Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
M

Macedon1um

Гостин
Не се трчајте, може и да нема избори... Еве, сега во ноември во Рим на советот на министри повторно на маса ке бидат ставени РСМ и Албанија, поканет е и Заев... се е можно.
Да можно е, оти Франција е рандом вукојебина па ќе менуваат одлука за само еден месец разлика
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.953
Поени од реакции
17.717
Не се трчајте, може и да нема избори... Еве, сега во ноември во Рим на советот на министри повторно на маса ке бидат ставени РСМ и Албанија, поканет е и Заев... се е можно.
Тоа е друже ако си имал среќа да си фатил некое решение и не те избркаат од работа овие вмровците тогаш гарант ќе бидеш пратен во некоја приватна фирма поради големиот број на администрација.
А изборот е како оној со магарето и змијата мислам дека го знаеш.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.781
Поени од реакции
21.187
Прашането е истото ,но добро ... Мислим 300 000 беха ?
Сега ти ни кажи колко беха бугарите според турските пописи и Карнегиевата мегународна комисиja во Македониja .
Еве да те поздравам со една слика от протестот пред Френската амбасада во Софиja и даването им на протестното писмо. Прегледај го приврзокот 220016
Da ne go razvodnuvame muabetot so popisi vo drugi drzavi, da se skoncentrirame na bugarija. I sto bidna so tie Makedonci na sledniot popis?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Прашането е истото ,но добро ... Мислим 300 000 беха ?
Сега ти ни кажи колко беха бугарите според турските пописи и Карнегиевата мегународна комисиja во Македониja .
Еве да те поздравам со една слика от протестот пред Френската амбасада во Софиja и даването на протестното писмо заради Македониja .
е кај си? те нема на сликава
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.684
Поени од реакции
4.344
Se vo red toa ama za razlika od tebe jas smetam deka stetite koi se napraveni se najblago receno nepopravlivi i nemam nekoi iluzii deka nesto od dogovorenoto i potpisanoto moze da se promeni taka da iskreno totalno mi e nebitno koj e ili ke bidi na vlast.
И така велиш “најблаго речено непоправливи“, знаеш имам разбирање сепак по толку тепање по глаа и ова што останало е многу!


Вакво тврдење за сега слушаме само од мегафоните на ДПСНЕ, како и да е само кординатор на тоа нивното инфо-студио може и гледа така на работите.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.154
Поени од реакции
25.620
Најлесен начин ВМРО и СДСМ да се спасат од Левица, ако за некоја година од сега стане сериозна закана, е да и дадат општина-две да ги раководи. Тоа ќе биде монтипајтоновско ниво на функционирање. Трифун гомна да јаде.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Малку му беше ќотекот на Села.
Кој го гледаше пред малку на Алфа знсе за што зборам...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.583
Поени од реакции
26.098
Малку му беше ќотекот на Села.
Кој го гледаше пред малку на Алфа знсе за што зборам...
Тебе ти требаше 4 години да го сватиш тоа ?

Доволно може ќе ти беше ако знаеше како поминаа во Идризово тие што го тепаа ...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.583
Поени од реакции
26.098
Se vo red toa ama za razlika od tebe jas smetam deka stetite koi se napraveni se najblago receno nepopravlivi i nemam nekoi iluzii deka nesto od dogovorenoto i potpisanoto moze da se promeni taka da iskreno totalno mi e nebitno koj e ili ke bidi na vlast. Na povekjeto tuka ocigledno ne im e jasna cenata koja ke ja platime ako ednostrano gi ponistime dogovorite i zatoa si pravat bajram so umot. Ako dojdi do toa ke placat kajo picki i muabetot deka bevme izolirana drzava za vreme na rezimot ke im bidi drag spomen za tie ubavi vreminja po koi ke se budat vo sred nokjta. I toa e ova pomalce losoto scenario. Polosoto go znaes i sam i cisto se somnevam deka osven cat pat spremni da ginat za republikata povekjeto se mockovci koi ke fatat usvet pri prviot znak deka situacijata mozi, vikam mozi da stani zivotozagrozuvacka a ne pak stvarno da stani takva. Vo sekoj slucaj jas si go imam plateno dolgot kon republikata. Jas da si ja stavam glavata vo torba za nekoj sareni idioti, fala ama ne fala. Sami ja zasraja, sami neka si gi cistat gomnata.
Па никаде јас не гаам илузии дека републиката може да се опраи, или дека борбата треба да биде во рамките на републиката или дека имаме некаков долг кон неа....

Јас викам дека оваа држава не е наша и дека илузии гаат оние кои ги бараат правата на Македонскиот народ преку неа. Јас не ја гледам оваа држава како сопствена и не гледам како да ги остварам моите права како Македонец преку неа. Напротив, оваа држава ја гледам не само како туѓа, туку и како отворено непријателска спрема интересите на Македонскиот народ. И сметам дека секоја организација која е спремна да ги штити интересите на Македонскиот народ, да не се меша во оваа држава, ниту пак да биде отворена во оваа држава, бидејќи тоа би значело крај за една таква организација.

Тоа што некој ја засрал оваа држава е неповратно и тука не треба никој да гаи илузии дека ќе се врати името или архангелите од небото ќе се симнат да ни помогнат. Ние оваа шанса која беше градена од нашите дедовци во Илинденската епоха и НОБ, ја прокоцкавме. Сега ни преостанува да градиме позиција за нашите внуци....

Илинденска и АСНОМ-ска Македонија престана да постои во 2001 година.
интересна симболика, 10 дена Крушевска Република, 10 години независна Македонија.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.745
Николовски ,,вози рикверц,, има најголеми шанси за технички премиер. Караницата на скубаната кокошка и Проливер ќе ја искористи некој трет
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom