Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.511
Поени од реакции
4.135
КОЛУМНА НА ЈАНЕВСКИ: А зошто лејки мои шарени и експертски сите сте нешто изненадени и шокирани од СЈО и Катица?

Со денови веќе може да се прочита или чуе, посебно на опозиционите медиуми, од разочарани комуњари или не знам какви веќе не „експерти“, посебно правни, од „шарени“ до „еднобојни“, од лубриканти и куртони, од правоверци и атеисти, од соросови и антисоросови првоборци против режимот, од Мујо и Хасо, па се до Фата и мали Ѓокица, недостигаат само уште Бубо Каров, некакви синолички и слични интелекти, за тоа каков бил Заев, па каква била Катица Јанева, па не знам СЈО било вакво или онакво, и да бидам искрен, понекогаш човек се прашува, вреди ли за тоа да се каже нешто повеќе. Мислам, при ваква поплава од умови, како и при секоја поплава, човек треба малку да бега подалеку од водата, зар не?

Но, сепак, па макар не вредело, ајде колку да остане запишано:

-Ако некому му требале три години за да види кој и каков е Заев, тогаш проблемот не е во црпнатиот од нивата, туку во тој на кој му требале овие три години. Оти Заев не рече вчера дека е црпнат од нива лично и персонално од Господ (иако него би му личело да бил црпнат истовремено и од Отецот и од Синот и од Светиот Дух) за да ја спаси Македонија, туку пред неколку години. Повеќе од три.
...

Мора да се признае дека колумнава е содржајна и одлична.
Можеби некои имаат дилеми што е тоа што е гнило во Севреџистан, е па Д.Ј. за некои аспекти пишува во неговата колумна.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Зошто виза кога колку што знам не ни треба виза за Колумбија?

Едит:


Од 1-ви август 2018 година виза за влез во Колумбија за македонски државјани за краткорочен престој не е потребна.

Не ни треба виза, веројатно стар е формуларов што си го постирал, гледаш и старото име е. Не верувам да измислува дека некој од МНР му кажал така и сосила да си прави беља.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Зошто виза кога колку што знам не ни треба виза за Колумбија?

Едит:


Од 1-ви август 2018 година виза за влез во Колумбија за македонски државјани за краткорочен престој не е потребна.

Не ни треба виза, веројатно стар е формуларов што си го постирал, гледаш и старото име е. Не верувам да измислува дека некој од МНР му кажал така и сосила да си прави беља.
Знам дека не треба и кога пополнува на крај ти кажува дека не е потребна.
Муабетот ми е дека ја има во системот, а и лепотанот затоа и си го избриша статусот на фб. Ги пушти болвите и го снема. :))
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Овие фејковачи на твитер и фејсбук се почести се, такви постови во стилот „дечки видете што ми се деси“ одма со резерва ги земам, слично и таа веста за бабата што продавала кромид и еден куп други такви.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Заев е готов, минато е, упрпан е до коски, исплашен е и гарант деновиве оди по бајачки и гатачки бидејќи има ноќни мори и уплав има фатено кутриот ни наш мил премиер ... после најавата од пред некој ден за ''жeстока" и "пеколна" есен во која депеменеето-мицково ќе ги помрднеле троа малку задниците им дебели од белиот им царЦки дворец и ќе праеле протести, блокади и маршеви како оние лани ви текнуе кои ги правеа у пи4ку си матер по Прдејци, Свирипичино, Кривогаштани и Мариово додека во истиот момент во собранието во Скопје се менуваше уставното име на државава !
Абе овде во оваа држава човек веќе не знае кои се помрднати дали тајфата Заева која е на власт или пак оваа опозиција која е неверојатно бедна, анемична и апатична ... јас би рекол дека и двете опции бајаги ја оплескале работата т.е. ги изгубиле компасите и незнаат веќе што прават и на кај тераат !
Јас мислам дека веќе се договорија Зајко и Мицко, може ни Катица нема курбан да иде. Бомбите магично престанаа, ништо од протестите, обвинителство си тактизира народ кратко памети и така...
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Јас мислам дека веќе се договорија Зајко и Мицко, може ни Катица нема курбан да иде. Бомбите магично престанаа, ништо од протестите, обвинителство си тактизира народ кратко памети и така...

Затоа и Мицко во Будим и Пешта беше пред некое време,на советување кај Груевски во замокот .

Мицко е лидер на партијата Се додека не ги ослободи Груевски и екипата,а ако се случи тоа,некогаш,после сто години,па ни тогаш,ќе се тргне со сите почести.

Ама курац,ќе го јаде и тој.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.449
Поени од реакции
1.780

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Тоа е тој Костадинов/Павле и Васиљ муабет:)
Тоа е реален и вистинит муабет,не знам Васиљ и Павле што просераваат,ама при Груевски во станот има и некои видни фаци од Дпмне Ваљево.

Немој мене басниве за Павле и Васиљ,и врапчињата на гранките знаат зошто е Мицко поставен на тронот во мермерната палата,а тоа сигурно не е да го врати Дпмне на власт,туку да осигура слобода за Груевски и соработниците.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom