Слушалки

Член од
15 октомври 2017
Мислења
84
Поени од реакции
3
Кои слушалки се подобро бежични (Wireless) или жични (Wired) ? Предности и мани.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.068
Поени од реакции
2.835
Wireless лично ги имам пробано, топ се. Не знам која цена се бидејќи од другар ги пробав. Тој е презадоволен, а и мене ми прават ќејф.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
992
Поени од реакции
773
Жица си е жица, безжичните се една мака повеќе, полнење, поврзување и сл. и кога ќе има цркне батерија, толку, кај жиците нема бегање, колку батерија има уредот, толку и тие пукаат.
 
Член од
29 август 2017
Мислења
132
Поени од реакции
64
Користам и такви и такви. Зависи по колку време во денот ги користиш. Јас на пример има периоди коа со денови сум у кревет и глеам филмови на лаптоп или серија. Тогаш ги користам жичните.

Безжичните пак од друга страна се добри за да не си замотан у кабли, фаќаат на одредена далечина од неколку метри, имаат слот за мемориска картица, така да можеш да ги користиш при патување за слушање музика или радио. Е сеа лошо е шо треба да се полнат нонстоп. Моите држат до 10 часа, после мора да се полнат. Исто така не можеш да ги користиш на комп без блутот како постариве статични.

За квалитетот на звукот и кај едните и кај другите зависи од моделот и од цената. Кај мене жичните даваат многу подобар звук, поскапо ги платив и ги имам неколку години. Безжичните ги земав од али за 15-20$ така нешто, не се нај нај, ама добри се и тие.
 
K

kicodarker

Гостин
Мадиња голи сте користеле слушалки од 150 денари па уште споредба. Ставете на уши нешто квалитетно, да ви заѕвони во ушите и да ви го здрма мозокот и да ви заигра мозочната маса, па да правиме муабет за слушалки. Вака му доаѓа исто ко да прашавте дали е поубо на бели или црни слушалки да се слуша музика.
 
Член од
10 јуни 2016
Мислења
91
Поени од реакции
50
Beats Solo 3 бежични, најквалитетен звук вадат дефинитивно од сите што сум ги пробал и жични и безжични, батеријата им држи 40 саати, ги полнам 3 недели, и се полнат за околу 4 саати. Скапи се ама квалитетот е на ниво,
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.060
Поени од реакции
8.429
Кои слушалки се подобро бежични (Wireless) или жични (Wired) ? Предности и мани.
Пред компјутер и со телефон ако сум на едно место користам со жица JBL, а за во теретана или трчање имам земено блутут, држат 10тина часа максимум, ми доаѓа да ги полнам 2 пати неделно. Квалитетот кај жичаните ми е подобар, ама се и подобар бренд, овие другите се нонејм кинез и досадни се со полнењето, ама пак предност им е што го оставам телефонот на едно место и се шетам низ теретана само со слушалките, фаќаат над 10тина метри оддалеченост од телефонот и не сметаат кабли при изведување на вежбите.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.218
Поени од реакции
4.509
Кај жичаните лошо е што ако се користат често секаде и на компјутер и на мобилен кабелот е највеќе проблем што знае жиците да се скинат и да се расипат едната или двете слушалки. Многу слушалки од мобилен сум фрлил во ѓубре само заради тоа. Се тоа зависи и каков е кабелот на нив.
На тие од мобилен мора да се внимава при ставање во џеб и мислам не смее многу да се превиткуваат.

Секако се зависи и квалитетот и колку пазиш на нив.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.434
Поени од реакции
10.408
Највише се расипуваат тие на телефон у џеб кога ги ставаш долу кај тоа џекот што е, ама има решение, ќе намоташ изолир и нема гајле.
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
702
Поени од реакции
578
Јас купив од Анхоч, 400 денари жични и катастрофа се, многу дебел глас вадат. Некој да препорача некој до кај 600-700 денари од АМЦ, Анхоч...?
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
3.799
Поени од реакции
5.440
Кои слушалки се подобро бежични (Wireless) или жични (Wired) ? Предности и мани.
Sorry za latinica najprvo.

Ako zborime za kvalitet na zvuk, samite zakoni na fizikata ne dozvoluvaat wireless da bide podobro od wire. Duri i poskapite wireless ko Bose QC35 ne se sporeduvaat so srednokvalitetni wired slusalki, za high-level da ne pravime muabet. Sekako vo mnogu situacii wireless ti se poprakticna stvar. Podolu ke pisam za sto koristam wireless, za sto wired. Slusalkite se produkt kajsto ne stedam (ili ne sum stedel, sega se obiduvam da ne trosam na toa), otkako ednas kupiv saglam slusalki da se vratam sega na kineska roba isto ko nekoj istovremeno da mi pee i prdi nad glava. Momentalno koristam:

- Sennheiser wired headphones, Sennheiser wired earphones -> prvite mi se za na laptop/Xbox, vtorite za rezerva pri patuvanje
- JBL wired earphones, JBL wireless headphones -> retko gi koristam ovie...ne deka JBL ne e dobra marka ama sporedeno so drugite sto gi imam se onaka meh
- Sony wireless (bluetooth) headphones -> ovie gi koristam najmnogu, posebno koga sum vo dvizenje, za vezbanje itn
- AKG wired headphones -> koga stvarno sakam da uzivam vo muzika vo dobar kvalitet i da mi se naezi koza gi priklucuvam ovie na B&O 32bit DAC i Amp, pustam FLAC ili drug lossless format i moze da mu ja slusnam potta na peacot kako mu se dvizi nadolu po faca

Ne sakav da verglam za modeli i broevi, ama site se onaka mid-range od 50 do 250 evra. Za seto ova imam potroseno poveke od sto sakam da priznaam i sepak za audiofilite ova e pocetnicka stvar, low level sranje. Ima decki sto trosat poveke na kabli. Imas slusalki Sennheiser 40-50.000 evra, sega zamisli sto zvuk vadat tie (kaj i da e ke ja posetam glavnata prodavnica i fabrika da gi probam ovie modeli pa mozebi ke spodelam impresii).

Vo globala, markive (Sennheiser, JBL, AKG, Sony) + nekoi drugi ko B&O, Audiotechnica, Beyerdynamic, Shure, Grado, Bose (za Noise Cancelling) ti se garancija za kvalitet i dobar zvuk. Beats se overpriced sranje vo pogled na kvalitet na zvuk i samo pozeri gi kupuvaat. I da, ako slusas 120kbps MP3 od Limewire od pred 20 godini nikakvi slusalki nema da ti pomognat.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.288
Поени од реакции
13.489
https://en-us.sennheiser.com/headphones

http://eu.harmankardon.com/over-ear-headphones

Се токмам за жичани Зенхајзер одамна. Не се баш ефтини.
Др.Дре слушалици се за музика од типот на Др.Дре. Така се сетирани и воопшто дизајнирани. Што им е намената е прашањето. Треба да се напраи компромис меѓу квалитет и погодности како подвижност или оддалеченост од појачалото или компјутерот, па и телевизорот. Каква сака нека е технологија, тешко дека жицата може да се надмине. Тука е и трајноста на батеријата како момент што знае да напраи фрка. Плус мислам дека и самите магнетни бранови ти праат каша пошо се на самата глава.

http://eu.akg.com На пример, Samsung за Galaxy S дава во пакет in-ear слушалчиња од овој производител. Погледајте ги топ моделите од истиот, какви конектори имаат жичаните и нормално со каква цена идат.
Според мене, за луѓе што работат на биро, некаква работа која се работи непречено со музика и знаат да уживаат у истата, што би значело и дека ја пуштаат на квалитетен медиум, тогаш жичани слушалки се сеуште најпаметен избор. Ако е за игри, филмови, не глеам дека праи некоја разлика и безжични. Иам еден пријател што ги зема за теретана, Sony, ги користи за слушање музика од телефон...би го сместил у група "наивни корисници" и му се сосема ок. Со тоа што од Сони веќе ништо не би купил заради очајниот квалитет.

Screenshot_20190109-155031_Facebook.jpg
 

Marquess

Second to none
Член од
20 јули 2009
Мислења
3.704
Поени од реакции
5.560
https://en-us.sennheiser.com/headphones

http://eu.harmankardon.com/over-ear-headphones

Се токмам за жичани Зенхајзер одамна. Не се баш ефтини.
Др.Дре слушалици се за музика од типот на Др.Дре. Така се сетирани и воопшто дизајнирани. Што им е намената е прашањето. Треба да се напраи компромис меѓу квалитет и погодности како подвижност или оддалеченост од појачалото или компјутерот, па и телевизорот. Каква сака нека е технологија, тешко дека жицата може да се надмине. Тука е и трајноста на батеријата како момент што знае да напраи фрка. Плус мислам дека и самите магнетни бранови ти праат каша пошо се на самата глава.

http://eu.akg.com На пример, Samsung за Galaxy S дава во пакет in-ear слушалчиња од овој производител. Погледајте ги топ моделите од истиот, какви конектори имаат жичаните и нормално со каква цена идат.
Според мене, за луѓе што работат на биро, некаква работа која се работи непречено со музика и знаат да уживаат у истата, што би значело и дека ја пуштаат на квалитетен медиум, тогаш жичани слушалки се сеуште најпаметен избор. Ако е за игри, филмови, не глеам дека праи некоја разлика и безжични. Иам еден пријател што ги зема за теретана, Sony, ги користи за слушање музика од телефон...би го сместил у група "наивни корисници" и му се сосема ок. Со тоа што од Сони веќе ништо не би купил заради очајниот квалитет.

Прегледај го приврзокот 202798
Користам sennheiser hd 518 веќе година и кусур.Слушалките се порно.Наредна година здравје планирам 598 моделот да го земам,тие нудат ultimate искуство.Ги слушнав кај другар и останав занемен.
Секако си бараат и квалитетен извор,ама отом-потом.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.288
Поени од реакции
13.489
Користам sennheiser hd 518 веќе година и кусур.Слушалките се порно.Наредна година здравје планирам 598 моделот да го земам,тие нудат ultimate искуство.Ги слушнав кај другар и останав занемен.
Секако си бараат и квалитетен извор,ама отом-потом.
Со здравје да се служиш.
Каде ги зема и пошто?
Појачалце си бара, flac...добар извор, ако сакаш да ги осетиш парите.
 

Marquess

Second to none
Член од
20 јули 2009
Мислења
3.704
Поени од реакции
5.560
Со здравје да се служиш.
Каде ги зема и пошто?
Појачалце си бара, flac...добар извор, ако сакаш да ги осетиш парите.
Амски е човекот за senn во Мкд.
518киве ги земав 120еура.
598 тогаш беа 11500 ми се чини.Мај месец 2017та.
Сеа како се движат цените незнам,не сум прашал зш прво сакам појачало да пазарам.
 
На врв Bottom