Снимање на полициcки активности?

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
tuka moze da se potsetime na tragicno zaginatiot martin neshkovski ...kade se snimkite od kamerite ?????
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Ај без празни муабети конечно нека кажи некој можи или не можи поджано со доказ !
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.253
Поени од реакции
78.888
Ако не снимаа на Кале, како ќе знаевме дека оној Омер Буњаку го апсат за пред камери, а го пуштаат у позадина?
Снимање џандари у ваква држава е пожелно, иначе можат да ви се дешаваат ствари, а никој да не ви верува.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
247
Поени од реакции
136
Не ми личи дека овој го терале да бриште снимката
Го снима директно до него
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Ај без празни муабети конечно нека кажи некој можи или не можи поджано со доказ !
Член 62 од Законот за Полиција ти забранува сликање или снимање.

Заради заштита на жртвите на кривичното дело или прекршокот или заради заштита на интересите на постапката, полицискиот службеник е овластен да забрани снимање на местото на настанот.

... e сега дали ке ти забрани усно или бубрезите ќе ти ги преместат на некое друго место тоа е друга работа.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Ме интересира дали е против законски да се снима полицијата додека извршува некоја работа, на пример (не) санкционирање на прекршител додека вози, непрописно паркирање, непропуштање на пешак, разговарање на мобилен телефон и сл.
Сооглед на наброените дела сите се прекршоци од полесна природа но законот предвидува дека и за прекршоците се забранува снимање ,,за да се заштити идентитетот на жртвата" и секој полицаец ке се вади на тоа.
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Каде постои тој закон? Можам некаде да го прочитам, или само претпоставуваме дека не е законски? Што кога тие снимаат?
Не е дозволено ни тие да снимаат, за сите важи тоа. Ако ти не сакаш да те снимаат, а те снимаат и ти го забележиш тоа, можеш да тужиш кој и да било, било да е обичен граѓанин или од ,,повисоките''.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.956
Поени од реакции
35.495
Незнам вие кај живеете , али пред неколку години направив јавен инцидент за кој можеше кривично да ме гонат и ме однесоа во станица и комотно можеше да ме раскостат , а момците на некој начин застанаа во моја одбрана. Ваљда тоа е една од позитивните страни кога живееш во мал град и секој со секој се знае.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Само кукаат бе друже знаеме ACAB сите цајкани не чинат. Уствари и они се луѓе како нас некои се корумпирани некои се ок. сигурно тука пола од кајганџииве имаат. татко, вујко, братучед кој работи како полицаец/специјални сили па никому ништо.

Дека си ја злоупотребуваат позицијата е вистина ама па истово важи од министри, судии па до обични вратари во дискотека.

П.С Ете кажа некој не е забрането снимање освен ако не ти рече дека е забрането(што значи може да им пречиш во работата или икс причина ако не сакаат да ги снимаш) т.е ако снимаш без да те види се е океј.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Законски е забрането да снимаш човек и да го објавиш материјалот без негова дозвола. Можеш да ја снимаш акцијата на полицијата ама потоа при објавување на видеото мора да ги замачкаш лицата да не се препознаваат. Инаку автомобили, комбиња, тенкови, ракети можеш да снимаш и да објавуваш. Цајкани можеш да снимаш и објавуваш ама НЕ СМЕЕШ да објавуваш лице или дел од тело кое може идентификува некој човек (секако освен ако ти даде дозвола). Ова е дел од законот за заштита на лични податоци.

Затоа е и забрането да поставиш видео камера што гледаат на јавни места дури и за своја безбедност. Е сега ако некој ти влези на приватен имот било цајкан било специалци било крадци можеш да ги снимаш, ама снимката само за тебе никако за во јавност, или евентуално за на полиција да ја дадеш.

Во никој случај не е дозволено објавување на слика од човек без негова дозвола.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Не ми личи дека овој го терале да бриште снимката
Го снима директно до него


:D Да го снимав јас ова, до сега не ќе пишував на форумов. Ама оти тој што го снимал ова е пратен од Латас, тогаш нема проблем.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.151
Поени од реакции
25.593
Јавен простор имаш право да снимаш, без разлика дали на него се наоѓаат џандари, марсовци или само трева. Е сега, полициска акција е друга приказна. Полицаецот има дискреционо право да забрани снимање, доколку смета дека тоа треба да се направи.

Тоа законски. А практично ако ги ловиш за сообраќајни прекршоци и случајно дознаат кој си, има да се мразиш себеси. Ќе ти запомнат име, лик, возило и има да си јадеш казни за секое прекршување на сообраќајно или било какво друго правило кое го забележале.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom