Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
S

staycalm

Гостин
@staycalm на апарати после вчерашната изјава на премиеро. За што ли го гласаше?
Добар сум, ич да не се секираш.
Го гласав оти ВМРО беше полоша опција.

@staycalm kako ke ja ocenis izjavata na premierot?
Нормално дека ја осудувам. Секој непартиски бот ја осуди неговата изјава.

Најжално е што ова е најверојатно искалкулирано намерно за да привлече глупи политички поени од прост народ оти виде дека начинот со прогресивните повици за антидискриминација и почитување на различностите баш и не пали кај просечниот Македонец.

Она што е најсмешно во ситуацијава е што сите противници на ЛГБТ популацијата сега се најголемите „поборници“ за недискриминација на истата а кога ВМРО на секој можен начин ги демонизираше лгбт луѓето тие си ќутеа и им одговараше.

Туку, не ми е јасно зошто вие двајца ме замарате у темава беспотребно? До толку ви е досадно и сте слободни у животот што стигнавте до тој степен да ви текне да ме тагирате директно мене за нечија дебилна изјава. Секакви болести шетаат на форумов.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Јебига, не може вечно да се потиснува и да се крие сељачкото, вака така ќе испрсне во еден момент. Какви кловнови од персони ставиле да се борат со висока корупција и тешки криминали, па уште па какво трескање од земја имаше, а што е најтрагично уште има за ваквиве... Ама тоа е, секоја просечна глуперда се пронаоѓа очигледно во нив. Фарса од епски размери.

 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин

Нусево сибало мамата.Многу добар ПР си тера лажејќи прост народ дека е невина.Ама не е, деца имала:)
Оваа била лезбејка. Ни помалку, ни повеќе туку секс директно со шефката. :)
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.516
Поени од реакции
4.138
Добар сум, ич да не се секираш.
Го гласав оти ВМРО беше полоша опција.
Навистина беа лоша опција, само кога ќе се сетам тие:
-не сакаа да слушнат да се смени името и да станеме горди Северџани;
-не сакаа да ветат двојазичност и имплементација на тиранската пљарформа;
-со нашите мили ем драги соседи од Бугаристан не сакаа да потпишат дека Гоце делчев е Болгарин;
-не сакаа да дозволат педофили да може да станат директори на градинки, како што е во целиот цивилизиран свет;
...ма многу работи не сакаа сега да не редам де.

И на крајот што се случи, кога на Зокито му неостасуваа 8 гласа за да смени името овие му се најдоа и му дадоа 8 гласа за да Зоки не испадне педер, значи за кој и да си гласал ќе си добиел ист резултат!
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Пуштам вести и само чекам да се појави грда жена,буквално од свиња погрда а психолог по професија и да каже за девијантно однесување кај младите и агресија,и ете за 5 минути се појави и си го кажа своето,реприза како и секогаш кога ке убијат дете од Македонска националност,како една лента снимена да ја слушаш по којзнае кој пат.
Да беше убиено дете од другата националост,ке чекав пак да слушнам како горат автобуси,демолирани автомобили,повредени полицајци и граѓани,да се сочувала ладнокрвноста и дека МВР ветува дека ке го казни најстрого сторителот
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.230
Поени од реакции
45.351
Нусево уште си мисли дека нејзината ѕвезда свети непречено и си го тера тој Лара Крофт филм со некои вакви испади и фолирања што треба да ја направат нешто као единствена поштена во тоа жабокречина .
Нека и каже некој дека не е 2017та година и на тој филм останаа да тинкаат тие два-три кастрирани Влатковасиљи, а другите повеќе ги интересира што мислела Катица под тоа дека сите ќе ги повлече со неа ако она иде курбан.
 
M

Macedon1um

Гостин
Нусево уште си мисли дека нејзината ѕвезда свети непречено и си го тера тој Лара Крофт филм со некои вакви испади и фолирања што треба да ја направат нешто као единствена поштена во тоа жабокречина .
Нека и каже некој дека не е 2017та година и на тој филм останаа да тинкаат тие два-три кастрирани Влатковасиљи, а другите повеќе ги интересира што мислела Катица под тоа дека сите ќе ги повлече со неа ако она иде курбан.
Сака да ја искористи ситуација со Катица и со подршка од Албанските партии да ја замени Катица, се добија па што да не и специјален јавен обвинител..
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Пуштам вести и само чекам да се појави грда жена,буквално од свиња погрда а психолог по професија и да каже за девијантно однесување кај младите и агресија,и ете за 5 минути се појави и си го кажа своето,реприза како и секогаш кога ке убијат дете од Македонска националност,како една лента снимена да ја слушаш по којзнае кој пат.
Да беше убиено дете од другата националост,ке чекав пак да слушнам како горат автобуси,демолирани автомобили,повредени полицајци и граѓани,да се сочувала ладнокрвноста и дека МВР ветува дека ке го казни најстрого сторителот
Жалосно е за секој изгубен живот, посебно кога се работи за вака млад човек. Но во случајов убиецот бегал, група трчала по него. Еден вид убиство во самоодбрана.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.713
Поени од реакции
15.584


https://www.libertas.mk/se-postavuvaat-oznaki-na-spomeniczite-i-se-menuva-sonczeto-od-vergina-soglasno-dogovorot-od-prespa/?fbclid=IwAR1dEuS7eOOJQPJzmqSeYBC4mXg78AOAocsThkbXMKZeI8bqXxwQgwB_SqU
cela ovaa rabota e utnata ne samo 2014, tuku i mnogu poodamna, uste koga grad Skopje resil da se prai spomenikot a po povod na priznavanjeto na nashata drzava pod ustavno ime, od strana na USA..a vsushnost toj sto go proektira se toa, (navodno i samiot Grcev bil zameshan ???), mozel da predvidi i podobro resenie, na eden postament da bidat na primer pomali skulpturi i Aleksandar i vodacot na Argeidite, Langarus, a koj go precekal Aleksandar za vreme na Dunavskata kampanja protiv Dardanite ; istoto i namesto ogromnata skulptura na Filip 2, mozel na istiot postament da bide Filip zaedno so kral Patras, a za chie vreme se soedinile Makedonija i Pajonija;
e sega nema ni pari a ni sponzor za izmena, a i da ima, ogromnite statui ne bi gi sakale ni grcite, a koj go ostetija i spomenikot na Aleksandar vo Atina,,
Edina slaba vajda e sto sega idat turisti da se slikaat so Bukefal vo pozadina :cool:, duri ima redovna avtobuska tura od Shumadija do Skopje,,,,
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839
Нека почива во мир детето. Сега како е редот кај нас, некој ќе прави политички пазар со неговата смрт, гласови иЛи поддршка за некој проект, некое раководно место по институции за да може да се цицаат средства и вдомуваат партиски војници, итн, итн...се тоа во замена да може да се наруши имиџот на необалистите од ДУИ како главни шерифи во вилаетот, за да може колку толку да се амортизира гневот во јавноста. Создадена е таква ситуација да ако се работи за етнички албанец, ирелевантни се сите институции доколку албанскиот партнер во власта не даде изим т.е ДУИ, не смее да мрдне со прст никој и да реагира првично. Судскиот процес е втор дел од приказната каде се лицитира со пресудите и казните, исто така како резултат на политичкиот пазар.

На посветлата страна е дебаклот на СЈО, откако Боки 13 изјави дека ако нешто тргне наопаку за него, во јавноста ќе испливаат докази за инволвираноста на Дон Муртичи во рекетот или поткупот, зависи од ситуацијата, овој вториов дава дрска и оштра изјава со која ја разбранува јавноста и истовремено максимално се дистанцира од првиот со што креира тензична ситуација. Да биде потрагично два дена подоцна, откако спешл просекјутор Џанева на колегите во СЈО им кажала дека ќе ги повлече сите со себе ако таа потоне (на што веројатно тие додадоа дека дотичната изјавила ако треба ќе измисли, пошто се чисти како солза сите а таа е недоветна) Фатиме уфилманата Фетаи по истиот принцип како тоа што го направи Дон Муртичи со Боки 13, се дистанцира од Јанева, кобајаги пцуење, плукање итн. Према ова, горе долу би требало да ни биде јасно кој ќе отиде јабана и како ќе се спакова сето ова.

Шеќеринска вешто одби да даде конкретен одговор на новинарските прашања за да си остави простор за маневрирање, ниту од каде до каде по гости со обвинети и осомничени, како тоа блиски роднини на сопругот имаат извршни функции во рекетарскиот сојуз итн, итн...

Кирацовски вели дека сликите со Боки 13 се инцидентни, средбите во Собрание кои се документирани се склоп на околности, а тоа што ја предложил мајката на Боки 13 за член во собраниска комисија значи дека тој нема допирни точки со случајот рекет и дека нема за што да дава изјави. Средбите кои ги прави со градоначалници како посреденик на Боки 13 веројатно одат во делот за митологија.

Се на се, сево ова е токму тоа за кое добија поддршка да дојдат на власт.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.713
Поени од реакции
15.584


ova 16kraki simboli da se odstranuvaat treba Tender i ke kosta poskapo od novi shahti, a za ovie antickite shahti ima Amdi 102% obucen kadar za brzo nosenje kaj treba:cool:
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
628
Поени од реакции
1.916
И ова со шахтиве.Ако веќе отстрануваш нешто,постојат мал милион начини за истото.А не на најпримитивен можен начин,душмански, со брусалици и чекани,цела шахта да ја доусерат.Ебати индијанците неотесани...
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.496
Поени од реакции
80.563
Милевски: Не е ова инквизиција да ги гониме луѓето за Сонцето од Вергина

– Јас лично не знам доколку сакам да го користам, кој би можел да ми забрани. Сигурно во дворовите во Грција може да се користи било што и никој не може да го забрани. Исто и тука на еден приватен имот кој сака може да си стави. Не е ова инквизиција да ги гониме луѓето, но државните институции треба да го почитуваат законот, а за непочитување на законите се разбира има санкции – рече Милевски.
Викаат дека нема да ги гонат граѓаните, а на следен спортски настан ќе ги бркаат како кучиња сите што ќе го носат знамето на Вергина. Класична манипулација од страна на СДС


Она што е најсмешно во ситуацијава е што сите противници на ЛГБТ популацијата сега се најголемите „поборници“ за недискриминација на истата а кога ВМРО на секој можен начин ги демонизираше лгбт луѓето тие си ќутеа и им одговараше.
Оваа реторика се тера од партиските полтрони по интернетов деновиве (и тука ја видов неколкупати), дека сега сите вмрани станале поборци за ЛЏБТ заедницата... а реално, сите тие се попалија по изјавата на Заев, која е класичен пример за самоубиство со пукање во слепоочница. Тој што пред изјавата на Заев ги викал хомосексуалците педери, после изјавата на Зоки уште толку повеќе ќе ги вика.

Заев им даде причина повеќе зошто би ги викале тие луѓе така.
Станале поборници за ЛЏБТ права, yeah right...:kafence:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom