Снимање на полициcки активности?

Член од
11 септември 2014
Мислења
23
Поени од реакции
7
Ме интересира дали е против законски да се снима полицијата додека извршува некоја работа, на пример (не) санкционирање на прекршител додека вози, непрописно паркирање, непропуштање на пешак, разговарање на мобилен телефон и сл.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.994
Снимај ама ако те види си наебал
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.923
Поени од реакции
3.780
Како што знам секаков вид на снимање е против законски, освен во услови одобрени од судот како посебни истражни мерки.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.648
Ме интересира дали е против законски да се снима полицијата додека извршува некоја работа, на пример (не) санкционирање на прекршител додека вози, непрописно паркирање, непропуштање на пешак, разговарање на мобилен телефон и сл.
Те казнија па сега сакаш да им се одмаздиш ?
Ако те види дека снимаш, ко ке го отвори то законот па има да те казни за еден куп членови па ти оди после зимај кредит и плакај казни. И џабе се буните за глупости, ако е потребно и хитно полицаецот може да се паркира и сред улица и ништо не му можеш
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.461
Без разлика дали е законски или не, не паѓај во такви искушенија.................., од целата таа работа нема ништо добро да видиш, само лошо може:)
 

Saber Rider

Модератор
Член од
27 ноември 2007
Мислења
26.680
Поени од реакции
45.143
Јас ги снимав еднаш додека имаа акција (и МВР и неколку од ЕБР). Ама апла стоев пред нив и си снимав, па ме приметија и морав да го избришам снимениот материјал. Ми просраа дека било казниво дело, дека ако не го избришам видеото (пред нивни очи лол), ќе мора да ме приведат и да ми го одземат апаратот :icon_mrgr:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.375
Поени од реакции
14.977
Каде постои тој закон? Можам некаде да го прочитам, или само претпоставуваме дека не е законски? Што кога тие снимаат?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.727
Поени од реакции
7.543
Никаде не е против-законски да се снима полиција.
 

RickyLFC9

Модератор?
Член од
28 март 2012
Мислења
17.423
Поени од реакции
35.150
Не знам за нашата земја, ама во повеќе други знам дека е дозволено да се снимаат, охрабрување за откривање на корупции, мита, нивни прекршоци и такви ствари. Е сега знаеш кај нас како е, дури и да важи и тука законот (а би требало да важи пошто нели, нас све ни е адаптирано по западњачкиот систем), ако те види дека снимаш сигурно нема да те чека да му објасниш дека е дозволено, туку ќе те истепа ко магаре :D

Ако толку сакаш да снимаш, не им седи пред фаца, глеј да не те видат за секој случај.
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
814
Поени од реакции
182
vo ovaa drzava nishto ne ti vazi kako dokaz ,......ima tolku moroni shto jas slikovito gi objasnuvam na ovoj nacin :i da gleda deka mu ja onadi zenata nekoj od ovaa vlast ,pred negovi oci ,toj ke misli deka taka treba ,deka e vo red ,zatoa badijala ti se snimki ,sekogash oni na sekoja snimka ke napravat KONTRA SNIMKA ZA DA TE OPAMETAT
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.602
Поени од реакции
8.653
Во јавност ако се снима е таман, но ако сакаш да ги ставиш видеата на јутјуб и на други мрежи, тогаш би ти било најдобро да ги замаглиш лицата, иначе може да ти го избришат видеото.
Али џандар ко џандар, да те види има одма да ти крека и у станица да те однесе, ќе те малтретира 1-2 саата за глупости, иако нема закон за тоа, пошто верувам дека ни самите тие не ги знаат сите закони.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.891
Законски е дозволено, ама у пракса ќе те скршат од ќотек.
И додека не се среди тоа, ќе имаме милитантна полиција. Не кај нас само, секаде у светот милитантната полиција е проблем.
 
На врв Bottom