Снаа Vs Свекрва

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Така де. Кога не одговара шо збора некој или е премал, или ќе види ко ќе роди, или не знај не е мажен. Гледам си дополнал мислењето од ко ти вратив, разликата е во то шо јас таткото на иден сопруг би го викала тато, а тој мојот дедо. Шо е мојот помалку од неговиот? Или поќе? Не е почит ако директно против луѓе шо ми се најважни во животот одам. Оти за да почитувам некој друг, буквално нема да ги почитувам моите велејќи еј вие ме гледавте 20+ години, зеница во око ви бев и ми сте родители, ама сега и овие ми се родители само оти „ме примија во фамилијата“. На чија сметка да давам туѓа „почит“? На сметка на моите родители? Само измислена социјална норма е да се викаат свекорот и свекрвата „мама“ и „тато“. Возрасни и зрели личности не владеени од стравопочит немаат потреба да користат вакви термини, сите имаме имиња. За користење се. Инаку немаше да ги имаме.

И уште нешто шо си прокоментирал, не, нема да изговорам нешто шо не го мислам само за лице да напрам, па така и ова.
За да бидеш објективна, треба да имаш перцепција и од другата страна! Према тоа, мала си, што и не е минус, него ооогромен плус, за све, само за темава не! Ама темава не е најважно нешто во животот, па можеш да се чувствуваш почастена! Ништо не сум дополнил, на твојот одговор, на другарка ти и одговорив па мислењата се споени.
Стварно ете свекрвата заглавила плакне алишта во купатило, а ти треба да идеш во WC , ќе и речеш: Митро ај излегвај ми се м*ча?
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Стварно ете свекрвата заглавила плакне алишта во купатило, а ти треба да идеш во WC , ќе и речеш: Митро ај излегвај ми се м*ча?
Не мислам дека кога ќе одам на гости ќе седни да плакни алишта, кафе ќе пиеме. :ROFLMAO: Еј ако е кул жена можи и вино. Шега на страна,еве кога дома имам некој во тоалет едноставно тропам на врата да проверам дали има некој или се заборавила сијалицата, ми се одзива и ми кажва пример „алиштата ги перам“ и јас ќе речам „ми се брза, ќе биди за скоро?“ и ќе ми кажат и ќе почекам. Нема потреба од дерење.

Гледај Фенел, за некои работи ти треба и друга перцепција и затоа и гледам кој шо мисли и уствари зошто читам на форуми. Ме интересира кој како мисли ама многу добро знам шо е исправно за мене и то шо го мислам не е вадено од ракав туку често добро размислено. И ако има една работа која не можам да ја прам, е да велам работи кои не ги мислам. Оти тогаш ќе бидам обичен лажов и лицемер. Тоа е далеку од почит. Поголема почит е да речам „Митре како си“ и да го мислам најискрено шо можи, него да речам „мамо како си“ и да не мислам ни збор од то. Не е важно шо велиме, важна е искреноста и градењето реални и здрави врски. Лицемерие, велење нешто ради реда и паѓање на газ дека снаата не те гледа како родител, пошто не ѝ си, не е ни здраво ни возрасно.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Не мислам дека кога ќе одам на гости ќе седни да плакни алишта, кафе ќе пиеме. :ROFLMAO: Еј ако е кул жена можи и вино. Шега на страна,еве кога дома имам некој во тоалет едноставно тропам на врата да проверам дали има некој или се заборавила сијалицата, ми се одзива и ми кажва пример „алиштата ги перам“ и јас ќе речам „ми се брза, ќе биди за скоро?“ и ќе ми кажат и ќе почекам. Нема потреба од дерење.

Гледај Фенел, за некои работи ти треба и друга перцепција и затоа и гледам кој шо мисли и уствари зошто читам на форуми. Ме интересира кој како мисли ама многу добро знам шо е исправно за мене и то шо го мислам не е вадено од ракав туку често добро размислено. И ако има една работа која не можам да ја прам, е да велам работи кои не ги мислам. Оти тогаш ќе бидам обичен лажов и лицемер. Тоа е далеку од почит. Поголема почит е да речам „Митре како си“ и да го мислам најискрено шо можи, него да речам „мамо како си“ и да не мислам ни збор од то. Не е важно шо велиме, важна е искреноста и градењето реални и здрави врски. Лицемерие, велење нешто ради реда и паѓање на газ дека снаата не те гледа како родител, пошто не ѝ си, не е ни здраво ни возрасно.
Види вака, ми се допаѓа почетниот пристап!
Така да не сечи одма, вака ќе правам, онака ќе правам, една е мајка една е Македонија:D Животот е покварено животинче, ќе се изненадиш од него! Се надевам пријатно ќе биде изненадувањето, искрено!
Е да сме живи и здрави, пиши тогаш, не сега! Може со Митра ќе направите рилејшн, па ќе си имате начин на комуникација, на нивоу:) :smirce:
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
За да бидеш објективна, треба да имаш перцепција и од другата страна! Према тоа, мала си, што и не е минус, него ооогромен плус, за све, само за темава не! Ама темава не е најважно нешто во животот, па можеш да се чувствуваш почастена! Ништо не сум дополнил, на твојот одговор, на другарка ти и одговорив па мислењата се споени.
Стварно ете свекрвата заглавила плакне алишта во купатило, а ти треба да идеш во WC , ќе и речеш: Митро ај излегвај ми се м*ча?
Со учтивост,со култура има и други начини а не само така да ги викам,добро ти си во години затоа така збориш,една е мајка,еден е татко,во години си тоа е
Автоматски споено мислење:

Во години е,баталете го,уште живее во 20 век
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Види вака, ми се допаѓа почетниот пристап!
Така да не сечи одма, вака ќе правам, онака ќе правам, една е мајка една е Македонија:D Животот е покварено животинче, ќе се изненадиш од него! Се надевам пријатно ќе биде изненадувањето, искрено!
Е да сме живи и здрави, пиши тогаш, не сега! Може со Митра ќе направите рилејшн, па ќе си имате начин на комуникација, на нивоу:) :smirce:
Гледаш, ова е од работите шо можам да ти ги кажам совреме. Нема теоретски шанси да ја погазам мајка ми или да го погазам татко ми со то шо некој друг ќе ги наречам како нив. Оти тоа е дел од почитта која оди за нив. Знам дека ова шо пишам личи ептен отсечно, а то е зошто то шо читам во темата е отсечно па дури и на наврати исмејување, како делот како ме воспитала мајка ми јер не би викнала свекрва мамо, сепак решив се такво да игнорирам и нема натамошно да го коментирам. Инаку сум многу пристапна личност и давам почит кај шо треба, ама вистинска почит. И под вистинска почит, пак ќе речам, не влегва лицемерно користење на „мамо“ ако не го мислам. А и да, не давам ни лажна почит, ако некој не ме почитува како личност само формален однос имам и ништо подлабоко.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Со учтивост,со култура има и други начини а не само така да ги викам,добро ти си во години затоа така збориш,една е мајка,еден е татко,во години си тоа е
Автоматски споено мислење:

Во години е,баталете го,уште живее во 20 век
Уствари се прскате предвреме, али ајт! Времето е такво т.е. квази јаки личности, што би се рекло машки жени, се си можат, па и кого како ќе викаат, можат да си одлучат! А уствари кревате прашина!
Тоа што имам 60 години, не значи дека сум останат во 1999 година! Галиба еве 20 се сторија и во овој век, научив нешто! А тоа нешто е, дека ти си троа зеленка за категорични мислења и ставови, посебно на теми кои не си ги преживеала! Лесно е да филозофираш, што би било, кога би било!
И смири се, батали импулсивност, каша попара си го направила постот :cenzura:
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.365
Поени од реакции
38.338
Гледаш, ова е од работите шо можам да ти ги кажам совреме. Нема теоретски шанси да ја погазам мајка ми или да го погазам татко ми со то шо некој друг ќе ги наречам како нив. Оти тоа е дел од почитта која оди за нив. Знам дека ова шо пишам личи ептен отсечно, а то е зошто то шо читам во темата е отсечно па дури и на наврати исмејување, како делот како ме воспитала мајка ми јер не би викнала свекрва мамо, сепак решив се такво да игнорирам и нема натамошно да го коментирам. Инаку сум многу пристапна личност и давам почит кај шо треба, ама вистинска почит. И под вистинска почит, пак ќе речам, не влегва лицемерно користење на „мамо“ ако не го мислам. А и да, не давам ни лажна почит, ако некој не ме почитува како личност само формален однос имам и ништо подлабоко.
Ти само што ќе излезеш од дома ќе заборавиш на нив, они до мажачка ќе те гледаат после чат пат на неколку месеци или еднаш годишно. Свекрвата ќе ти биде нова мајка. И кога ќе се поставиш немој да бидеш како магаре на мост, гледај да си дипломат, за да те цени и засака, инаку мака ќе имаш и ти и она.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Ти само што ќе излезеш од дома ќе заборавиш на нив, они до мажачка ќе те гледаат после чат пат на неколку месеци или еднаш годишно. Свекрвата ќе ти биде нова мајка. И кога ќе се поставиш немој да бидеш како магаре на мост, гледај да си дипломат, за да те цени и засака, инаку мака ќе имаш и ти и она.
Правиш претпоставки на моја сметка базирано на тоа како е во твоја околина ваљда, не знам, не би правела јас таква претпоставка. Од родител како возрасна личност да ме гледа немам потреба и останва родител тој кој ме гледал кога сум била дете и ранлива. Башка, немам зошто да живеам со свекрва, то е втора претпоставка која ја правите али сфаќам дека е норма да се живее со родители на сопругот.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.357
Поени од реакции
19.180
Глупо е бе да викаш сфекрву мамо,што демек посфојуе те што? Поштовање си нема везе сс овј муабет,можда ке гу вика мама а ке гу мрзи и мести на мужа дека она е вештерка,а можда ке гу вика по име(ама сс префикс тетка,напрмер тетка Вики) а ке гу поштуе ептенски и културно.
Цела поента дека ни останала глупа и заостаната традиција од постари генерацие.А што демек сфекрва снашку ву ке ги вика снашке? Не, по име ке гу вика,наравно.

пс.
Караф се снашка и сфекрва...
Сфекрва: Ајмори не еди гомна!!!
Снашка: Ти ли ке ми каеш мори!!!
:icon_mrgr:
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.033
,,,od se do sega sho uspeav da prochitam kolku shto mozhev da razberam,mi se nametnuva samo edna konstatacija,,,
,,,prvo ve molam da mi prostite na zborovite ama taka nekako izleguva,,,
,,,majkite na snaite serat petolirki i mochaat bezoloven,a svek'rvite se najgolemoto zlo na svetov,pa ako ne e se po volja na snaite teshko i gorko na svek'rvite,,,,
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Глупо е бе да викаш сфекрву мамо,што демек посфојуе те што? Поштовање си нема везе сс овј муабет,можда ке гу вика мама а ке гу мрзи и мести на мужа дека она е вештерка,а можда ке гу вика по име(ама сс префикс тетка,напрмер тетка Вики) а ке гу поштуе ептенски и културно.
Цела поента дека ни останала глупа и заостаната традиција од постари генерацие.А што демек сфекрва снашку ву ке ги вика снашке? Не, по име ке гу вика,наравно.

пс.
Караф се снашка и сфекрва...
Сфекрва: Ајмори не еди гомна!!!
Снашка: Ти ли ке ми каеш мори!!!
:icon_mrgr:
Види, "тетка Вики" е навреда према тетку ву Виданку, што гу е гледала за време на летни одмори, у село! Према тој, немамо си мешање тетки, чичковци, побровци.....! Има само ваши и наши, наши како што вика шутрак серев злато, а ваши са скапанице и ич да ѓи е немало поарно би било, едно гајле помалко ;)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Која поента?
Дека невестата нема благе везе со родителите на партнерот. И ако е он саглам маж нема да дозволи да се замара со глупости....да дозволи жена му да си има проблеми со луѓе што се најверојатно толку многу obsolete што не би можел да се разбереш со нив ни за милион години.
Автоматски споено мислење:

Ти само што ќе излезеш од дома ќе заборавиш на нив, они до мажачка ќе те гледаат после чат пат на неколку месеци или еднаш годишно. Свекрвата ќе ти биде нова мајка. И кога ќе се поставиш немој да бидеш како магаре на мост, гледај да си дипломат, за да те цени и засака, инаку мака ќе имаш и ти и она.
Имаш сестра?
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Дека невестата нема благе везе со родителите на партнерот. И ако е он саглам маж нема да дозволи да се замара со глупости....да дозволи жена му да си има проблеми со луѓе што се најверојатно толку многу obsolete што не би можел да се разбереш со нив ни за милион години.
Автоматски споено мислење:


Имаш сестра?
Ај остај што викаат обичаите! Да видиме што вика законот. Ако сите патуваат заедно со една кола и пу пу скраја да е несреќа тројцата гинат, невестата останува. Дали таа е законски наследник? Има врска со нив или нема? Тоа саглам несаглам маж, со мажот баш и нема врска. Што е тој одговорен што кај женскиот род се лачи хормон на уништување на другите женски суштества? Уствари да, кој го тера да се жени :P
Пошто имаш одено на подфорумот пчеларство, за твоја информација, ова е ист однос како и со матиците. Две во иста кошница, никако не бива.
Постои и двоматично пчеларење, ама е ретка појава и со триста процедури.
Затоа единствен лек е делење на семејството и очи да не си видат повеќе, за пчелите зборам;)
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Што е тој одговорен што кај женскиот род се лачи хормон на уништување на другите женски суштества?
18253f83f47c377d32fb360306a6c60a.gif
Ме интересира поќе на ова тема, линк од истражување во ЛП плс, да не одиме офтопик.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Se sto e nametnato po definicija nervira. I na ulica koga kje vidam postara zena ako i treba pomos znam da i se obratam so "majce" ama taka sum osetila vo momentov. Ako tvoj izbor e maz koj bil rasten so site tukasni adeti i tradicii togas vo samiot start mora da menuvas nekoi stavovi inaku kje imas problem. Ova e sekako edna od podebilnite raboti ostanata na ovie prostori.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom