Снаа Vs Свекрва

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Se sto e nametnato po definicija nervira. I na ulica koga kje vidam postara zena ako i treba pomos znam da i se obratam so "majce" ama taka sum osetila vo momentov. Ako tvoj izbor e maz koj bil rasten so site tukasni adeti i tradicii togas vo samiot start mora da menuvas nekoi stavovi inaku kje imas problem. Ova e sekako edna od podebilnite raboti ostanata na ovie prostori.
Околу дебилноста на адетите и традициите, може и да се сложам и да не се сложам, не станува збор за адет мислам. Него што ќе кажаш на трасформацијата, од снаа во свекрва? Ета јас три генерации имам посматрано, плукнато едно те исто! Кога е снаа свекрвите не чинат, кога ќе стане свекрва, снаите се лоши! И ниедна не го избегнала тој процес. Може и ќе ми наведеш некој поинаков пример, и јас имам еден таков, ама исклучоците само го потврдуваат правилото!
Нема врска живеењето заедно или одделно, во вториот случај само мажот е пораат!
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Околу дебилноста на адетите и традициите, може и да се сложам и да не се сложам, не станува збор за адет мислам. Него што ќе кажаш на трасформацијата, од снаа во свекрва? Ета јас три генерации имам посматрано, плукнато едно те исто! Кога е снаа свекрвите не чинат, кога ќе стане свекрва, снаите се лоши! И ниедна не го избегнала тој процес. Може и ќе ми наведеш некој поинаков пример, и јас имам еден таков, ама исклучоците само го потврдуваат правилото!
Нема врска живеењето заедно или одделно, во вториот случај само мажот е пораат!
Se se sveduva na licno vospituvanje i kultura. Ako jas go sakam mazot kje se potrudam da gi pocituvam i za nego vaznite raboti. Ako vidis deka ne biva pak kje se potrudis da bide nekoja pristojna komunikacija ne mnogu bliska. Mnogu e grdo da go stavas mazot pomegju dve vazni zeni. Ima teski slucaevi ne velam ne, nekogas egoto treba da se trgne malce na strana.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
,,,ragjate sinovi i pak ne se svesnuvate, snaata deka eden den i taa ke bide svek'rva,,,,
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Maјките и татковците се криви што уште пред да се омажат нивните ќерки ги воспитуваат на свекрвата и свекорот да им се обраќаат со мамо и тато...

Наместо да ги воспитуваат „Ќерко немој да те слушнам на свекрвати и свекор ти да им се обратиш со мамо и тато“...

Јас доколку имам ќерка уште пред да се омажи така ќе ја воспитам... Па ќе видиме дали еднаш така ќе им се обрати...
 
Член од
18 април 2017
Мислења
39
Поени од реакции
14
Значи престани да вртиш нонстоп како тоа свекрвите не чинат па после продолжи со дискусијата од два три збора ок ? не ти е ова фемина па да најдеш исфрустрирани мамини галеници да ти даваат ѕвездички зашто си зборела против свекрвите.
одговор на прашањето ако мајками не ја сака мојата жена тогаш тоа е нешто што јас треба да го средам, капиш ?? ЖЕНА е ПОЛОВ ОРГАН КОЈ НАЛЕТАЛ ПРЕД МОЈОТ ПОЛОВ ОРГАН и лесно може да се смени свајчаш сега ?
Prost si i imas mn prosto ciduv
Еднаш имам ѕирнато на тој форум и толку се собрале страчки пишуваат по два три збора и си делат поздрави и честитки проследено со давање ѕвездички .
колку за информација перцепцијата ама уопште не ми е погрешна околу жените верувај, не сум дете али една работа ке ти кажам ЖЕНА е многу ГАДНА РАБОТА се може да биде во најдобар ред али може и да те заебе како црн џаол па и да ти има родено 10 деца, али мајка си е МАЈКА никогаш нема да те зафркне а уште посигурно нема да те остави додека оваја другава нонстоп цел живот ке ти трие сол во нос а со МАЈКАТА не е таков случајот. никогаш не треба да се споредува мајка со жена али у секој случај мојата мајка мора да биде почитувана не мора да биде сакана али почитувана да, а онаа другата и 10 да ми ги роди утре може да на налета друга која ке ми го смати паметот поубава попаметна подобра побогата ич без размислување ја мењам. Сваќаш сега што е мајка ?
Prosto viduvanje i mn mi se gadese dodeka te cita
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Никој не е цвеќе за мирисање ни снаата ни свекрвата
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.915
И така сум по науката последно еве најпосле научна студија за свекрвите. :)
80% од мајките веруваат дека снаата или зетот или бившиот маж ги свртеле децата против нив.

 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.230
Поени од реакции
45.357
Сите веќе живеат на башка и умира полека ова ривалство. Не можеш многу да се здавиш со некој што го гледаш ретко. Тук-там по некоја чарка ќе летне, ама се јаде тоа.
А плус и браковите покасно се случуваат, па додека дојдат тензиите голем дел од свекрвите не ни немаат кондиција.
 
Последно уредено:

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
289
Поени од реакции
414
Два манипулатори не можат да коегзистираат бидејки имаат свои агенди и проблемот е што се препознаваат како такви и се конкуренција.
Прашањето е кој ке биде поголем манипулатор тој и ке победи во таа игра гавој вс гавол односно кој е поголем гавол кој ке успее да ја изманипулира околината повеке.
 

SweetGirl*

мудар посматрач
Член од
9 декември 2009
Мислења
141
Поени од реакции
119
Во битката меѓу снаа и свекрва на крајот стапот го јади синот тоест мажот.
Во битката меѓу снаата и свекрвата го јаде синот оти 80% не се спремни да се трганат од фустанот на мама.
Во ваква ситуација јас како снаа не ми е крива свекрвара, туку мажот. Него треба да му се усдри 100 стапа едно број ( фигуративно кажано) . Ама сите се запнале за свекрвта и тоа е.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Па реално, за да знае да се тргне од на мама сукњата требало мама да не го замара да се држи за сукњата цел живот. Воспитувањето е проблем, не може цел живот да го тантелиш ко дете од 3 години, а после тој некако магично да стане независен од мама.
Мајка ми мене воопшто не ме третира ко што го третира брат ми, пример. Таа е виновната, не е тој. Кога нема да си ги третираат машките деца ко ретарди, ќе бидат сите посвесни.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Во битката меѓу снаата и свекрвата го јаде синот оти 80% не се спремни да се трганат од фустанот на мама.
Во ваква ситуација јас како снаа не ми е крива свекрвара, туку мажот. Него треба да му се усдри 100 стапа едно број ( фигуративно кажано) . Ама сите се запнале за свекрвта и тоа е.
И шо треба синот да направи да се искара со мајка му?А секој оженет маж знае дека шом жената оди на викенд кај мајка и следуваат кавги.Ево ти би се искарала со мајкати ради твојот маж?
Автоматски споено мислење:

Ќе го јади ко е глуп и не знае ред да стави.
Изгледа не си женет зато се курчиш.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom