Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 јули 2019
Мислења
8
Поени од реакции
33
“Интелектуалциве” кои не сакаат ни да и го спомнат името на државата, цел ден се исмеваат на најголемиот македонски празник.
ВМРО - 23 октомври 1893.
На таквите им посакувам смрт.
23 Октомври најголем македонски празник :pos:
Неписменост.
Писменост — поим кој традиционално се дефинира како способност за читање и пишување.
Значи неписменост - поим за луѓе што не се способни да читаат и пишуваат.

Изгледа и ти спаѓаш во тие “ИНТЕЛЕКТУАЛЦИ”!
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
Втори август е денот, поштеди ме од ретардирани прашања.
,,,,Vtori Avgust e najtragichen datum i nastan vo istorijata na Makedonskiot narod ,analizaran od povekje aspekti,,,
,,,shto ne ja narushuva goleminata na vostanichkiot obid,,
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.915
,,,,Vtori Avgust e najtragichen datum i nastan vo istorijata na Makedonskiot narod ,analizaran od povekje aspekti,,,
,,,shto ne ja narushuva goleminata na vostanichkiot obid,,
Па и од 23 октомври нема потрагичен настан. Толку многу братоубиство, толку многу предавства, толку многу мешање на Бугарија, толку многу неуспеси.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
Па и од 23 октомври нема потрагичен настан. Толку многу братоубиство, толку многу предавства, толку многу мешање на Бугарија, толку многу неуспеси.
,,,seto toa ne ja kompromitira goleminata i vlijanieto na VMRO,,,ili shto i da imala prethodni kratenki,,,vrz istorijata na Makedonskiot narod,,,
Автоматски споено мислење:

,,,iPS,,,i sega se sluchuvaat istite deshavki samo posofisticirano,,,,
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
743
Немаше некоја свеченост за празнико само Мицковски во сала мала прослава и говор против Заев малку итљанска музика лашанте ми кантаре ,Пендаровски со честитка,Заев не видов изјава ,празникот се слави од 2008 на кој СДСМ се пртивеа ,изгледа дека беше идеја на Груевски.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.539
Поени од реакции
7.214
Немаше некоја свеченост за празнико само Мицковски во сала мала прослава и говор против Заев малку итљанска музика лашанте ми кантаре ,Пендаровски со честитка,Заев не видов изјава ,празникот се слави од 2008 на кој СДСМ се пртивеа ,изгледа дека беше идеја на Груевски.
Комуњарите уште чекаат датум од Еу за да го прослават, за тоа се чуваат
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Најголема патетика е барањето на рационалност во потезите на Заев и неговите приврзоци. Посебно од самопрогласената авангарда и "интелектуалната" бањата фела. Со денови гостуваат низ провладини емисии и сизифовски се трудат да му дадат значај на целото ова лудило. Потезите на власта биле одмерени, демек креатурата Заев и неговиот побратим Димитров се во состојба да прават одмерени и однапред искалкулирани потези. Се' до сега што направија во најмала рака се импровизации во даден момент. Ликот говори тешки небулози што во рок од пет минути успева три пати самиот да се демантира, тој е одечки поим за контрадикторност, конгнитивните способности му се рамни на нула. Единствени поголеми шушумиги од него се оние кои што сеуште бараат логика во неговите дела и кои што кога ќе ги ставиш во ќош во аргументирана дискусија ти викаат: - А тебе што ти мења оти го сменавме името?
 
Член од
25 август 2019
Мислења
263
Поени од реакции
471
Луѓето ќе станат вампири, ќе остане само еден вампир. Тој вампир ќе се претвори во врапче. Од тоа врапче ќе станат многу врапчиња. Во секој дом, во секоја куќа, тие врапчиња ќе повторуваат ВМРО-МАКЕДОНИЈА, ВМРО-МАКЕДОНИЈА. Честит празник браќа и сестри.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Kaj 15:45 vistinata za pokacuvanje na platata. Rabotnicite pak se osigurani na minimalecot, a bonusot u pliko. Zaev misli toa bilo legalno.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.571
Поени од реакции
17.970
А ДПМНЕ си остана спинерска партија, не знаете ни како да ги нападнете. Место да се буните што минималната плата се покачува со помош на субвенции и е популистички потег пред избори, се фатија за парите од дивидендата. У кој закон пишува дека пари од дивиденда не смеат да бидат поделени у плико? Платени се даноци на добивка и приходи, претпријатието со тие пари што сака може да прави, дали ќе дели дивиденда, дали ќе ги реинвестира (во вработените), нивен проблем.

Али добро со вакви субвенции ДПМНЕ си ги донесе сите странски инвестиции, па ќе беше со свој камен по своја глава.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Комуњарите уште чекаат датум од Еу за да го прослават, за тоа се чуваат
Чекаат датум. Уште долго ќе чекаат.
А да прославуваат нема потреба. Пред една година прославија,нема потреба повторно.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom