Смртна казна во Македонија? Да или Не?

Дали во Македонија би требало да постои егзекуцијата како казна?

  • Да

    Гласови: 508 58,7%
  • Не

    Гласови: 357 41,3%

  • Вкупно гласачи
    865
Г

Господ

Гостин
И локалните копиљи по 12 години шо украле по банана-чоколатце од локалната продавничка.
Ма еби им матер нели?

:pipi:
Не бре па ти па...и ја спаѓам у тие ситни лопови:N:
На пример ако украдат нешто со вредност над толку и толку,тогаш:star:
 
M

M del Mar

Гостин
Не бре па ти па...и ја спаѓам у тие ситни лопови:N:
На пример ако украдат нешто со вредност над толку и толку,тогаш:star:
беј таму бе, за кражба смртна казна...(било каква кражба да е, смртна казна не иде)
ај за некој сериски убиец, ал за ова?!?
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
На времето раце сечеле за кражба,носови за прељуба и слично.


Смртна казна само за педофили!
 
M

M del Mar

Гостин
на времето, меѓутоа сега сме 21 век и смртните казни не се ригорозни како што биле во минатото...

сум за смртна казна, меѓутоа не за банални нешта...
како што наведов погоре, за сериски убиец и некој сличен тежок криминалец, кои што се штетни за општеството.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Не бре па ти па...и ја спаѓам у тие ситни лопови:N:
На пример ако украдат нешто со вредност над толку и толку,тогаш:star:
Хехе, па ај дефинирај што има толку вредно за крадење (еве поспецифично, нели за Македонија збориме), за да усмртиме некој ако се обиде?
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Не бре па ти па...и ја спаѓам у тие ситни лопови:N:
На пример ако украдат нешто со вредност над толку и толку,тогаш:star:
Значи ова политичариве се на бесилка треба да ги ставиме ако се спроведе вакво нешто кај нас:raz:
 
Г

Господ

Гостин
Хехе, па ај дефинирај што има толку вредно за крадење (еве поспецифично, нели за Македонија збориме), за да усмртиме некој ако се обиде?
Кражба каде се загрозени човечки животи:smir:

Значи ова политичариве се на бесилка треба да ги ставиме ако се спроведе вакво нешто кај нас:raz:
Не ми пречи:toe:
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
59
Поени од реакции
3
Не, не и не! Никако! Кој смо мие па да судимо кој когај треба да умре?
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
59
Поени од реакции
3
Само мислим дека чуекот што ќе го утепа убиецот (пример) не остануе ништо погоре
 
Г

Господ

Гостин
Кога некој ќе стори такво одвратно дело,со смрт ти не го казнуваш туку го ништиш како секоја штеточина бидејки тој веќе не е човек.
Воведете смртна казна па ќе правиме муабет за ефектите.
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
248
Поени од реакции
54
Хехе, па ај дефинирај што има толку вредно за крадење (еве поспецифично, нели за Македонија збориме), за да усмртиме некој ако се обиде?
abe ne e teshko toa evo sea da ima zakon recimo koj ja oshteti drzhavata za vise od so znam ja evo neka se 500 iljadi evra ili vise abe nekoj broj zavisi sea e toj so ce ja oshteti za vise od toa odma na besilka be ce viis dal drugi ce kradat poeke

Значи ова политичариве се на бесилка треба да ги ставиме ако се спроведе вакво нешто кај нас:raz:
besilka samo brat gleas so ni napraija oni be :vozbud:
 
Член од
30 март 2010
Мислења
88
Поени од реакции
212
Категорично не.
Не сме до толку брутални, а нема ни потреба да бидеме. Додуша да бидам реален, не ни сме стигнати до таму.
У Америка тоа е ласт резорт веќе. Со такви манијаци, само така можеш да излезеш во крај.
Точно.Таму тоа е веќе последна мерка да се излезе на крај со таквите манијаци.Тука,освен за педофилите,и за сериските убијци,не би рекла дека треба да има смртна казна.Можеби и за овој вид на криминалци ова е олеснување.За политичарите..хм..дај ставете се на нивно место,и почнете да размислувате како нив.Можеби се алчни,но секако на прво место би ја ставиле егзистенцијата на своето семејство,отколку на милион други луѓе.Не ги осудувајте затоа што ретки се оние кои не би го праевеле тоа кога би биле на тоа место.Викате дека би ја виделе државата на подобар начин?Кандидирајте се па ќе видиме ;)
Смртна казна за никој.Има и многу поболни работи од тоа.
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
46
Поени од реакции
3
Лично сметам дека не треба да биде вовеена смртната казна од многу објективни причини. Никој не може да одлучува за животот на друг човек, и доживотната казна затвор со секој случај има подобро како репресивно така и ресоцијализаторско влијание врз осуденикот, за кое апосолутно не станува збор кај смртната казна.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Најдобра алтернатива за смртната казна би било:

1. Кинење меса со усвитени клешти (како на Мирче Ацев и Страшо Пинџур 1941)
2. Вадење нокти исто така со клешти усвитени
3. Редење во лонци со врело масло како на Темпларите во средниот век
 

Kajgana Shop

На врв Bottom