Сместување во Долно Дупени

Член од
9 август 2012
Мислења
6
Поени од реакции
2
Следната недела сакам да одам во некое преспанско село.
Прво на листа ми е Дупени поради плажата, а после Брајчино, Љубојно, Сливница (поима неам дали е само плажа или село), Подмочани и Стење.
Дали можете да ми препорачате сместување во Долно Дупени? На интернет има само телефони, нема слики од вилите што нудат сместување.

Фала пуно :)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
и јас чекам вакви одговори,ми требаат,можеби ќе одам летово
но има ли езерото вода,слушам муабети доста било празно,
па за капење треба бааѓи одење по плиткото.
Кој бил овие денови или е таму нека пише,или даде слика.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
295
Поени од реакции
105
Следната недела сакам да одам во некое преспанско село.
Прво на листа ми е Дупени поради плажата, а после Брајчино, Љубојно, Сливница (поима неам дали е само плажа или село), Подмочани и Стење.
Дали можете да ми препорачате сместување во Долно Дупени? На интернет има само телефони, нема слики од вилите што нудат сместување.

Фала пуно :)
Јас сум таму веќе 6 години, за оваа година ситуацијата е следна.
Плажата во Дупени е добра ама кга ќе влезеш во вода до длабочина некаде 1,5м-1,8 дното е кал. Иде некако грдо ако баш таму ти е најфино да се моташ.
Од другиве што ги спомна само Сливница вреди. Јас лино ценам дека е најдобра плажа во Македонија во однос на охридско, дојранско и преспанско езеро. Некои луѓе што се сретнувавме таму ми тврдеа дека и по блиските мориња нема подобра. Е сега да не испадне дека лупетам, пошто лепота е субјективна работа, ќе пробам да го опишам местото. Плажата по моја прценка е едно 250-300 метри широка. Ситен песок. Во вода исто така ситен песок до кај што се оди значи 2 метри длабочина да речиме. За да дојдош до длабочина 1,5-1,8 треба да изодиш едно 15-20 метри. Водата ради песокта е малку матна, иначе чиста. На плажата има угостителски објект кој „држи„ едно 25 чадори, големи 4 метри дијагонала и лежалки. Чадорот за цел ден е 50 ден, за лежалките не сум сигурен 50-100 ден. Во ресторантот има за јадење скари и пијалоци и сладоледи, со цени кој за преспа се скапи ама за охрид - нормални. На пример
еспрес 50 ден
разни нес-кафинја 50-70
пива од 60
скарата од 100 ден
сендвич 80
сладоледите се по 10 ден поскапи од нормална дуѓана
а и на цигарите слушнав ставале по 5 денари плус.
Газдата исто така држе едно 40 камп приколки таму по цена од 600 денари за ден, па ако ти одговара размисли.
Инаку е Претор кој е на 4-5 км имаш вили, апартмани за 1200 дневно, али плажиет не ми прават ќеив. Превише трава и одма после 2-3 метра длабоко преку 1,8. За вечерна забава само Претор.
Ако нешто иоспуштив само допрашајте.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Јас сум таму веќе 6 години, за оваа година ситуацијата е следна.
Плажата во Дупени е добра ама кга ќе влезеш во вода до длабочина некаде 1,5м-1,8 дното е кал. Иде некако грдо ако баш таму ти е најфино да се моташ.
Од другиве што ги спомна само Сливница вреди. Јас лино ценам дека е најдобра плажа во Македонија во однос на охридско, дојранско и преспанско езеро. Некои луѓе што се сретнувавме таму ми тврдеа дека и по блиските мориња нема подобра. Е сега да не испадне дека лупетам, пошто лепота е субјективна работа, ќе пробам да го опишам местото. Плажата по моја прценка е едно 250-300 метри широка. Ситен песок. Во вода исто така ситен песок до кај што се оди значи 2 метри длабочина да речиме. За да дојдош до длабочина 1,5-1,8 треба да изодиш едно 15-20 метри. Водата ради песокта е малку матна, иначе чиста. На плажата има угостителски објект кој „држи„ едно 25 чадори, големи 4 метри дијагонала и лежалки. Чадорот за цел ден е 50 ден, за лежалките не сум сигурен 50-100 ден. Во ресторантот има за јадење скари и пијалоци и сладоледи, со цени кој за преспа се скапи ама за охрид - нормални. На пример
еспрес 50 ден
разни нес-кафинја 50-70
пива од 60
скарата од 100 ден
сендвич 80
сладоледите се по 10 ден поскапи од нормална дуѓана
а и на цигарите слушнав ставале по 5 денари плус.
Газдата исто така држе едно 40 камп приколки таму по цена од 600 денари за ден, па ако ти одговара размисли.
Инаку е Претор кој е на 4-5 км имаш вили, апартмани за 1200 дневно, али плажиет не ми прават ќеив. Превише трава и одма после 2-3 метра длабоко преку 1,8. За вечерна забава само Претор.
Ако нешто иоспуштив само допрашајте.
морам демант малку за сливница

бев пред 3 недели негде - водата беше катастрофа пошто имаше премногу посетеност и капачи толку се замати што и после 3 туша сеуште имав кал на мене......

сок - 60
пиво - 80
сендвич од две лепчиња и ќофтенце 50 грама и 3-4 компирчиња - 90 денари

барав порција стек - НЕМАМЕ !!!

за мене посетата на таа плажа е завршена.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
морам демант малку за сливница

бев пред 3 недели негде - водата беше катастрофа пошто имаше премногу посетеност и капачи толку се замати што и после 3 туша сеуште имав кал на мене......

сок - 60
пиво - 80
сендвич од две лепчиња и ќофтенце 50 грама и 3-4 компирчиња - 90 денари

барав порција стек - НЕМАМЕ !!!

за мене посетата на таа плажа е завршена.
Сливница е убаво кога нема народ. Викенди е гунгула народ и е валкано во водата, а и плажата е полна, се нема место.
Последно што сум бил, беше во работен ден, крај на август, на попладне... и дали 15 души имаше на цела плажа. Милина беше за капење.
Исто и Претор бев тогаш, претпладнето. И таму немаше гужва на плажата, ама не ме бендиса толку ради што имаше тиња повеќе во водата ко ќе влезиш.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
295
Поени од реакции
105
морам демант малку за сливница

бев пред 3 недели негде - водата беше катастрофа пошто имаше премногу посетеност и капачи толку се замати што и после 3 туша сеуште имав кал на мене......

сок - 60
пиво - 80
сендвич од две лепчиња и ќофтенце 50 грама и 3-4 компирчиња - 90 денари

барав порција стек - НЕМАМЕ !!!

за мене посетата на таа плажа е завршена.
Највероватно си бил во Недела. Преку неделата е раат и фино, сабота драстично повеќе народ оде, а у Недела јас не ни одев, пошто нема игла кај да фрлиш. Инаку, точно е, услугата во ресторантот и не е баш на ниво, ама јас и не ја користев превише. Јас си бев сместен во Крани и идев два пати дневво набањање.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Во Преспа најубава плажа е Сливница. За сместувачки капацитети имам чуено дека се издавале вили кои ние кога бевме лани не ги најдовме.Доколку некој на форумов има смештај за издавање, нека пише ќе ни биде од корист на сите.
Инаку годинава слушнав од луѓе пофални зборови за сместување во Феријален во Претор
http://www.macedonian-yha.org/pretor.html каде цената за полн пансион била околу 600-700 денари.
Па така ако сте со кола, може да се сместите Претор а да одите на плажа Сливница.
 
Член од
2 март 2012
Мислења
93
Поени од реакции
56
Нема врска дали си со кола, од претор до сливница има 2-3 километри и се стигнува за 15-20 минути пешки. Сместување се наоѓа секаде. Во 70% од куќите во претор се издаваат соби и цените се околу 600-700 денари а исто има и апартмани, кампови, и хотел во кој трокреветна соба е околу 1000 денари. Покрај плажа има ресторани, сендвичари и кафичи а во Сливница има само еден ресторан кој не е којзнае колку добар ама сепак единствен ресторан е и нормално си лупа цени газдата. Доколку си сместен во камп-приколките во Сливница немаш продавничка во близина па мора да идеш до Претор. Затоа најдобра варијанта ти е да се сместување во Претор, идење на плажа во Сливница пошто сигурен сум дека е најубава плажа во Преспа, и навечер излегување во Претор, иако нема којзнае каков ноќен живот. А за Долно Дупени за сместување немам некои информации. Знам дека покрај плажата има убав кафич, убаво среден, и плажата е добра. Еве некои слики што ги најдов, малку постари од 2010
http://www.prespana.com.mk/foto.html?func=viewcategory&catid=45
 
Член од
9 август 2012
Мислења
6
Поени од реакции
2
Фала ви на сите за одговорите.

Најдов една куќа во Дупени, 300 денари од ноќ
https://www.facebook.com/dolnodupeni.vilavesna
Ако знаете некој друг што издава, пишете.

Ама најверојатно, поради недостиг на информации, на крај ќе се решиме за спиење во Брајчино (селото има и сајт http://www.brajcino.mk/pocetna/Default.aspx :) ) а преку ден да шетаме по плажите и другите села.

Искрено, Претор ме асоцира на некое старо, социјалистичко време. Не знам во моментов како изгледа, ама повеќе имам желба да ги посетам другите села.
 

V1kTo.Or

Талкач
Член од
16 август 2011
Мислења
504
Поени од реакции
304
Јас сум таму веќе 6 години, за оваа година ситуацијата е следна.
Плажата во Дупени е добра ама кга ќе влезеш во вода до длабочина некаде 1,5м-1,8 дното е кал. Иде некако грдо ако баш таму ти е најфино да се моташ.
Од другиве што ги спомна само Сливница вреди. Јас лино ценам дека е најдобра плажа во Македонија во однос на охридско, дојранско и преспанско езеро. Некои луѓе што се сретнувавме таму ми тврдеа дека и по блиските мориња нема подобра. Е сега да не испадне дека лупетам, пошто лепота е субјективна работа, ќе пробам да го опишам местото. Плажата по моја прценка е едно 250-300 метри широка. Ситен песок. Во вода исто така ситен песок до кај што се оди значи 2 метри длабочина да речиме. За да дојдош до длабочина 1,5-1,8 треба да изодиш едно 15-20 метри. Водата ради песокта е малку матна, иначе чиста. На плажата има угостителски објект кој „држи„ едно 25 чадори, големи 4 метри дијагонала и лежалки. Чадорот за цел ден е 50 ден, за лежалките не сум сигурен 50-100 ден. Во ресторантот има за јадење скари и пијалоци и сладоледи, со цени кој за преспа се скапи ама за охрид - нормални. На пример
еспрес 50 ден
разни нес-кафинја 50-70
пива од 60
скарата од 100 ден
сендвич 80
сладоледите се по 10 ден поскапи од нормална дуѓана
а и на цигарите слушнав ставале по 5 денари плус.
Газдата исто така држе едно 40 камп приколки таму по цена од 600 денари за ден, па ако ти одговара размисли.
Инаку е Претор кој е на 4-5 км имаш вили, апартмани за 1200 дневно, али плажиет не ми прават ќеив. Превише трава и одма после 2-3 метра длабоко преку 1,8. За вечерна забава само Претор.
Ако нешто иоспуштив само допрашајте.
Има и терен за одбојка и фудбал на песок ако не се лажам , бев пред 2 години имаше другар ми камп приколка и си поминав баш убав одмор :)
--- надополнето: 10 август 2012 во 22:20 ---
Фала ви на сите за одговорите.

Најдов една куќа во Дупени, 300 денари од ноќ
https://www.facebook.com/dolnodupeni.vilavesna
Ако знаете некој друг што издава, пишете.

Ама најверојатно, поради недостиг на информации, на крај ќе се решиме за спиење во Брајчино (селото има и сајт http://www.brajcino.mk/pocetna/Default.aspx :) ) а преку ден да шетаме по плажите и другите села.

Искрено, Претор ме асоцира на некое старо, социјалистичко време. Не знам во моментов како изгледа, ама повеќе имам желба да ги посетам другите села.
Брајчино е премногу далеку од сливница и дупени, ако си со автомобил супер иначе не ти препорачувам .
 
Член од
9 август 2012
Мислења
6
Поени од реакции
2
Со кола сум, да. Утре одам, па ќе пишам после импресии :)

Сакав уште нешто да прашам. Кој пат е подобар од Скопје до Преспа?
Овој во западна Македонија или преку Велес? И ако некој знае, ако може да пише цела рута (пример Скопје-Велес-Росоман-Прилеп..итн)

Фала :)
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Со кола сум, да. Утре одам, па ќе пишам после импресии :)

Сакав уште нешто да прашам. Кој пат е подобар од Скопје до Преспа?
Овој во западна Македонија или преку Велес? И ако некој знае, ако може да пише цела рута (пример Скопје-Велес-Росоман-Прилеп..итн)

Фала :)
сместување на источниот брег на преспа барај:
- асамати во бунгалов ,ама плажа немаш( на плажа Претор или сливница)
- Претор во Вилите или село, хотел шекерана, феријално или хотел претор
- Сливница, на плажа кај Цоца или во селото, ама и претор ти е блиску. ако сакаш малку преживување можиш и во конаците на манастирот богородица од 16 век над сливница ( прекрасно место)
- Крани имаш кампови и бунгалови, плажа нема ( најблиску 2-3 км сливница)
- Брајчино и Љубојно , селски туризам ( љубојно сместување во ``Стара чешма``, брајчино имаш повеќе и за мене е прекрасно место), на плажа со кола или точак во Д.Дупени или сливница
- Д.Дупени смештај во селото, добра блажа кај бошко-дупени бич, или кај ламбе алабаковски на коктел )

* најдобра плажа Сливница
* претор имаш горе долу све што треба
* што мора да видиш во преспа ако си со кола:
- манастир св. Ѓорги - Курбиново 12 век во близина на Претор
- Манастир богородица с.Сливница 16 век
Остров Голем Град ( со чамец од Стење или од друго село,цена не знам до тамо)
Етно Музеј Подмочани
Преспански Крст Подмочани
- сарајот во Ресен
- прошетки кон љубојно и брајчино
- маркова нога , каменот отискот/легенда
- да пробаш преспански крап во Стење, можиш и стење да преспиш во хотелче или приватен смештај

маршута од скопје: скопје - велес- градско,росоман,плетвер,прилеп,битола,ѓавато - Преспа

на раскрсница на Макази - десно слегуваш за ресен , право продолжуваш на источно крајбрежје на езерото

* нов тренд во преспа, преку викленд со лична карта кинуваш граница на стење и одиш во албанија, во преспа од албанска страна специјално за бадијала на преспански крап во с.Зрноско ( 10 км од граница на брегот на езерото ) , во тој дел на албанија сите се македонци и не ти треба друг јазик за да се разбереш и секако плаќаш и во денари.
Е сега препорака од Стење , Корча е на помалку од 50 км и се стигнува за 40 минути по добар пат ( лани го направија) па ако си за шопинг ,за шетка , за добра ефтина храна или за ново искуство се исплаќа и тоа како.
 
Член од
9 август 2012
Мислења
6
Поени од реакции
2
сместување на источниот брег на преспа барај:
- асамати во бунгалов ,ама плажа немаш( на плажа Претор или сливница)
- Претор во Вилите или село, хотел шекерана, феријално или хотел претор
- Сливница, на плажа кај Цоца или во селото, ама и претор ти е блиску. ако сакаш малку преживување можиш и во конаците на манастирот богородица од 16 век над сливница ( прекрасно место)
- Крани имаш кампови и бунгалови, плажа нема ( најблиску 2-3 км сливница)
- Брајчино и Љубојно , селски туризам ( љубојно сместување во ``Стара чешма``, брајчино имаш повеќе и за мене е прекрасно место), на плажа со кола или точак во Д.Дупени или сливница
- Д.Дупени смештај во селото, добра блажа кај бошко-дупени бич, или кај ламбе алабаковски на коктел )

* најдобра плажа Сливница
* претор имаш горе долу све што треба
* што мора да видиш во преспа ако си со кола:
- манастир св. Ѓорги - Курбиново 12 век во близина на Претор
- Манастир богородица с.Сливница 16 век
Остров Голем Град ( со чамец од Стење или од друго село,цена не знам до тамо)
Етно Музеј Подмочани
Преспански Крст Подмочани
- сарајот во Ресен
- прошетки кон љубојно и брајчино
- маркова нога , каменот отискот/легенда
- да пробаш преспански крап во Стење, можиш и стење да преспиш во хотелче или приватен смештај

маршута од скопје: скопје - велес- градско,росоман,плетвер,прилеп,битола,ѓавато - Преспа

на раскрсница на Макази - десно слегуваш за ресен , право продолжуваш на источно крајбрежје на езерото

* нов тренд во преспа, преку викленд со лична карта кинуваш граница на стење и одиш во албанија, во преспа од албанска страна специјално за бадијала на преспански крап во с.Зрноско ( 10 км од граница на брегот на езерото ) , во тој дел на албанија сите се македонци и не ти треба друг јазик за да се разбереш и секако плаќаш и во денари.
Е сега препорака од Стење , Корча е на помалку од 50 км и се стигнува за 40 минути по добар пат ( лани го направија) па ако си за шопинг ,за шетка , за добра ефтина храна или за ново искуство се исплаќа и тоа како.

Огледало, фала многу!
Ќе го испринтам твојов коментар, Prespa Travel Guide :)
 
Член од
9 август 2012
Мислења
6
Поени од реакции
2
Отидов во Долно Дупени. Прашав за сместување, ме гледаа чудно. Една бабичка само рече „има отел таму, деца“. Немав поима дека плажата е толку далеку од селото. Плажата е убава, песочна, водата е нечиста и премногу е далеку секој ден да шпарташ од село до плажа. Друг проблем - нема кај да јадеш, освен во ресторанот на плажа. Немав намера секој ден да готвам, или секој ден да јадам во истиот ресторан.

Следна станица Љубојно. Убаво село со некарактеристична архитектура, ама празно. Јадевме во Стара Чешма. Уствари пиевме кафе, зашто кременадлата беше хм...како да опишам... како растеглива гума на вкус со лош мирис. Човекот што послужуваше исто така можеше да биде погостопримлив. Убаво, средено место е Стара Чешма, ама ако ме води патот натаму пак, не мислам да си ризикувам живот и да јадам во овој ресторан/пансион. Кој мисли дека претерувам, може сам да се увери.

Сакав да отидеме и до Брајчино, ама бевме уморни и неспиени и решивме дека од овие три села ниедно не е добра опција (Брајчино и Љубојно далеку од плажи, Дупени е пусто и пак далеку од плажата). Имав поинаква претстава и очигледно преголеми очекувања.

Значи после Скопје-Дупени-Љубојно, истиот ден фативме патот за Трпејца.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom