Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.665
Lele sto si docekav, komunjarce da te ubedva deka imal svoj stav i ne cekal nasoki od stabot.
Odi be Laze ne seri ziti se.
Ти реков дека ти е несватливо... Ај сега отвори си на курир и прочитај си ја дневната заповед, што денес ке се вергла. Па здравје, ако некогаш добиете мандат уште 11 години може би и ти ке ќариш нешто, а ако не во тој мандат па во наредниот....
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Ти реков дека ти е несватливо... Ај сега отвори си на курир и прочитај си ја дневната заповед, што денес ке се вергла. Па здравје, ако некогаш добиете мандат уште 11 години може би и ти ке ќариш нешто, а ако не во тој мандат па во наредниот....
Арно можеш на Владе вака, ај да те видам на таксистот да видиш кога ќе те стави на игнор, па дали ќе ти биде лагаден животот
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Никогаш не сум го фалел договорот со Бугарија ниту сум бил радосен за него. Само на сендвич е многу тешко да му објасниш како тоа може човек да не се согласува со нешто, да биде против нешто.... кај тебе се знае, што мицко и груки ке кажат и направат тоа е исправно и го подржуваш, нема што да размислуваш, не си ти за мислење, има кој да мисли...
П.С. Мојот лагоден живот не зависи од тоа кој бил и кој ке биде на власт, многу власти се смениле а мене скогаш ми било прилично добро. Додека тебе смена на власт те фрла во депресија или транс, кај мене тоа не побудува никаква емоција, ништо не ми менува. Намам никакви лични очекувања од никоја власт за разлика од некои луѓе чиј што живот е на тактика и очекување некој да дојде на власт и да им фрли сендвич....
Ама признај поантисрбска партија од вас нема!Па не гледаш дека Димитров им посака на србине да одат во пеколот?Не ти е јасно дека заедно со Муртињо се поголеми бугарофили и од Љубчо?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Арно можеш на Владе вака, ај да те видам на таксистот да видиш кога ќе те стави на игнор, па дали ќе ти биде лагаден животот
Neznam jas kako se stava na ignor posto nebanjat so sredno, plus to ostaj me sega baram nasoki na kurir.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.665
Ама признај поантисрбска партија од вас нема!Па не гледаш дека Димитров им посака на србине да одат во пеколот?Не ти е јасно дека заедно со Муртињо се поголеми бугарофили и од Љубчо?
Нека си бидат, тоа е нивно демократско право.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.923
Vo pravo si, VMRO e haos kako da ne e za prespanski ama e. Kako e za EU...mnogu se nejasno. Bea protiv dogovorot ama ne napravija se za da go sprecat. Taka da i tie se bez veza i bez stav jasen.
Ако си против преспански, тогаш си против ЕУ и НАТО.
ВМРО е конзервативна партија партија која се шлепа врз национализам. Очекувате туку така лесно да заземат страна и да го налутат потенцијалното гласачко тело?
Преспански е нужно зло кое мораше да се реши. Начинот на кој се реши е поразителен за нас, и ако се ВМРО малку арни во акалот треба да играат на таа карта дека го подржуваат ама да биле тие ќе било стопати подобро. Впрочем истото го прави сега Мицотакис, негодува али го почитува.
Што очекувате незнам од ВМРО да прави со Преспански, да дојде на власт и да поништи? договор ратификуван во ЕУ кој во самиот има клаузули кој тврдат дека е неотповиклив.
Тие што се надеваат на такви научни фантастики, се еквивалент на рамноземљашите...
Чак и оние што тврдат дека Букурешкиот договор ќе му престане важноста и Македонија пак ќе биде цела и вековита имаат повеќе здрав разум од оние што бараат раскинување на Преспански договор.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Не сум член на ниту една партија, ниту имам намера да се зачленам. Тоа не е за мене.
Ако не се палиш на гуевски и мицковски, значи си северџан и квислинг, сега ќе ти изнададе се таксистот, нема вклучено од сабајле, ке видиш
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.652
Поени од реакции
4.310
@Ѓорѓи, еве уште еден (ерга:pos:омнес) аргумент во полза на онаа што го пишував (велепредавството е премногу големо за да овие две политички групации и понатаму сметат на доверба и подршка кај Македонците, остави ги форумските ботови што пишуват, тие не се тука да мислат туку да пласираат магла).
Милошоски за Германски Медиум: За ДПНЕ Враќањето на Пред-Северната Состојба во Македонија е Невозможно!
Ова видување во ништо не се разликува од политиката на СДСС, е со вакви луѓе е тешко и да се замисли а не пак да се поништат сите акти на квислинзиве на вљаст! Затоа ако се создаде нов субјект ќе победи тој на изборите, а ако не ќе имаме излезност до 25% кај Македонците!


Na sredbata kaj Pendarovski pred dva dena site pogolemi partii vo drzavava SDSM VMRO-DPMNE DUI i.t.n. se soglasile ednoglasno deka edinstvena opcija ni se zapadnite evro-atlantski integracii odnosno clenstvo vo NATO i EU ... okej ... e sega ako clenstvoto na ovaa drzava vo tie sojuzi pokraj se ostanato zavisi i od Prespanskiot dogovor znaci indirektno i VMRO-DPMNE kako partija go poddrzuva i sto e uste povazno ke go pocituva ovoj megjunaroden dogovor dokolku nekogas vo idnina dojde na vlast, bidejki i oni se neli za NATO i EU, a patot kon evro-atl. integracii e toj ! Namesto eve veke godina i polovina nemanje jasen stav po ova prasanje mislam deka krajno vreme e da se proiznesat pred narodot po ova prasanje dali go poddrzuvaat ili ne Prespanskiot dogovor i dali ke go pocituvaat ili ne ovoj dogovor dokolku dojdat na vlast ! Bidejki e non-sens i konfuzno e istovremeno da si za clenstvo vo EU i NATO no i da si kontra dogovorot od Prespa, koj pak e klucen za clenstvoto vo ovie organizacii !
Може да прашам во врска со горе напишаното, ако сакаш да одговориш “разбира се“ ако не, здравје.
-Според горното, изгледа се согласуваш со насилното внесување на Северџистана во ЕУ+ОТАН?! Која полза би ја имале Македонците од влез во ОТАН? Дали сметаш дека има нешто полезно во тоа што платеници од Македонија ќе одат по разни светски забити и ќе воведуваат демонкратија е во полза на Македонија? Мислам дека ме разбираш, јас не гледам ниту денес полза од постоење на АРМ затоа што се работи за платеници кои одат и се стават во функција на оној што ќе ги плати, мене такви не ми се потребни! (за внесување во ЕУропска и 'придобивките' во друга прилика)
-Во горното постојано употребуваш “Преспанскиот договор“ (користење еуфемизми е супериорна техника), дали несвесно го правиш тоа или имаш за цел манипулација? ...Затоа што има многу договори но со овој договор се забранува постоење на Македонци и се брише постоење на македонска држава, значи не станува збор за економски или имотно-правни односи туку за егзистенцијални и права гарантирани со повелба на ОН и други мешетарски организации. И кога се користи зборот “преспански договор“ на место бришење на македонскиот народ всушност се затскрива суштината и се мнаипулира ...
-Зошто поставуваш прашање на кое одговорот го знаат сите, -дали ДПСНЕ било за 'бришење на Македонската Држава'? Па зарем по гласањето на пратениците во Собрание за уставните измени како и давањето на легитимитет и цензус на сите операции и понатаму постои дилема дали и колку ДПСНЕ учествува во уништувањето на Македонија?! (според твоево ти подлегнуваш на пропагандите на СДСС и веруваш дека ДПСНЕ е против Северџистан иако сите знаеме дека тие гласаа за Северџистан ... --кога јавно би излегле со такво нешто би ја доживеале истата судбина како и СДСС!)
-ништо конфузно или нон.сенс нема во психопатското однесување, тоа си е стандардно однесување на политичките елити кога ќе забегаат и ќе загубат врска со својот народ!
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Ако си против преспански, тогаш си против ЕУ и НАТО.
ВМРО е конзервативна партија партија која се шлепа врз национализам. Очекувате туку така лесно да заземат страна и да го налутат потенцијалното гласачко тело?
Преспански е нужно зло кое мораше да се реши. Начинот на кој се реши е поразителен за нас, и ако се ВМРО малку арни во акалот треба да играат на таа карта дека го подржуваат ама да биле тие ќе било стопати подобро. Впрочем истото го прави сега Мицотакис, негодува али го почитува.
Што очекувате незнам од ВМРО да прави со Преспански, да дојде на власт и да поништи? договор ратификуван во ЕУ кој во самиот има клаузули кој тврдат дека е неотповиклив.
Тие што се надеваат на такви научни фантастики, се еквивалент на рамноземљашите...
Чак и оние што тврдат дека Букурешкиот договор ќе му престане важноста и Македонија пак ќе биде цела и вековита имаат повеќе здрав разум од оние што бараат раскинување на Преспански договор.
Факт е дека ВМРО не направи доволно за да не се донесе преспанскиот. Сега се за ЕУ и порано беа. Тоа им беше најголема грешка. СДСМ целосно го изкористи ова а ВМРО не се противеше доволно. Јас би сакал ВМРО да се откаже од ЕУНАТО. Ама тоа нема да се случи...така да сега му е лесно има договор кој нема логика да не го почитува барем краткорочно а и нема механизам кој може да го искористи да го поништи. Така во пракса сега нема да има разлика меѓу СДСМ и ВМРО. Дури и за време на Грујо се изнаводи економски левичарски политики. Значи се намали многу разликата меѓу СДСМ и ВМРО...ова е за мене многу жално особено дека се отиде во лево.
Ќе гласам за ВМРО ама ич не сум задоволен од нивните потези додека беше оваа влада а ни од идеите кој ги водеше предходно. Чекам да видам дали има нешто подесничарско во предизборната програма ама не се надевам.
Искрено порадо би ги видел Интегра или Единствена Македонија на власт во МК. Ама реално нема шанса ни за едно пратеничко место со овој модел. Така да ќе гласам за ВМРО.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Факт е дека ВМРО не направи доволно за да не се донесе преспанскиот. Сега се за ЕУ и порано беа. Тоа им беше најголема грешка. СДСМ целосно го изкористи ова а ВМРО не се противеше доволно. Јас би сакал ВМРО да се откаже од ЕУНАТО. Ама тоа нема да се случи...така да сега му е лесно има договор кој нема логика да не го почитува барем краткорочно а и нема механизам кој може да го искористи да го поништи. Така во пракса сега нема да има разлика меѓу СДСМ и ВМРО. Дури и за време на Грујо се изнаводи економски левичарски политики. Значи се намали многу разликата меѓу СДСМ и ВМРО...ова е за мене многу жално особено дека се отиде во лево.
Ќе гласам за ВМРО ама ич не сум задоволен од нивните потези додека беше оваа влада а ни од идеите кој ги водеше предходно. Чекам да видам дали има нешто подесничарско во предизборната програма ама не се надевам.
Искрено порадо би ги видел Интегра или Единствена Македонија на власт во МК. Ама реално нема шанса ни за едно пратеничко место со овој модел. Така да ќе гласам за ВМРО.
Интересно е шо тврдиш дека подесничариве биле против нато ,а пролевичариве биле за нато?Не ти е малку чудно?:cautious:
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Интересно е шо тврдиш дека подесничариве биле против нато ,а пролевичариве биле за нато?Не ти е малку чудно?:cautious:
Поради името има разлика ама таа е повеќе на начинот околку до крајната цел. Генерално нема разлика сите се за ЕУНАТО онака здружно и еднопартиски-тоталитарно.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom