Сместување во Минхен

  • Креатор на темата mond
  • Време на започнување
Член од
7 мај 2012
Мислења
9
Поени од реакции
0
Zdravo decki ke ve molam za gooooolema usluga site vie sto ste bile ili ke odete letovo na sezonska rabota vo Germanija - Minhen ako imate nekoja informacija za smestuvanje za 3-9 lica nekoe povolno da ne e mn skapo :)
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
663
Поени од реакции
719
Zdravo decki ke ve molam za gooooolema usluga site vie sto ste bile ili ke odete letovo na sezonska rabota vo Germanija - Minhen ako imate nekoja informacija za smestuvanje za 3-9 lica nekoe povolno da ne e mn skapo :)
Кое дато ќе одиш ?
Ако е покасно од 15ти замоли некој што ќе оди на 15ти да потражи, најверојатно преку Контекст ќе одиш, заради македонска/балканска работа лани оваа година нема сместување во тој студентскиот што биле сместени во центар на Минхен.
 
Член од
7 мај 2012
Мислења
9
Поени од реакции
0
da da znam i tesko deka kontext ke se potrudi nesto da najde kako i sekoja godina ic ne si ja vrsat rabotata samo pari zemaat i nie treba se da si ja zavrsime sami rabotata loso :)
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.595
da da znam i tesko deka kontext ke se potrudi nesto da najde kako i sekoja godina ic ne si ja vrsat rabotata samo pari zemaat i nie treba se da si ja zavrsime sami rabotata loso :)
Што се работи во Минхен ,какво е плаќањето ... можеш ли малку подетално да пишеш ме интересира :)
 
Член од
7 мај 2012
Мислења
9
Поени од реакции
0
Што се работи во Минхен ,какво е плаќањето ... можеш ли малку подетално да пишеш ме интересира :)
jas ke rabotam u mc donalds 7.5 e e saat sega zavisi kolku saati ke se raboti obicno platata e okolu 1300 evra
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
1300 Евра бруто или нето?
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.792
Поени од реакции
24.056
Јас кога бев низ европа со 4ца другари бевме сместени во хостел, плакавме околу 10 - 13 евра сместување. Види тука http://www.hostels.com/ и тука http://www.hostelworld.com/ како град селектирај Минхен и ке ти ги даде од најевтините до најскапите :)
 
Член од
7 мај 2012
Мислења
9
Поени од реакции
0
toa se hosteli za kratok period najveke mesec dena a nam ni treba za 3 meseci i btw nad 300 se
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Како може од 7.5 евра на саат до 1300 евра (нето) месечно да дојдеш, сакаш да кажеш дека над 12 саати дневно ќе работите?? Оти во Германија околу 30% одат како данок, што значи за 1300 евра нето да заработиш треба 1860 евра бруто да имаш, поделено со 7.5 тоа се 247,6 часа месечно или околу 62 часа неделно (односно 12+ дневно, доколку се 5 работни дена во неделата)..
 
Член од
7 мај 2012
Мислења
9
Поени од реакции
0
znaci do 20h e 7.5 po 20h e 8.5 barem taka bese u dizeldorf zaso mcd rabotese24h i se rabote vo prosek 9 casa i taka mu ispagja nekako zs mene taka mi bese ne znam ....
 
Член од
11 април 2012
Мислења
20
Поени од реакции
10
до тие што се информирани .. како се движат цените .. и ако сме тројца дали менува нешто у цена..
 
Член од
8 мај 2011
Мислења
94
Поени од реакции
235
Како може од 7.5 евра на саат до 1300 евра (нето) месечно да дојдеш, сакаш да кажеш дека над 12 саати дневно ќе работите?? Оти во Германија околу 30% одат како данок, што значи за 1300 евра нето да заработиш треба 1860 евра бруто да имаш, поделено со 7.5 тоа се 247,6 часа месечно или околу 62 часа неделно (односно 12+ дневно, доколку се 5 работни дена во неделата)..
Значи вака како тебе кога некој ќе пиши ме вади од контакт, уште да му речеше дека не се исплаќа. Друже се е поарно од овде. И 500 евра да земиш кажи ми овде кај ќе земиш за 1 месец 500евра а??/ До сега сум 2 пати сега идам 3 пат за месец и пол 1300евра чисти се вадат да знајш. Па ќе работиш по 8-9 сати затоа си појден а за да раздаваш политики е олку пари, е не толку пари седи овде и работи келнер за 200ден
А данокот после си го враќаш аплицираш средуваш док и си го повраќаш ако не знаеше
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Значи вака како тебе кога некој ќе пиши ме вади од контакт, уште да му речеше дека не се исплаќа. Друже се е поарно од овде. И 500 евра да земиш кажи ми овде кај ќе земиш за 1 месец 500евра а??/ До сега сум 2 пати сега идам 3 пат за месец и пол 1300евра чисти се вадат да знајш. Па ќе работиш по 8-9 сати затоа си појден а за да раздаваш политики е олку пари, е не толку пари седи овде и работи келнер за 200ден
А данокот после си го враќаш аплицираш средуваш док и си го повраќаш ако не знаеше
:facepalm:

Ај малце смири живци и не скокај за џабе... Нигде не реков дека не вреди да се иде или пак не се исплаќа (не ми наметнувај зборови). Прашував оти мене лично ме интересираше за условите и ми делуваше чудно/нелогично како од 7.5 евра на саат стига до 1300, оти како што спомнав 30% од платата во Германија одат како данок, а вие тврдите дека со 8-9 саати работење дневно и 7.5 евра од саат плата, заработувате 1300 месечно, едноставно математиката не ми штима и ме чуди како е ова можно и затоа прашав. И ти сеа одма ме напаѓаш „што сум имал да прашам такво нешто, што е битно дали математиката имало логика, фалело уште да сум рекол дека не се исплаќа да идеш“... :tapp:

Тоа ти е исто ко некој да ти каже дека оди во Австралија и е платен 5 евра од саат и со 3 пати неделно работа заработува 1500 евра (знам дека ова е апла нереално ама за пример зборам), и ти прашаш како е тоа можно, он треба да ти одговори „значи вака некој коа ќе ми пиши ме вади од контакт, уште да ми речеш дека не се исплаќа, се е поарно од овде“ :tapp:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
до тие што се информирани .. како се движат цените .. и ако сме тројца дали менува нешто у цена..
Минхен важи за најскап град во Германија, посебно кириите. Види прашај во студентските домови или на огласи пошто тоа време нема предавајна па можно за 2-3 месеци да најдиш. Ти препорачувам оваа страна: http://www.wg-gesucht.de/wg-zimmer-in-Muenchen.90.0.0.0.html
 

Kajgana Shop

На врв Bottom