Снимање со DSLR во NTSC или PAL?

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
633
Поени од реакции
3.500
Не сум упатен во снимање, главно ми е фотографија. Сакам да си поиграм малку со снимање па ме интересира како да го подесам апаратот. Во NTSC добивам 1080p 30fps, а во PAL 1080p 25fps. Видеото потоа би го едитирал во Premiere и крајно би го ставил на youtube. Во кој формат да снимам, би сакал да има повеќе fps за да биде по smooth.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
633
Поени од реакции
3.500
NTSC 30fps факт повеќе fps. Со оглед дека крајна дестинација нема да биде на ДВД и сл (па да мора PAL према наш стандард). Со еден збор не сум упатен што е разликата PAL или NTSC, знам само дека се работи за формат наменет за различни региони, друга разлика не знам дали има? Се работи видео кое ќе биде на youtube. Совет од искуство? Како ги подесувате камерите на NTSC или PAL кога снимате?
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.502
Поени од реакции
19.352
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.528
стави кое сакаш, денеска на се може без проблем да се репродуцират и двата стандарди.
Но ntsc е подобра опција затоа што повеќето монитори и тв се на 60hz, дури и повеќето нови 4к, маркетинг се претежно оние високите Hz само врвните модели имаат повеќе од 60Hz.

А 30 добро оди на 60, половина од refresh.

А тоа се застарени стандарди, уште од времето на аналогната технологија, катодните телевизори, поради разликата во фрекфенцијата на струјата во различни земји.
 
Член од
20 април 2019
Мислења
15
Поени од реакции
2
Jas bi ti sovetuval da snimas na 25-50fps. Najmnogu e razlikata vo strujata. Standard nie snimame so PAL, odnosno 50fps. Eve konkreten primer za zosto e bitno ova: dokolku ne koristis studisko svetlo, a snimas na 30fps ke imas fliker. Jas konkretno rabotev na edna svadba kade sto toj sto go osvetluvase objektot kupil eftino osvetluvanje od kina (koe raboti na 60hz) koga pocnavme da snimame trepkanje u p.m. togas smenivme vo ntsc i nemase problem. Taka da zavisi od sto koristis za svetlo spored mene
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.528
ефтини кинески лед, они тврдат дека не треперат ама голем дел од ефтините лед ламби не се фиксно светло. ефтини неефикасни чипови и не претвараат добро наизменична во еднонасочна
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.020
Поени од реакции
2.513
Многу едноставно ПАЛ рсфи херците македонската струја р на 50 херци, кога ќе идеш во америка ќе смениш на нтсц :)
 
На врв Bottom