Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Точно,али во секое време можеш да си дадеш отказ и фино лепо да си се вратиш назад,само што ќе треба да плаќаш пенали.Истото важи и во арм после секое завршено школување или курс во странство.Што се 2-3 илјади за Димитров:)
Penalite se 250.000 evra. 10 pati poveke od sumata sto e stipendijata. :)

Moze i toa ne se mnogu za nego. No sto so drugite so vakva stipendija?
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Тие спонтано ќе се качат на бина, ако се тука.
И Дац тхе дрункен брум.
Автоматски споено мислење:

Ako zemas takva stipendija posle magistriranje mora da si dostapen na vlada 6 meseci da te vraboti. Posle moras 2 godini da si tuka i da rabotis pred da mozes da se otselis tamu kaj sto si magistriral.

Ne e bas dobar nacin za da pobegnes od tuka...
Каква зделка и ја би... Ти плаќаат стипендија и мораш да работиш (државна работа претежно) после за 1500 еур во Северџанија, ЛАЈК. Па не е будала да иде некаде на друго место.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Како може Кина да нема врска со комунизам?

Кина е еднопартиски систем во кој целата земја и повеќето препријатија се во државна сопственост. Сите медиуми се во државна сопственост. Дури и тоа малку приватни фирми ги држат лица блиски до партијата.

Системот се дефинира по сопственоста врз средствата за производство. Приватна сопственост = капитализам. Државна = социјализам. Повеќето земји се нешто помеѓу

Тоа дека социјализмот бил преодна фаза дур не созрее свеста...таа смешна приказна веќе не знам кој не ја провали. Лошије данас за боље сутра, викаше Бора Чорба. Социјализмот е интринзично нефункционален систем и нема земја во која не дегенерирал во сиромаштија и диктатура
Изгледа немаш нови информации за Кина во последниве 20-30 години. Во Кина веќе сите бизниси се приватни, не знам дали и колку има државни.
А дека социјализмот е преодна фаза кон комунизам учевме како деца во време на СФРЈ. Можеби си доста помлад, па не го знаеш тоа.
Автоматски споено мислење:

Каква зделка и ја би... Ти плаќаат стипендија и мораш да работиш (државна работа претежно) после за 1500 еур во Северџанија, ЛАЈК. Па не е будала да иде некаде на друго место.
Знае ли некој што студира „г-ца министерка“?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.688
Поени од реакции
4.349
гледаш дека не се до толку копуци и дека многу добро знаат што му е потребно на народецот,
забава - музика - игри (забава си има секи ден, во пауза му пуштат музика или си слуша на хпнето, а за игри си оди во облужувалници)

Мислам дека и покрај “добрите намери“, на овие забави ќе бидат присутни само Северџани, кој е спремен да се заиграме(обложиме)!?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.782
Поени од реакции
21.188
Немам против да се зголемат платите на останатите професии. Но ситуацијата во здравството навистина е критична. Биопсија на простата врши 26 годишник, после две години го нема за да изврши контролен преглед. Стент вградува 30 годишник, на шестмесечна контрола се оди кај друг специјалист, првиот веќе не е тука, на годишна контрола кај трет специјалист. Ќе останеме без лекарски кадар.
Ѓубрето може да го собира било кој, ако треба сами ќе го носиме на депонија. Ама никој сам не може да си изврши биопсија или да си вгради стент.
Muabetot mi bese deka se nametna mislenje deka mora da im se zgolemat platite oti ke si zaminele. Site mozat da si zaminat ako ne im se zgolemat platite. Gjubredjiite bea onaka za primer. Sto ako ti pukni cevka doma i nema vodoinstalater posto neli ne bile dovolno plateni tuka pa site im ja duvnale vo stranstvo? Ke sedis bez voda doma so meseci, ke polnis od bunar posto mozis sam? Baska poplava, se lom ke napravis itn itn itn. Ili ajde ne mora voda, ete ke recime probelmi so elektricna instalacija. Sam ke zemis da ja sredis ili ke si kupis svekji posto mozes sam da si kupis svekji.
I sega resenieto sto e ? Ajde na site da im se zgolemat platite na nivo na toa sto bi mozele da go zemat vo Germanija za da ostanat. Pa da mozevme nie da si dozvolime germanski plati i germanski standard ova nemase ni da bidi tema na muabet neli? Arno ama niti sme Germanija niti pak imame germanski standard pa da si pravime takvi luksuzi. Baska ete na SJO im dadoja basnoslovni plati za nasi uslovi demek da rabotele posteno i neznam tamu sto pa vidovme kako toa zavrsi i deka ni tie plati sto prosecen rabotnik nemoze da gi zaraboti ni za dve godini sto ovie gi zemaa mesecno ne bilo dovolno za da se spreci mito i korupcija. Znaci zaklucok e deka ako nekoj e sklon kon mito, korupcija, kradenje ke si bidi sklon bezrazlika dali zemal 300, 500 ili 5000 evra plata. Isto i za toj sto resil da bega radi pogolema plata. I 100 evra pomalce da zema od tamu nekade da mu se ukazi prilika ke mu ja duvni i ke si najdi opravduvanje za toa.
Tuka doktorite mi se posebna prikazna. Placi za pogolema plata ili neznam sto a se nafatil da raboti takva edna humana rabota kade na prvo mesto treba da mu bidat pacientite i nivniot dobrobit. Pa ako ne im napravis baciraka ke te ostavat da umris kako pes. Deka e toa taka gledame i citame sekoj den. Ebati takvite doktori, srekjen im pat.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Мислам дека и покрај “добрите намери“, на овие забави ќе бидат присутни само Северџани..
Па пишува на „летокот“ дека организатор е СДС на Северџистан :)
А чија независност ќе ја слават? На судството? Или...?
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Изгледа немаш нови информации за Кина во последниве 20-30 години. Во Кина веќе сите бизниси се приватни, не знам дали и колку има државни.
А дека социјализмот е преодна фаза кон комунизам учевме како деца во време на СФРЈ. Можеби си доста помлад, па не го знаеш тоа.
Автоматски споено мислење:


Знае ли некој што студира „г-ца министерка“?
Како таткои тоа студира.


Наместо да дадат стипендии на хемичари, инжинери, доктори, физичари и други научници они даваат за наука - КУР СЕ ТРЕСЕ.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.688
Поени од реакции
4.349
Наместо да дадат стипендии на хемичари, инжинери, доктори, физичари и други научници они даваат за наука
не за*бај, хемичари има доволно!
Можеби треба површините со ... да се зголемат, ама се работи на тоа. (се е демократски и транспарентно, сите знаат како се рекетира...)
Автоматски споено мислење:

А чија независност ќе ја слават? На судството? Или...?
па на Северџистан, нели гледаш!
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Како татко и тоа студира.

Наместо да дадат стипендии на хемичари, инжинери, доктори, физичари и други научници они даваат за наука - КУР СЕ ТРЕСЕ.
Татко и' мислам дека е правник.
А за вториов дел, да си ми здрав и жив. 40 илјади евра даваме за да студира „дрн дрн“ (не дека не треба) ама се инвестира во науки кои се учат со „ум“, за кои треба многу повеќе од „бубање“ и „рецитирање“ пред професор... инженери, доктори... научници од реален сектор.
Да била паметна (како што се гордее татко и') вакво нешто ќе студирала, а не нешто што го може секој, без некој посебен капацитет.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.277
Поени од реакции
78.927
Денес продолжува Монструм-процесот со најава за конечно прикаување на дел од бомбите.

Два текста денес на МКД за ова:


Либертас и Плусинфо вкупно денес - нула текстови за овој случај.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Изгледа немаш нови информации за Кина во последниве 20-30 години. Во Кина веќе сите бизниси се приватни, не знам дали и колку има државни.
Без намера да те контрирам, ама не е баш така.
Може бизнисите се “приватни“ ама целата позадина е под државна контрола. Пример, истражи за HPCC организација со вработени 2,6 милиони, раководена од екс-офицери
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Либертас и Плусинфо вкупно денес - нула текстови за овој случај.
Ама затоа Слободен Печат со бомбастичен наслов...

 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
не за*бај, хемичари има доволно!
Можеби треба површините со ... да се зголемат, ама се работи на тоа. (се е демократски и транспарентно, сите знаат како се рекетира...)
Е ми кажи де слободно,„...површините со канабис...„...:icon_lol:

Туку, да не ме казнат за „говор на омраза„?...:unsure:...Или за „лажни вести„?
Автоматски споено мислење:

гледаш дека не се до толку копуци и дека многу добро знаат што му е потребно на народецот,
забава - музика - игри (забава си има секи ден, во пауза му пуштат музика или си слуша на хпнето, а за игри си оди во облужувалници)

Мислам дека и покрај “добрите намери“, на овие забави ќе бидат присутни само Северџани, кој е спремен да се заиграме(обложиме)!?
А сендвичи ќе даваат?...
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Без намера да те контрирам, ама не е баш така.
Може бизнисите се “приватни“ ама целата позадина е под државна контрола. Пример, истражи за HPCC организација со вработени 2,6 милиони, раководена од екс-офицери
Можеби има државни фирми, сигурно има, ама масовно се отворија приватни бизниси во Кина уште одамна.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom