Снимање со DSLR во NTSC или PAL?

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
54
Поени од реакции
66
Не сум упатен во снимање, главно ми е фотографија. Сакам да си поиграм малку со снимање па ме интересира како да го подесам апаратот. Во NTSC добивам 1080p 30fps, а во PAL 1080p 25fps. Видеото потоа би го едитирал во Premiere и крајно би го ставил на youtube. Во кој формат да снимам, би сакал да има повеќе fps за да биде по smooth.

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
54
Поени од реакции
66
NTSC 30fps факт повеќе fps. Со оглед дека крајна дестинација нема да биде на ДВД и сл (па да мора PAL према наш стандард). Со еден збор не сум упатен што е разликата PAL или NTSC, знам само дека се работи за формат наменет за различни региони, друга разлика не знам дали има? Се работи видео кое ќе биде на youtube. Совет од искуство? Како ги подесувате камерите на NTSC или PAL кога снимате?

Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
10.798
Поени од реакции
15.922
Член од
10 април 2018
Мислења
1.983
Поени од реакции
2.155
стави кое сакаш, денеска на се може без проблем да се репродуцират и двата стандарди.
Но ntsc е подобра опција затоа што повеќето монитори и тв се на 60hz, дури и повеќето нови 4к, маркетинг се претежно оние високите Hz само врвните модели имаат повеќе од 60Hz.

А 30 добро оди на 60, половина од refresh.

А тоа се застарени стандарди, уште од времето на аналогната технологија, катодните телевизори, поради разликата во фрекфенцијата на струјата во различни земји.

На врв Bottom