг Џунхуи;
Џон Хигинс 4:5 Роби Вилијамс;
Александер Урсенбахер 4:5 Мичел Ман;
Жао Ксинтонг 5:2 Антони МекГил;
Џек Џоунс 1:5 Гери Вилсон;
Том Форд 1:5 Шон Марфи;
Роберт Милкинс 3:5 Елиот Слесор;
Ијан Барнс 1:5 Нил Робертсон;

30 јануари 2020
Втор ден - Осмина финале:

Марк Вилијамс 2:5 Граем Дот;
Најџел Бонд 2:5 Метју Селт;
Мајкл Џорџио 5:3 Акани Сонгсермсавад;
Лука Бресел 3:5 Џад Трамп;

Утре, петок, 31 јануари 2020, треба да се одиграат останатите 4 меча од осмина финалето на Германскиот Мастерс 2020, во кои силите ќе си ги измерат:

Жао Ксинтонг - Гери Вилсон;
Шон Марфи - Скот Доналдсон;
Роби Вилијамс - Елиот Слесор;
Мичел Ман - Нил Робертсон;

Исто така, утре, петок, 31 јануари 2020, треба да се одиграат и првите 2 меча од четвртина финалето на Германскиот Мастерс 2020, во кои силите ќе си ги измерат:

Граем Дот - Метју Селт;
Мајкл Џорџио - Џад Трамп.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.245
Поени од реакции
7.164
Германски Мастерс 2020
од 29 јануари 2020 до 2 февруари 2020
во германската Темподром Арена во Берлин

31 јануари 2020
Трет ден - Осмина финале:

Жао Ксинтонг 5:1 Гери Вилсон;
Шон Марфи 5:2 Скот Доналдсон;
Роби Вилијамс 3:5 Елиот Слесор;
Мичел Ман 0:5 Нил Робертсон;

31 јануари 2020
Трет ден - Четвртина финале:

Граем Дот 5:2 Метју Селт;
Мајкл Џорџио 1:5 Џад Трамп;
Жао Ксинтонг 3:5 Шон Марфи;
Елиот Слесор 0:5 Нил Робертсон;

Денес, сабота, 1 февруари 2020, во полуфиналето на Германскиот Мастерс 2020 силите ќе си ги измерат:

Граем Дот - Џад Трамп;
Шон Марфи - Нил Робертсон.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
266
Поени од реакции
176
Супер натпревар ќе биде Шон Марфи - Нил Робертсон.
Двајца играчи кои со Трамп најмногу покажаа во формата оваа сезона.

Рони О' Саливен се враќа во акција следната седмица на турнирот во Челтенам на светскиот гранд при турнир. Ќе игра осминафинале со Лианг Венбо од Кина а четвртфинале веројатно со Марк Селби, Трамп е во горна половина од ждребот и со него може само во финале да игра.

Инаку е одложен Кинескиот опен турнир кој требаше од 30 Март до 5 Април да се игра во Пекинг. https://wst.tv/2020-china-open-statement-from-wst-and-wpbsa/?fbclid=IwAR0WBtyrAoDZx3EVef4i73m4nGx92WjK7fXhAjLjoiYq_1phnLZAn6Fb48E
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.245
Поени од реакции
7.164
Германски Мастерс 2020
од 29 јануари 2020 до 2 февруари 2020
во германската Темподром Арена во Берлин

1 февруари 2020
Четврт ден - Полуфинале:

Граем Дот 4:6 Џад Трамп;
Шон Марфи 1:6 Нил Робертсон;

Утре, недела, 2 февруари 2020, во финалето на Германскиот Мастерс 2020 силите ќе си ги измерат:

Џад Трамп - Нил Робертсон.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.245
Поени од реакции
7.164
Германски Мастерс 2020
од 29 јануари 2020 до 2 февруари 2020
во германската Темподром Арена во Берлин

2 февруари 2020
Петти ден - Финале:

Џад Трамп 9:6 Нил Робертсон;

На 30 годишна возраст, Англичанецот Џад Трамп ја освои 15-та рангирачка титула во својата професионална снукер кариера, откако во финалето на Германскиот Мастерс 2020 извојува победа над 37 годишниот Австралиец Нил Робертсон со резултат 9:6 .

Нареден професионален турнир во снукер од сезоната 2019/2020 е турнирот за Големата Снукер Награда (Гран При) на светот 2020, рангирачки турнир во снукер, кој ќе се одржи од 3 февруари 2020 до 9 февруари 2020 во англискиот хиподром во Челтенхам.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.245
Поени од реакции
7.164
Голема Снукер Награда (Гран При) на светот 2020
од 3 февруари 2020 до 9 февруари 2020
во англискиот хиподром во Челтенхам

3 февруари 2020
Прв ден - 16-на финале:

Дејвид Гилберт 3:4 Рони О'Саливен;
Стифен Мегваер 3:4 Том Форд;
Марк Селби 3:4 Ксиао Гуодонг;
Жоу Јуелонг 1:4 Гери Вилсон;

Денес, вторник, 4 февруари 2020, треба да се одиграат уште 8 меча од 16-на финалето на турнирот за Големата Снукер Награда (Гран При) на светот 2020, во кои силите ќе си ги измерат:

Џо Пери - Али Картер;
Динг Џунхуи - Скот Доналдсон;
Нил Робертсон - Мајкл Холт;
Граем Дот - Курт Мафлин;
Џад Трамп - Ли Ханг;
Марк Ален - Лианг Венбо;
Тепчаја Ан-Нух - Метју Селт;
Шон Марфи - Метју Стивенс.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.278
Поени од реакции
2.113
Еден од поинтересните играчи како личност е Али Картер. Капетанот, како што го викаат со големо хоби-летање, инаку има поминато две стресни животни состојби. Канцер со враќање како секундарен канцер со метастаза и успешно ги поминал сите борби за да се врати во игра и продолжи со добри резултати.
Човек со голема храброст и упорност, секоја почит. Ова чисто како мал куриозитет кој покажува дека е вистински борец.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
266
Поени од реакции
176
Еден од поинтересните играчи како личност е Али Картер. Капетанот, како што го викаат со големо хоби-летање, инаку има поминато две стресни животни состојби. Канцер со враќање како секундарен канцер со метастаза и успешно ги поминал сите борби за да се врати во игра и продолжи со добри резултати.
Човек со голема храброст и упорност, секоја почит. Ова чисто како мал куриозитет кој покажува дека е вистински борец.


Имам читано дека добар дел од снукер фановите не ги сакаат оние понекогаш гримаси кои ги право Алистер Картер за време на натпреварите. Но секако секоја чест што тој успеал да се избори со здравствените проблеми и да се одржува со години во врвот.

Инаку од сите прекари на играчите за мене нема врска прекарот воин или ратник кој го има Карен Вилсон. Човекот често не знае кај тера со куглите и со потезите.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.245
Поени од реакции
7.164
Голема Снукер Награда (Гран При) на светот 2020
од 3 февруари 2020 до 9 февруари 2020
во англискиот хиподром во Челтенхам

4 февруари 2020
Втор ден - 16-на финале:

Џо Пери 4:2 Али Картер;
Динг Џунхуи 0:4 Скот Доналдсон;
Нил Робертсон 4:3 Мајкл Холт;
Граем Дот 4:1 Курт Мафлин;
Џад Трамп 4:1 Ли Ханг;
Марк Ален 2:4 Лианг Венбо;
Тепчаја Ан-Нух 3:4 Метју Селт;
Шон Марфи 3:4 Метју Стивенс;

Денес, среда, 5 февруари 2020, треба да се одиграат останатите 4 меча од 16-на финалето на турнирот за Големата Снукер Награда (Гран При) на светот 2020, во кои силите ќе си ги измерат:

Џон Хигинс - Стјуарт Бингам;
Јан Бингтао - Жао Ксинтонг;
Кајрен Вилсон - Џек Лисовски;
Марк Вилијамс - Бери Хокинс;

Исто така денес, среда, 5 февруари 2020, треба да се одиграат и првите 4 меча од осмина финалето на турнирот за Големата Снукер Награда (Гран При) на светот 2020, во кои силите ќе си ги измерат:

Ксиао Гуодонг - Граем Дот;
Рони О'Саливен - Лианг Венбо;
Том Форд - Метју Селт;
Гери Вилсон - Метју Стивенс.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.245
Поени од реакции
7.164
Голема Снукер Награда (Гран При) на светот 2020
од 3 февруари 2020 до 9 февруари 2020
во англискиот хиподром во Челтенхам

5 февруари 2020
Трет ден - 16-на финале:

Џон Хигинс 4:2 Стјуарт Бингам;
Јан Бингтао 2:4 Жао Ксинтонг;
Кајрен Вилсон 4:3 Џек Лисовски;
Марк Вилијамс 4:2 Бери Хокинс;

5 февруари 2020
Трет ден - Осмина финале

Ксиао Гуодонг 0:4 Граем Дот;
Рони О'Саливен 4:3 Лианг Венбо;
Том Форд 4:2 Метју Селт;
Гери Вилсон 4:1 Метју Стивенс;

Денес, четврток, 6 февруари 2020, треба да се одиграат останатите 4 меча од осмина финалето на турнирот за Големата Снукер Награда (Гран При) на светот 2020, во кои силите ќе си ги измерат:

Џад Трамп - Кајрен Вилсон;
Џо Пери - Скот Доналдсон;
Џон Хигинс - Жао Ксинтонг;
Нил Робертсон - Марк Вилијамс;

Исто така денес, четврток, 6 февруари 2020, треба да се одиграат и првите 2 меча од четвртина финалето на турнирот за Големата Снукер Награда (Гран При) на светот 2020, во кои силите ќе си ги измерат:

Граем Дот - Рони О'Саливен;
Том Форд - Гери Вилсон.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.245
Поени од реакции
7.164
Голема Снукер Награда (Гран При) на светот 2020
од 3 февруари 2020 до 9 февруари 2020
во англискиот хиподром во Челтенхам

6 февруари 2020
Четврт ден - Осмина финале:

Џад Трамп 3:4 Кајрен Вилсон;
Џо Пери 4:2 Скот Доналдсон;
Џон Хигинс 4:1 Жао Ксинтонг;
Нил Робертсон 4:0 Марк Вилијамс;

6 февруари 2020
Четврт ден - Четвртина финале:

Том Форд 5:2 Гери Вилсон;
Граем Дот 5:3 Рони О'Саливен;

Утре, петок, 7 февруари 2020, треба да се одиграат останатите 2 меча од четвртина финалето на турнирот за Големата Снукер Награда (Гран При) на светот 2020, во кои силите ќе си ги измерат:

Кајрен Вилсон - Џон Хигинс;
Џо Пери - Нил Робертсон;

Исто така утре, петок, 7 февруари 2020, треба да се одигра првиот меч од полуфиналето на турнирот за Големата Снукер Награда (Гран При) на светот 2020, каде што силите ќе си ги измерат:

Том Форд - Граем Дот.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
8.245
Поени од реакции
7.164
Голема Снукер Награда (Гран При) на светот 2020
од 3 февруари 2020 до 9 февруари 2020
во англискиот хиподром во Челтенхам

7 февруари 2020
Петти ден - Четвртина финале:

Џо Пери 1:5 Нил Робертсон;
Кајрен Вилсон 5:4 Џон Хигинс;

7 февруари 2020
Петти ден - Полуфинале:

Том Форд 4:6 Граем Дот;

Утре, сабота, 8 февруари 2020, треба да се одигра вториот меч од полуфиналето на турнирот за Големата Снукер Награда (Гран При) на светот 2020, каде што силите ќе си ги измерат:

Нил Робертсон - Кајрен Вилсон.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.245
Поени од реакции
7.164
Голема Снукер Награда (Гран При) на светот 2020
од 3 февруари 2020 до 9 февруари 2020
во англискиот хиподром во Челтенхам

8 февруари 2020
Шести ден - Полуфинале:

Нил Робертсон 6:4 Кајрен Вилсон;

Утре, недела, 9 февруари 2020, во финалето на турнирот за Големата Снукер Награда (Гран При) на светот 2020 силите ќе си ги измерат:

Граем Дот - Нил Робертсон.
 
На врв Bottom