Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
D

Deleted member 12196

Гостин
8 милиони евра или затвор, е класичен пример за изнуда, или жаргонски рекет.
Ако ги побараш, и се закануваш со затвор ако не ги добиеш.
Ако така гледаме на работите, тоа е рекет. Меѓутоа овде не се работи за закана со затвор, туку за ослободување од затвор. Барем јас така ја разбрав работата. ОК е затворен, БЈ бара мито за да го ослободи.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.517
Поени од реакции
4.139
uste togash koga pocna antikvizacijata se bunea nekoj grcki krugovi,
Штом користиш таков речник сигурно ти е познато значењето на “антиквизација“, бидејќи сметам дека се работи за пропагандна флоскула и истиот збор е смислен со цел да се растура Македонија, може ли да речеш што подразбираш со тоа “антиквизација“, и дали со неговото користење се согласуваш со сето онаа што е во пакет со истиот?
Ако не се согласувш зошто го користиш, или пропагандата си го прави своето!
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Но ние уште не знаеме дали зделката се одвивала во тој правец или обратно.
Ако така гледаме на работите, тоа е рекет. Меѓутоа овде не се работи за закана со затвор, туку за ослободување од затвор. Барем јас така ја разбрав работата. ОК е затворен, БЈ бара мито за да го ослободи.
Ќе мора да го почекаме обвинението за официјално, ама и по изборот на насловот со кој обвинителството го води случајот, и по фактот што еден од оштетените го пријавил, мислам дека е прилично јасно во која насока ќе тера работата.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839
Но ние уште не знаеме дали зделката се одвивала во тој правец или обратно.
Баш така. Иако во ниту еден случај тоа нималку не ги ослободува од одговорност вработените во СЈО кои на било кој начин се инкриминирани. И да е нудено мито како дудинка, факт е дека се фатиле како кленови.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.517
Поени од реакции
4.139
Тоа е една од најсрамните епизоди во новата македонска историја. И за Албанци и за Македонци, за сите.
Хм, не сум знаел дека е срамно и за Арнаутите!
Зошто е срамно, затоа што со 17,5% од вкупната популација имаат 50% учество во власта?
И што има срамно тука, ако не им се даде веднага активираат проект Иљирид v-3.0.0
Автоматски споено мислење:

Што збориш не е инквизиција а?

Блиску се
па не е инквизиција, што се буните -ТИРАНИЈА е!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Градоначалникот на Гази Баба покушава да протне нова индустриска зона таму.


O2 ИНИЦИЈАТИВА

„Градоначалникот на Гази Баба и Уставниот суд немаат проблем со нова индустриска зона за тешка индустрија“

Се зацврстуваат сомневањата дека градоначалникот на Гази Баба не работи за интересите на граѓаните, туку за нечии други интереси поради кои е подготвен да прекрши и закони, протоколи и процедури. Да се надеваме дека не фалсификувал докази пред Уставниот суд, соопштува О2 иницијативата по последните случувања во однос на даденото земјиште под акуп на 99 години со намена Г1 - тешка индустрија во Железара.







Еве за што се работи. Борис Георгиевски, градоначалникот на Гази Баба, спротивно на законските овластувања, спротивно на волјата на граѓаните и нивните барања, се обидува да ги отстрани сите пречки на патот земјиштето кај Железара, кое не смееше да го даде под закуп на 99 години, да стане нова индустриска зона.


повеќе:
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ќе мора да го почекаме обвинението за официјално, ама и по изборот на насловот со кој обвинителството го води случајот, и по фактот што еден од оштетените го пријавил, мислам дека е прилично јасно во која насока ќе тера работата.
Гледано од она што досега е напишано по порталите, ОК е притворен, а се бараат пари за негово ослободување. За притворот и ослободувањето сме сведоци. Мислам дека ќе биде она што јас го пишувам - МИТО. Сепак ќе почекаме. Можеби има работи со кои не сме запознаени.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.960
Баш сум љубопитен за тоа со кој сурат сеуште мрсат мадиња :rolleyes: на темата оние кои кога излегоа пиштење-вриштење снимките за Грујо и компанија, здушно пишуваа дека и тие да би биле на нивно место, би го правеле истото :icon_lol:
Па домашните нивни така измеќарски јавно не би настапиле :tapp:

Чисто информативно, истата нива која ја влечкаа по медиуми кога го апсеа Душко Млекарот, како и сите други ниви наоколу сеуште е т.е се обраснати со див коноп, единствена разлика е во тоа шо истите кримоси (униформирани и во цивил) а со службени овластувања кои тогаш го пакуваа него, сега пакуваат други, само тоа го прават за сегашнава власт.
Ниту имаше истрага за цела таа местенка, ниту пак ќе има. Само странски истражен тим може да ја отвори приказната, затоа што зад тој случај постоеше спрега меѓу тогашната власт и структури од тогашната опозиција а сегашна власт. Затоа по секоја цена се турка под тепих.

По мои информации, тогаш, тајно е испитана и почвата и растенијата и тоа од повеќе земји НАТО членки, при што е заклучено од сите страни дека нема никакви траги од канабис сатива. Така да Душко Илиевски е политички азилант, и никој не го влечкаше во Германија по медиуми, како партал, со лисици, за разлика од некои други.
Zatoa naglasiv deka ne me interesira stavot na tretoopcijasite. Da me interesirase stavot na ljuge koi vo cel ovoj cirkuz ispadnaja najgolemi trkala i naivcini koj bukvalno gi preeba koj stigne pa uste i se custvuvaat gordi na toa direktno ke te prasav. Taka da postedime, ednostavno ne me interesira ti sto mislis, imav dovolno vreme ovie nekolku godini da ti go procenam kapacitetot i iskreno ne sum bas nesto impresioniran, bas naprotiv duri i za tepanje vreme na forum ne mi si vreden za da ti obrnam vnimanie.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839
Zatoa naglasiv deka ne me interesira stavot na tretoopcijasite. Da me interesirase stavot na ljuge koi vo cel ovoj cirkuz ispadnaja najgolemi trkala i naivcini koj bukvalno gi preeba koj stigne pa uste i se custvuvaat gordi na toa direktno ke te prasav. Taka da postedime, ednostavno ne me interesira ti sto mislis, imav dovolno vreme ovie nekolku godini da ti go procenam kapacitetot i iskreno ne sum bas nesto impresioniran, bas naprotiv duri i za tepanje vreme na forum ne mi si vreden za da ti obrnam vnimanie.

Чудно некако како од една страна сметаш дека дека не сум вреден дури ни за тепање време на форум, а од друга страна буквално во секоја прилика гледаш да влезиш во дебата со мене, типичен (окси)морон.

Јас ако сметам дека некој(а) е полуписмен лик за кој не вреди да се губи време, во секоја прилика го третирам како гомно на патот, го прескокнувам по секоја цена.

Искрено не се сеќавам кога последен пат сум те цитирал тебе за било што и на било која тема...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.517
Поени од реакции
4.139
@LaVeritaWeb financial investigation of racketeering has determined international money transfers [90.000€] from Skopje to Ljubljana to the brother of adviser of Oliver Spasovski Minister of interior.

Како сега ќе гледате на работите?
мито=поткуп
или рекет=мафија (во нашиот случај на највисоко ниво -едно евро за Виц'то едно за црквата а за другите подолгото од т....)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
Штом користиш таков речник сигурно ти е познато значењето на “антиквизација“, бидејќи сметам дека се работи за пропагандна флоскула и истиот збор е смислен со цел да се растура Македонија, може ли да речеш што подразбираш со тоа “антиквизација“, и дали со неговото користење се согласуваш со сето онаа што е во пакет со истиот?
Ако не се согласувш зошто го користиш, или пропагандата си го прави своето!
под антиквизација се мисли периодот кога кај нас почна градење споменици од античкиот период, а не значи дека ние или било која држава нема право да си ги бара и античките корени.. па и сите останати ехЈу држави и околни држави на некој начин негуваат и антички корени, а на пример Албанија пред 90 години коваше и печатеше пари со ликот на Александар... ете сега и Косово не само што поодамна ги најдоа корените во античките Дардани туку си ги бараат и во Аргеидите, гардата на Александар
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Затоа што има многу даватели на "мито", а само еден примач. И примачот е тој што прв ги контактира давателите.
Сум прилично сигурен дека парите се понудени, се двоумам дали цело време планот на орце бил да се обелодени све вака како што се обелодени.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
628
Поени од реакции
1.916
„Градоначалникот на Гази Баба и Уставниот суд немаат проблем со нова индустриска зона за тешка индустрија“
Овие сакаат да не доугушат нас очигледно.По секоја цена да се дошло до кеш маму им ебам гребаторска!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom