Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.707
Рускоска се плаши за себе со оглед на ,,промената на ветриштата,,.......да беше таа толку заљубена во Јустиција, одма ќе ја притвореше Катица и одма ќе и го одземеше телефонот за вештачење....





и да...и тој на Зајко што го сменил во Струмица....,,за понов,, но ист телефон :facepalm:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
Обвинител ќе покревал истрага против судија заради што донел одлука во случај во кој обвинителот е страна во постапката. :tapp: Кога се споредува капацитетот на обвинителите во државава, со капацитетот на врвните адвокати, јасно е зошто сите обвиненија им завршуваат како што им завршуваат...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.707
Обвинител ќе покревал истрага против судија заради што донел одлука во случај во кој обвинителот е страна во постапката. :tapp: Кога се споредува капацитетот на обвинителите во државава, со капацитетот на врвните адвокати, јасно е зошто сите обвиненија им завршуваат како што им завршуваат...
А бре ...не гледаш дека се нуди ,,за мужење,, во нов брак. Овој и е пред развод, па она мора со некого да биди. Па ваљда не е луда сама да седи и гувее :eek:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.657
Поени од реакции
4.315
Ќе избега свињава до избори 100%
Ма нека бега, нека крши глава.
Замисли да оди во затвор па уште и да ја храниме, види колкава е, пак ли да плаќаме за неа?

Чудно сите се занимаваат со ќе си лежи, никој не прашува каде се парите, стануваше збор за околу 20 милиони евра???
Изгледа некој свесно го свртува вниманието кон ирелевантни рабоќе, или толку им сече.
Се спекулираше дека Грекистан како знак на добра волја на сите Северџани кои го буткаа проектот Северџистан ќе ги згрижи, ќе им донира Голи Оток :pos:
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.667
Еве самостојни сме веќе 30г. Целата држава се покраде, маме му ебаа на народот. Криминал, криминал, криминал..... каде и да се свртиш секаде е само криминал. Независно кој се бил на власт во овие триесет години, ајде да преброиме колку големи риби завршиле во затвор?
- Ниедена голема риба! Како да сме држава без криминал.
Затвор одлежаа само неколкумина ситни риби:
- Амди Бајрам за некое таму платно од ад македонка штип (а вистинската причина беше голот со пета).
- Ламбе Арнаудов- за некој тендер од 40.000 евра што го дал на некоја геодетска фирма што требало да работи за да се измери и упише имотот на евн.
- Љубе Бошковски- за нелегално финансирање на кампања ( а вистинската причина беше одмазда)
- Велија Рамковски- да го изброиме иако тој не е политичар и неговиот наводен криминал е неплатен данок.
---- други не ми текнуваат, додадете ако се сетите. Значи во 30 години невиден криминал само горенаведените одлежаа, сите други се чесни... не ветинг, стрелање треба, и на судии и на обвинители и на полиција, а секако и на политичари.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
Абе јас не знам како се плаши народот од рака неписмени безкичмењаци, абе линч само на плоштад, тие што ќе избегаат децата со боки в ќелија
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Абе јас не знам како се плаши народот од рака неписмени безкичмењаци, абе линч само на плоштад, тие што ќе избегаат децата со боки в ќелија
Si bil na protesti protiv specijalci da gi zapalis? Narod ne se plasi od bezkicmenjaci, se plasi od nekoj drug.Zgora na sve golem del od toj narod im dava blanko podrska na tie bezkicmenjacite, znaci toj narodot za koj sto zboruvas e malcinstvo.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.707
Убаво вика Панчевски....прв пат во судството кај нас се случува осомничен и сведок за едно исто кривично дело да се сместени во иста просторија...во конкретниов случај станот на сведокот
 
Член од
6 мај 2019
Мислења
61
Поени од реакции
26
Итно да се повлечат одлуките на Апелација и Катица да остане во Затвор. Какво е ова судство со вакви судии?. Итно за судиите Во Апелацијаи и да се изврши истрага и да одговараат.Неможе на кој ке му текне да го пуштаат. На што личи ова? На што личи ова?
Мене ми е чудно само на Снимкаата што воопшто не се гледа лицето на Јанева односно се крие. Мене тука нешто ми е чудно. СЕ надевам не направиле некои далавери во врска со тоа. Како и дае да се обжали барањето и само ако е во ептен критична ситуација може да биде во куќен. Вакви судии се срам за општеството не само за овој случај и него и за сите други каде што има заташкување и слично.
Да се донесе закон за Ветинг најскоро што може или НЕкои есперѕти од надвор да се донесат кои ке помогнат во унапредување на работата на судството. Партиите да не мешаат прсти во спроведувње на кадрите,туку да бидат независни и стручни. СРам и Брука за Судиите кои дозволуват бвакви одлуки.
Автоматски споено мислење:

Nema Narodot na Glasanje da odime dodeka ne vidime nekoj vo Zatvor i toa osuden so pravosilna spresuda.
A nE nie Mutavi narodot izleguvame glasame. Neka sprovede vakvi reformi neka zatvorat sudija,politicar, neka kaznar neka se kaze koj je kriv. Toj sto e cessen sto si ja raboti rabotata ako predmetot go zavrsi mu se pokaci platata. Ali na tie sto ke zasluzat. Togas pekji izlezi glasaj. Ama dodeka ne odgovara nekoj od Golemite Ribi ne treba Narodot da glasa. Prosto i jasno.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.707



Што се однесува до млaдитe, ќе ги одyчиме да спиjaт по цeл дeн, ќе ги оттpгнeмe од алkoхолизмoт“, додаде Зaeв.


Reče čovekot što ja ukina zabranata za prodazba na akohol vo docnite časovi....koga se vrakaat mladite napieni no nedonapieni
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
775
Поени од реакции
1.160
Сѐ шо ни се случува денеска во државава е последица на револуционерите, ВМРО (мислам на историското не ова фушаријава денешна). Причината е то шо револуционерите "македонски" никогаш не се бореле за "македонска" самостојна држава, туку за автономна држава која притоа би се обединила со Бугарија. Да дел од револуционерите шо можат да се избројат на прсти биле за самостојна држава (и самиот Тодор Александров го кажува то во својата книга, на тој истиот шо му кренаја споменик и го прогласија за најголем "патриот") мејџутоа тие биле од страна на србите, кои исто така пишувале на да речам тогашен чисто македонски јазик. Тажно е шо самите револуционери и голем дел свештени лица наметнувале бугарска свест кај населението.

Поентата ми е шо заради тие причини, тој проблем шо го напрајле револуционерите, денеска имаме народ со психолошки проблем, комплекс, да не знај дали е бугарин или србин или нешто сосема трето.

Ама ние никогаш не сме биле цел на големите сили ко ги праеле нашиве соседи. Од стално сме биле последна дупка на свирало.

Ние имавме шанса да смениме на поубо да оди работава, а то беше Југославија, за жал таа шанса не ја искористивме. Населението кај нас е многу просто, и од таа причина имаме вакви политичари денеска. Никој никогаш не се заинтересирал или му текнало во Југославија да прателе студенти одлични да се школуваат во земји како Германија, Британија, Франција и Русија. За истите тие да ги вратат назад и да ги спремаат идните генерации. Ама ете патот бил до Белград и назад, појче од то Амин.

И друг порблем шо јас лично го наојџам кај нас (ко мислам нас не мислам на малцинствата како "македонци") е немањето национална свест, ниско ниво на национализам и толернатни дури и со душманот. И заради нашите комплекси ние ги обвинуваме нашите соседи за "нацисти, фашисти" шо е тотално бесмислено нешто.

За нас нема надеж да опстоиме како народ, а ова е сето наш производ и не е никој толку крив колку шо сме ние. Заради нашите одлуки, и одлуките шо ги праел некој друг претходно, че ги трпиме последиците.

И овде да сфатат "патриотите" и "левичарите" и само прогласените "интелелтуалци" дека под македонци не спајџаат орли, турци, торбеши, џупци и нз шо друго. Туку народ составен од словенски и антички македонски племиња кои носат посебен дух и култура. Исто како шо германците се составнеи од појче германски племиња коишто прерансле во држави и подоцна тие ја сочинувале Германската конфедерација.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
855
Итно да се повлечат одлуките на Апелација и Катица да остане во Затвор. Какво е ова судство со вакви судии?. Итно за судиите Во Апелацијаи и да се изврши истрага и да одговараат.Неможе на кој ке му текне да го пуштаат. На што личи ова? На што личи ова?
Мене ми е чудно само на Снимкаата што воопшто не се гледа лицето на Јанева односно се крие. Мене тука нешто ми е чудно. СЕ надевам не направиле некои далавери во врска со тоа. Како и дае да се обжали барањето и само ако е во ептен критична ситуација може да биде во куќен. Вакви судии се срам за општеството не само за овој случај и него и за сите други каде што има заташкување и слично.
Да се донесе закон за Ветинг најскоро што може или НЕкои есперѕти од надвор да се донесат кои ке помогнат во унапредување на работата на судството. Партиите да не мешаат прсти во спроведувње на кадрите,туку да бидат независни и стручни. СРам и Брука за Судиите кои дозволуват бвакви одлуки.
Автоматски споено мислење:

Nema Narodot na Glasanje da odime dodeka ne vidime nekoj vo Zatvor i toa osuden so pravosilna spresuda.
A nE nie Mutavi narodot izleguvame glasame. Neka sprovede vakvi reformi neka zatvorat sudija,politicar, neka kaznar neka se kaze koj je kriv. Toj sto e cessen sto si ja raboti rabotata ako predmetot go zavrsi mu se pokaci platata. Ali na tie sto ke zasluzat. Togas pekji izlezi glasaj. Ama dodeka ne odgovara nekoj od Golemite Ribi ne treba Narodot da glasa. Prosto i jasno.
Ma bitno imeto se smena za inaet na patriotite, a vie ke setate po Evropa od Belgrad do Tirana, za drugoto ne e ni vazno.Da zivee Severnata vi tatkovina.
 
Член од
22 февруари 2015
Мислења
192
Поени од реакции
279
Сѐ шо ни се случува денеска во државава е последица на револуционерите, ВМРО (мислам на историското не ова фушаријава денешна). Причината е то шо револуционерите "македонски" никогаш не се бореле за "македонска" самостојна држава, туку за автономна држава која притоа би се обединила со Бугарија. Да дел од револуционерите шо можат да се избројат на прсти биле за самостојна држава (и самиот Тодор Александров го кажува то во својата книга, на тој истиот шо му кренаја споменик и го прогласија за најголем "патриот") мејџутоа тие биле од страна на србите, кои исто така пишувале на да речам тогашен чисто македонски јазик. Тажно е шо самите револуционери и голем дел свештени лица наметнувале бугарска свест кај населението.

Поентата ми е шо заради тие причини, тој проблем шо го напрајле револуционерите, денеска имаме народ со психолошки проблем, комплекс, да не знај дали е бугарин или србин или нешто сосема трето.

Ама ние никогаш не сме биле цел на големите сили ко ги праеле нашиве соседи. Од стално сме биле последна дупка на свирало.

Ние имавме шанса да смениме на поубо да оди работава, а то беше Југославија, за жал таа шанса не ја искористивме. Населението кај нас е многу просто, и од таа причина имаме вакви политичари денеска. Никој никогаш не се заинтересирал или му текнало во Југославија да прателе студенти одлични да се школуваат во земји како Германија, Британија, Франција и Русија. За истите тие да ги вратат назад и да ги спремаат идните генерации. Ама ете патот бил до Белград и назад, појче од то Амин.

И друг порблем шо јас лично го наојџам кај нас (ко мислам нас не мислам на малцинствата како "македонци") е немањето национална свест, ниско ниво на национализам и толернатни дури и со душманот. И заради нашите комплекси ние ги обвинуваме нашите соседи за "нацисти, фашисти" шо е тотално бесмислено нешто.

За нас нема надеж да опстоиме како народ, а ова е сето наш производ и не е никој толку крив колку шо сме ние. Заради нашите одлуки, и одлуките шо ги праел некој друг претходно, че ги трпиме последиците.

И овде да сфатат "патриотите" и "левичарите" и само прогласените "интелелтуалци" дека под македонци не спајџаат орли, турци, торбеши, џупци и нз шо друго. Туку народ составен од словенски и антички македонски племиња кои носат посебен дух и култура. Исто како шо германците се составнеи од појче германски племиња коишто прерансле во држави и подоцна тие ја сочинувале Германската конфедерација.
Нашиот народ не си ја сака државата, воопшто. Еден куп луѓе земаа бугарско државјанство - најголемиот непријател на Македонскиот народ, бугарите, кои ни спорат националност, јазик, култура, црква. Еден куп луѓе се иселува по земјите од ЕУ, еден куп луѓе наместо да пазарува во Македонија, купува од странство. Сите се жалат, здравството било катастрофа, образованието исто. Политичарите биле глупи, свештениците краделе. Ќе каже ли некој нешто добро за својата држава? Прифаќаме еден куп работи од САД, разни обичаи, култура, начин на живот. Ова македонското се отфрла и со потсмев се вели заостанато е тоа, старско е од баби глупости. Јазикот си го подзабораваме, еден куп Англиски зборови и фрази користиме. Народот не си ја знае ни историјата, Гоце Делчев онака само по име го знаат, ВМРО се борела за самостојна држава, и толку. Знае ли некој нешто повеќе за својата историја, за својата нација? Сите гледат ќарот да си го најдат по Германиите. Овој народ дозволи и името да се смени, затоа што не му значи ништо. Жално е колку се измачи македонецот низ историјата да дојде до своја држава, да биде признат како народ, и кога денес го имаме тоа, ние се однесуваме рамнодушно, нам тоа ништо не ни значи, бугарскиот пасош и Германија се за нас идеал, не македонштината.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.094
Поени од реакции
16.291
Ете туркаат закон за застарување на дело, кај да е Грујо ќе си дојди дома. Катица ќе си прај палачинчиња дома со нутела пошто ете да речиме дека веруваме дека е таја на видеото и сликите и ете ослабела рекордни 30кг во неполн месец. Боки и тој за година две....

Ние сите ќе си продолжуваме да се иселваме до макс и така ти оди то.... Само ме интересира дали уште постојат онакви тупи слепи партиски војничиња од двете страни? Пошто ако постојат честито ќе има кој да биди дупен и натаму во оваа вукојебина. Не се иселват луѓето само за пари туку дека ништо не чини, ништо не работи се е труло како штица изедена од термити...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
и НЕ требаше... добро е кога власта е под пацка на странските амбасади и 24/7 притисок на улица...
сега новата власт мува не ги лазе, брзаат за кратко време да украдат како предходните за 11 години... странскиот фактор се уште има други антируски приоритети тука на западен Балкан, пад на српската влада,а нашата нова власт е пиунче кое е во служба на тоа....
Se soglasuvam vlasta na Gruevski ne bese sjajna NO barem togas kako sto vikas stranskiot megjunaroden faktor i disese postojano na vladata vo lice, plus togas barem imase kakva takva opozicija nadvor na ulica razno-razni parkobrani, sareni revolucioneri, protestiraci protiv zagaduvanjeto, protestiraci protiv renovacijata na GTC, protestiraci protiv policiskata brutalnost, protesti za momceto Martin Neskoski i mladata Tamara, nesrekata na ovie dve lica Martin i Tamara togasnata opozicija gi iskoristi za politicka presmetka so togasnata vlast i.t.n. A sega na pr. bratice vlasta si pravi sto si saka nikoj ne se osmeluva da izleze na ulica ili raskrsnica da blokira i protestira bidejki ke go frlat vo plavo policisko kombe kako obicen partal i ke mu sibnat obvinenie za terorizam i ke dobie edno 300 godini zatvor kako onie od slucajot 27.04.2017 ... jbg :kluc:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom