Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.309
Поени од реакции
19.663
За разлика од 90% актуелни политичари, Пендаровки ми делува како чесен лик.
Што се не ќе прочитам на Кајгана.

Пендаровски не е од вчера на политичката сцена, со децении е тука, историјата не започна откога победи на избори ниту откога дојдоа СДС на власт.

Тоа е тој македонски менталитет, секогаш треба првин да се изгориме па да научиме.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.659
Поени од реакции
4.318
Можи кога ќе дојди време најголемиот дел од Македонциве да бараат работа во Русија, Кина или Турција.
Види се е можно, како се одвиват работите не сме далеку од тоа да бараме работа во Кина и Русија!
Инаку да беа банките, владата, телекомот и ЕСМ на Русија Кина или Турција веројатно и сега таму ќе баравме работа!
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Што се не ќе прочитам на Кајгана.

Пендаровски не е од вчера на политичката сцена, со децении е тука, историјата не започна откога победи на избори ниту откога дојдоа СДС на власт.

Тоа е тој македонски менталитет, секогаш треба првин да се изгориме па да научиме.
Далеку од чесен лик ама денес постапи правилно. Јас ова не го очекував ме изненади. Која е причината незнам, сепак тој е претседател има повеќе информации од нас.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Што се не ќе прочитам на Кајгана.

Пендаровски не е од вчера на политичката сцена, со децении е тука, историјата не започна откога победи на избори ниту откога дојдоа СДС на власт.

Тоа е тој македонски менталитет, секогаш треба првин да се изгориме па да научиме.
Во право си, не е од вчера ама е умерен и во оваа постава мене лично ми изгледа чесно. Сигурно имам повеќе години од тебе и ја знам добро историјата и пред овој сдс и пред оној вмро... За какво горење збориш? Пендаровски за разлика од сите други (актуелни) нема афери, аболиции, жена бизнисмен... неговата маана е што не бил доволно гласен ама за разлика од минатиот излезе и кажа што има да каже.
Како и да е, сакам да верувам дека сеуште има чесни луѓе (и политичари).
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.659
Поени од реакции
4.318
Џабе е друже. Овој народ не може да се обедини.
Зошто?
Што мислиш кој би требало да ја канализира општествената енергија за да дојде до обединување?
Еве јас сум сигурен дека Македонците во најголем (повеќе од 75%) дел се обединети кога се работи за името Македонија, ти не мислиш така?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.588
Поени од реакции
81.177
Значи правиме муабет за Заев, човекот кој еднаш беше аболициран у времето на Бранко, а има и видео материјали како самиот тој бара поткуп, а вие тука дискутирате дали знаел за Рекет или не :icon_lol: . Цела партија со се чистачките се поврзани со рекетарот Боки и Катица, а Заев експертот за поткупи ништо да не знае... мдааа :vrtioci:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.561
Поени од реакции
26.073
Имаше власт 11г која целокупниот акцент го имаше ставено на знамето од Кутлеш т.е генерално одбрана на некакви национални интереси итн, кажи ми шо доби овој народ од нив, и шо во суштина тие постигнаа?

Нема бегање од ова:


Овој муабет знаеш што е?

Како да ги доебат уште толку во мозокот оние кои ги гласаа тие 11г и гинеа за нив,како да ја продадат промената на името. А јас ни оддалеку не се вбројувам во нив, не знам за тебе.

Веќе видено е се, излишна е секоја дискусија посебно сега после ова со СЈО шо излезе во јавноста. А велат има уште доста материјал шо чека промоција. Кој што си дробел, тоа нека си срка.

Немам проблем идеолошки со никого, се е предмет на дискусија и дебата, ама кога ќе прочитам ама и тие вака правеа, или овие да не се поарни, ама груевски името го бранеше...па на крај кога ќе слушнам ама ти па шо сакаш...и кулминација ако не ти чини ој си...дефинитвно ми се повраќа.
Значи сега перцепираш како мало дете. Според тебе испаѓа дека е ок што сменивме име и смкнавме ѓаќи пред нашите мили соседи, затоа што некој го злоупотребил патриотизмот во популистички цели....
Автоматски споено мислење:

Аха ок се разбравме, но, што друго да се очекува од човек кој што сака да формира secret society што ќе работи од подземје за македонските интереси.
Прашањето гласи што може да се очекува од политички мазохист, кој и покрај све што ни направија бара од западот помош.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.659
Поени од реакции
4.318
Мене цитирај ме, директно обрати ми се,

Кажи сеа отворено, кој и за шо ќе бара одговорност и од кого?

Ова не мене се однесува директно?

Биди маж сега и отворено кажи.

Кој тоа разговори се монтирани?

Требаше сите тие кои решаваа неистомисленици со кофа со вода, досега така да завршат, сите без исклучок.

Кој кур факто сте вие бе нечиј став да го доведувате во прашање и да се заканувате ако тоа не ви допаѓа?

Еве ти мегдан мажиште, повели,
Не се секирај ти ќе бидеш аболициран!
-болдот не ми е јасно на што мислиш, биди попрецизен?
Инаку не решавам неистомисленици туку се обидувам да откријам кои се мотивите за повикување на протекторат!!!!
На мегдан не излегувам прво ќе креираш баруштина според твои потреби, а потоа ќе ме добиеш на кондиција.

Јас не гледам искрени намери на западот. А мојата идеја за решение сум на кажал одамна, китење на канделабрите и автократски брутален режим, додека не се научат луѓето на ред.
Има и други техники-модели.
Еве на пример им поделиш на сите лујџе по еден пиштол и 15 браќа и кога ќе му дојде шефот да го дрнда еден меѓу рогови, или доаѓа Боки13 да те рекетира оп еден меѓу рогови, доаѓа извршител да те истера од станот оп еден меѓу рогови и така едно десетина денес, да видиш утре како сите си ја гледаат работата и никој не влегува во твојот простор. Ама не, си создал рекетарски агенции, си создал полиција и правосудство да штити криминал, си им дал овластувања да вршат присила и тие се осилиле па и закони не почитуваат и вршат насилие.
Мислам дека мојот метод е многу подобар и поефикасен ...:oleee:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.561
Поени од реакции
26.073
Кој тоа разговори се монтирани?
Еве јас ќе ти кажам иако не сум прозван...

За воља на вистината...Разговорот за убиството на Мартин помеѓу Грујо и Гоца е монтиран така да конструира привид дека сакале да го прикријат убиството. Најверојатно истата таа снимка е конструирана од западни структури. На истиот тој запад кој го повикуваш да не оправи.

Да те подсетам, таа снимка беше причина за насилни протести против полицијата неколку дена пред Кумановските настани....

Тоа е доволна причина за секој разумен човек да се посомнева во искрените намери на конструкторите на тој случај...

Да не збориме за молчење на амбасадите на западните земји по повод обвинувањата на iq33 за монтировки за Смилковци и Диво Насеље на тогашната власт... Иако сите добро знаеле дека тие обвинувања немаат никаква основа...

Од нив да бараме помош да не опраат ?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Прашањето гласи што може да се очекува од политички мазохист, кој и покрај све што ни направија бара од западот помош.
Јас сум само приземен, мислам ок е ова летање во облаци од страна на луѓе како тебе, но тоа само придонесува за зголемување на политичката ентропија во државава, во која ништо нема да се промени на подобро.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812

Прашањето мое е, на кој начин сега она ќе си ја купи слободата и да избегне одговорност(кога сите се оградија од нејзе, дури и претседателот)?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.561
Поени од реакции
26.073
Јас сум само приземен, мислам ок е ова летање во облаци од страна на луѓе како тебе, но тоа само придонесува за зголемување на политичката ентропија во државава, во која ништо нема да се промени на подобро.
Аха, а „приземноста“ на луѓе попут тебе барајќи помош од западот... како на пример што беше северџанскиот џихад (конструкција од западни структури) ... ни донесоа развој и просперитет...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Види се е можно, како се одвиват работите не сме далеку од тоа да бараме работа во Кина и Русија!
Инаку да беа банките, владата, телекомот и ЕСМ на Русија Кина или Турција веројатно и сега таму ќе баравме работа!
Абе еве и нека се од Русија, Кина или Труција, ако му се остави барем малце простор на нашиов канцер да се прилагоди на таа терапија, нема ама баш ништо да се промени состојбата тука во државава.

Фактот дека треба рез со кој ќе се отстрани болеста, сега засега тоа е само хирург од странство кој што ќе работи во наша болница.

Со оглед дека како сето опкружување оди или е во НАТО и ЕУ, нема потреба да измислуваме топла вода.

Мислам доста е правење на горда република која трае само 10 дена додека сите други имаат монархија инсталирана од странство. Нели историјата треба да ја знаееме за да не ги повторуваме грешките.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.336
Поени од реакции
4.925
Испеглани се детаљите за тоа како да се настапи во наредниов период.
Има да ја минимизираат штетата нема ни влакно да им фали

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.561
Поени од реакции
26.073
Фактот дека треба рез со кој ќе се отстрани болеста, сега засега тоа е само хирург од странство кој што ќе работи во наша болница.
Не беше СЈО хируршката интервенција на хирург од странство ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom